Rubriky:

1. liga

Licenční komise ČMFS chce do budoucna znát majitele klubů

17. února 2011 12:41 - PRAHA

Licenční komise Českomoravského fotbalového svazu hledá cestu, jak by v budoucnu mohla po klubech chtít, aby dokládaly, kdo je jejich majitelem. Současná česká legislativa nedává svazu možnost se k tomu dopátrat.

 

Stanislav Peška, ČTK

"Pokud někdo nechce, aby byl znám jako majitel, tak není legislativně možné ho jako majitele zjistit. A to nejen ve fotbale," řekl člen výkonného výboru ČMFS Dušan Svoboda na dnešním setkání členů svazu s novináři. "Ve struktuře klubů se nemůžeme dostat tak vysoko, jak bychom chtěli," potvrdil předseda licenční komise Bohuslav Pavlík.

Typický je v tomto směru případ Slavie, jejíž majitel tají svoji identitu. Ani svaz nemá možnost, jak jeho jméno zjistit.

V současnosti tak teoreticky hrozí, že by například dva kluby vlastnil tentýž člověk, což by odporovalo pravidlům. I proto komise pro příští licenční řízení plánuje změnu tak, aby kluby musely majitele zveřejnit. "Snažíme se najít cestu, jak by to bylo možné. Už máme nápad, ale zatím nebudu prozrazovat jaký," dodal Pavlík.

Ten předsedá komisi, která v novém složení rozhodovala o licencích pro aktuální ligový ročník. Přestože má nyní několik prvoligových klubů problémy s dluhy, podle Pavlíka byly licence přiděleny oprávněně na základě předložených dokumentů jednotlivými kluby a licenčního manuálu UEFA.

Licence udělili

"S několika kluby jsme museli jednat osobně a žádat je, aby určité věci vysvětlily. Ale licence jsme udělili, jak jsme měli. Je ale pravda, že s aktuální situací některých klubů spokojeni nejsme," přiznal Pavlík. Budeme proto licenční manuál upravovat na české prostředí," dodal.

Licenční řízení na novou sezonu již začalo a kluby mají do 4. dubna čas dodat potřebné podklady. Do 11. května by pak mělo být rozhodnuto o licencích pro první ligu. Předseda komise však zatím nechce předjímat, zda budou mít některé kluby problémy s přidělením licence. "My budeme rozhodovat na základě předložených dokumentů. Podle nich budeme hodnotit zadluženost klubů. Je ale brzy předjímat, jak na tom kluby budou. Ještě ty podklady nemám," řekl.

Vedle ekonomické situace budou muset kluby pro zisk licence splnit i podmínku kvality stadionu. V této otázce bude mít hlavní slovo svazová komise pro stadiony. "Tam jsou oprávnění lidé znalí problematiky, proto jsme se rozhodli plně akceptovat jejich stanovisko," uvedl Pavlík.

Zároveň odmítl, že by licenční komise mohla podlehnout určitému tlaku. "Jsme skupina lidí, která nikdy neměla s fotbalem nic společného, proto nemáme ani žádné vztahy s lidmi z fotbalu. Mohu se zaručit, že nikdy tlakům nepodlehneme. Pokud by takové tlaky nastaly, tak bychom spíše odstoupili," dodal Pavlík.

ČTK

Zrušit


Časová osa: 1. liga

Filtr článků - 1. liga


Podsekce:

       
  • Souhrn
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Tabulky

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..