Zápas nováčků s lepším koncem pro Opavu

OPAVA

Opavští fotbalisté v duelu nováčků dokázali udolat Plzeň. Viktoria měla na hřišti Slezanů několik vyložených brankových šancí, ale domácí byli produktivnější, a tak jejich novému trenérskému triumvirátu premiéra vyšla. Opava zatím doma neprohrála.

Dvacet minut týmy testovaly, co mohou čekat od soupeře. Až pak se osmělili hosté, pas Ježe přelstil ofsajdovou past domácích, jenže zcela osamocený Barteska zakončil sólo střelou mimo, kterou ještě pojistil zásahem brankář Vašek. Vzápětí se na opačné straně dostal Baránek k zakončení, jeho ráně do středu branky však scházel potřebný důraz.

Opavané měli chuť útočit, ale většina jejich ofenzivních pokusů ztroskotala daleko před plzeňským pokutovým územím. Příliš vzruchu nepřinesly ani opavské standardní situace s výjimkou rohu ve 29. min., kdy zcela volný Svoták pohotově hlavičkoval, ovšem skvěle zasáhl hostující brankář Colceag a jím vyražený míč uklidila obrana Viktorie do bezpečí.

Rozhodla nenápadná akce

Horkou chvilku zažila plzeňská obrana i tři minuty po přestávce, kdy z trestného kopu do šestnáctky centroval Tichota a v akrobatickém obranném zákroku před Jaškem hostující Švejnoha míč posadil na břevno. Západočeši se deset minut museli úporně bránit, pak ovšem Vaškovu pozornost otestoval jedovatou ranou z těžkého úhlu Smíšek.

Vzápětí už lavička Viktorie vyskakovala radostí, přesto gól nepadl. V pozici zavánějící ofsajdem Barteska uvolnil Smíška, který ve vyložené šanci ještě naservíroval míč zcela volnému Němcovi, jenže zkušený útočník ze 6 m trestuhodně překopl odkrytou branku. Sérii šancí Západočechů ukončili po hodině hry Švejnoha, když zblízka pálil mimo, a o chvíli později Jež, kterému zmařil radost včasným vyběhnutím Vašek.

Slezané se prosadili po hodně nenápadné akci. Od postranní čáry poslal táhlý centr do šestnáctky Metelka, tam nejvýše vyskočil střídající Faldyna a jen lehkou tečí přeloboval bezmocného Colceaga. V mrazivém počasí pak dokonale zahřáli fanoušky Slezané o devět minut později, kdy roh Tichoty poslal hlavou do sítě Jašek. Pak už si domácí výhru v pohodě uhlídali a získali nesmírně cenné tři body.

Opava vs. Plzeň 2:0
Poločas: 0:0. Branky: 71. Faldyna, 81. Jašek. Rozhodčí: Vidlák - Talpa, Filgas. ŽK: Harazim, Pospěch - Kučera. Diváci: 2954.
Opava: Vašek - Jašek, Tichota, Harazim - Metelka (89. Chlebek), Loučka (60. Faldyna), Sviták, Baránek, Pšeničnyj - Pospěch, Dort (72. Kulig). Trenér: Schäffer.
Plzeň: Colceag - Procházka, Zakopal, Skuhravý, Kozel - Jež (77. Kučera), Barteska, Švejnoha, Limberský (74. Blaha) - Němec (64. Knapp), Smíšek. Trenér: Cipro.