Sparta vydřela výhru, stáhla náskok Ostravy

Fotbalisté Sparty porazili v dohrávce 12. kola první ligy Brno nejtěsnějším rozdílem 1:0, když se po vyloučení Johany bránili poslední čtvrthodinu přesile Moravanů. Vítězstvím si Pražané upevnili druhé místo v tabulce a současně stáhli náskok vedoucího Baníku Ostrava na tři body.

Domácí svého soupeře od úvodu utkání bez větších potíží přehrávali, jenže jejich velkou slabinou byla koncovka. Sparta předváděla kombinační fotbal, který znovu režíroval Zelenka, vypracovávala si šance, jejichž realizace však výrazně zaostávala.

Přece jen se ale Sparta málem v první půli dočkala. Zelenka se Sionkem připravili po rychlé akci šanci Poborskému, jehož váhavou střelu z prázdné branky vykopnul Krško. O dvě minuty se do šance dostal na levé straně Zelenka, ale pálil jen do boční sítě.

Hosté sice na Letné jen nebránili, ale dlouho to vypadalo, že bez Pacandy budou jen poloviční. Až v závěru poločasu nejprve Doškův průnik zastavil sporně odmávaný ofsajd a Musilovo zaběhnutí za obranu ukončil včasným výpadem Blažek.

Jen jedna využitá šance

Gólu se spoře zaplněná Letná dočkala až v 66. minutě, kdy po ukázkové kolmici Poborského přehodil daleko vyběhnutého gólmana Brna Sionko. A o chvíli později mohl pražský tým vést o dvě branky. Brněnskou obranou se proháčkoval Ježek, jehož přízemní centr z úhlu se štěstím odkopl na roh Krško.

To už byl na hřišti střídající Pacanda a zdálo se, že se hosté nadechují k větší aktivitě. Tu jim pomohla ještě zvýšit červená karta, kterou právě za faul na unikajícího Pacandu uviděl Johana. Trenér Kotrba už měl připraveného na střídání Gluščeviče, ale na trávník ho poslal až po dalších deseti minutách. Na post stopera se netradičně stáhnul útočník Kincl a na závěr přišel do hry i zkušený Němec, s jehož pomocí sparťané už zápas nepustili.

Jiří Kotrba, trenér Sparty: Spokojený jsem se ziskem tří bodů, méně pak už s malou produktivitou, která byla zřetelná hlavně v prvním poločasu. Utkání s těžkým soupeřem jsme si zbytečně zkomplikovali vyloučením, ale naštěstí jsme výsledek uhlídali."

Karel Večeřa, trenér Brna: "Zápas jsme odehráli pod zbytečným tlakem. Pokud chcete uspět na hřišti Sparty, musíte dát gól, což se nám při nízké produktivitě střelby nepodařilo. Škoda, že jsme nevyužili vyloučení Johany, Sparta zvládla dobře defenzivní práci v deseti."

Sparta vs. Brno 1:0
Poločas: 0:0. Branka: 66. Sionko. Rozhodčí: Jára - Vodička, Zlámal. ŽK: Kováč, Poborský, Blažek - Švancara, Krško, Živný. ČK: 74. Johana (Sparta). Diváci: 4452.
Sparta: Blažek - Pergl, Hübschman, Johana, Labant - Kováč (58. Ježek), Krmaš (87. Němec) - Poborský, Zelenka, Sionko (84. Gluščevič)- Kincl. Trenér: Kotrba.
Brno: Belic - Živný, Křivánek, Kotůlek, Krško (90. Belej) - Musil, Schuster (80. Kroupa), Zúbek, Abrahám - Došek, Švancara (64. Pacanda). Trenér: Večeřa.