Rubriky:

FORTUNA:LIGA

Živě

Baník sponzora nezískal, magnát Světlík vstup do klubu odmítl

15. srpna 2011 14:58 - OSTRAVA

Strojírenská skupina Vítkovice Machinery Group se nestane generálním sponzorem fotbalového Baníku Ostrava, protože nemá jistotu průhledného sponzorování klubu. Na tiskové konferenci v Ostravě to v pondělí řekli představitelé společnosti s tím, že nedostali všechny podklady ke zpracování analýzy finanční situace klubu. Se zástupci Baníku vyjednávali o partnerství několik měsíců.

 

Libor Zavoral, ČTK

"Baník není v takové finanční kondici, abychom ho sponzorovali," uvedl právník Pavel Filipčík, který vedl ekonomicko-právní tým pro vyhodnocení finanční situace klubu. "Chceme průhlednou strukturu a jasné toky peněz. Chtěli jsme mít doloženo, že peníze, které bychom klubu poslali, nepůjdou na úhradu starých dluhů, na konta majitelů nebo na benefity manažerů," prohlásil generální ředitel Vítkovice Machinery Group Jan Světlík.

Baníku se dlouhodobě nedaří získat silného a stabilního generálního partnera, který by plnil rozpočet. Klub je tak odkázán především na prodej hráčů. Dusí ho i nepřehledná situace se stadionem na Bazalech, který od příštího roku přestane splňovat kritéria pro účast v profesionálních soutěžích.

Všichni se ptali

Společnost Vítkovice se rozhodla dnešním prohlášením reagovat na mediální zprávy o jejím možném vstupu do Baníku. "Začali se nás totiž ptát už i naši partneři a banky, jestli kupujeme Baník," vysvětlil Světlík.

O koupi klubu však majitel největší tuzemské strojírenské skupiny nikdy nejednal. Chtěl pomoci Baníku formou sponzorování. Podle Filipčíka však nemohl zjistit, jestli je klub v dobré finanční kondici. "Chtěli jsme, aby existovala taková vlastnická struktura Baníku Ostrava, která generálnímu sponzorovi umožní dohled nad finančními toky. Navrhovali jsme například převod většiny akcií na třetí subjekt - na nadaci nebo obecně prospěšnou společnost, kterou bychom pak mohli podpořit. Na tom jsme se nedohodli," uvedl Filipčík.

Strojírenská skupina s obratem v desítkách miliard korun může podle Světlíka ještě jednou do hry o sponzoring vstoupit za předpokladu, že klub bude mít vyřešenou minulost a majoritu bude držet nový majitel, který by klub ekonomicky důsledně řídil. "Když se nemůžeme dohodnout s panem Peterou, tak zbývá varianta jednat s jiným akcionářem. Chtěli bychom, i kvůli Ostravě a fanouškům, aby klub koupil majitel, který ho zvedne a bude pro sponzory garancí průhledného využití jejich peněz. Pak se o tom můžeme znovu bavit," dodal Světlík.

Baník patří podnikateli Tomáši Peterovi, který získal většinový podíl od bývalého tenisty Daniela Vacka, a nyní v klubu ovládá 75 procent akcií. Podle výroční zprávy hospodařil Baník v sezóně 2009/2010 se ztrátou osm miliónů korun, uplynulá sezóna naopak skončila ziskem 13,4 miliónu korun.

ČTK

Zrušit


Časová osa: FORTUNA:LIGA

MS v hokeji 2019

83. mistrovství světa v ledním hokeji probíhá od 10. do 26. května 2019. Pořadatelem je Slovensko, jehož národní tým začíná ve skupině A v Košicích. Český tým ve skupině B odehraje první zápas v Bratislavě, kde se právě 26. května odehraje i finále.

Podsekce:

       
  • Kalendář
  • Výsledky
  • Tabulky
  • Play off o Evropu

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..