Dukla znovu žlutým baletem, v první lize poprvé od dubna 1994 vyhrála

77. Berger 3:1
79. Otepka (penalta) 3:2
84. Markovič 4:2

5. srpna 2011 19:51 - PRAHA

Druhý zápas už byl vítězný. Fotbalisté pražské Dukly měli coby nováček i ve 2. kole Gambrinus ligy výhodu domácího prostředí a tentokrát ji využili. Porazili České Budějovice 4:2, což znamená, že Dukla se dočkala první výhry v nejvyšší soutěži od dubna 1994, kdy vyhrála 1:0 v Hradci Králové. Naopak zkušený tým Jihočechů zůstává po vstupní domácí porážce se Spartou bez bodu.

Jan Handrejch, Právo

Před týdnem byli fotbalisté Dukly rádi, že návrat do první ligy po 17 letech oslavili alespoň ziskem bodu. Zatímco s Olomoucí čisté konto udrželi, s Jihočechy inkasovali prakticky hned na začátku. Klesa v klidu odcentroval a neobsazený Ondrášek ve 4. minutě prostřelil Radu.

V ohrožení se tak ocitla série Dukly, která doma neprohrála v ligové soutěži 24 utkání (od 16. října 2009 - s Mostem). Naopak Jihočeši v minulém ročníku jako jediný tým první ligy nevyhráli venku a tři body na soupeřově hřišti naposledy získali 5. května 2010 v Mladé Boleslavi.

Domácí se osmělili střelami zdálky, o něž se postarali Berger a Svatonský. Pak ještě museli přečkat velkou šanci, do níž Klesa znovu vyslal Ondráška a Hašek nebezpečí v poslední chvíli uhasil. Až poté se Dukla dočkala své první trefy po návratu do nejvyšší soutěže. Po centru Bergra se o ni hlavou sebezničujícím skokem postaral Svatonský. Při gólu se zranil a musel hned střídat.

Inkasovaný gól uspokojené hosty zase probral a brankář Rada musel střely Otepky a Lengyela efektně vyrážet na roh.

Budějovičtí byli v ofenzivě nebezpečnější, především průbojný Klesa dělal domácím velké problémy. Na druhou stranu však byli chvílemi až příliš bohorovní a na krok líní. Mdlý druhý poločas ozvláštnil prudkou střelou domácí Pázler, jinak se na hřišti dlouho nic nedělo.

Až v 61. minutě chyboval bývalý kanonýr Pecka hrající na levém beku a právě střídající Pázler strhl vedení na stranu Dukly.

Konečně se bylo na co dívat. O krásný gól se postaral Berger, který si zpracoval dlouhý centr, udělal kličku brankáři Kučerovi a poslal míč do prázdné branky. Dukla tak vedla už o dva góly, jenže téměř vzápětí Mikula fauloval a Otepka z penalty snížil na 3:2. A kanonáda pokračovala... Šest minut před koncem se hlavou po centru Haška prosadil kanonýr Markovič a vrátil Pražanům dvoubrankový náskok.

To už domácí kotel oprášil legendární pokřik "Žlutý balet!"...

Dukla Praha – Dynamo České Budějovice 4:2 (1:1)
Branky: 23. Svatonský, 61. Pázler, 77. Berger, 84. Markovič - 4. Ondrášek, 79. z pen. Otepka. Rozhodčí: Bílek - Tacina, Santarius. ŽK: Gedeon, Mikula - Rýdel. Diváci: 2123.
Dukla: Rada - Hašek, Mikula, Vorel, Vrzal - Hanousek, Podrazký (65. Malý), Gedeon, Svatonský (27. Pázler) - Berger (88. Švejdík), Markovič. Trenér Luboš Kozel.
Budějovice: Kučera - Nitrianský, Lengyel, Novák, Pecka - Klesa (69. Benát), Rýdel, Otepka, Čirkin (76. Jasanský) - Stráský, Ondrášek. Trenér Jiří Kotrba.