Šlágr bez vítěze, podzimním králem Baník

Hit podzimní části první fotbalové ligy mezi Spartou Praha a ostravským Baníkem skončil na Letné smírně 1:1. První gól vsítil v ostře sledovaném utkání prvního a druhého celku tabulky hostující Drozd, bod pro Spartu vybojoval čtvrt hodiny před koncem Jun.

Ostravané tak mají v čele ligového pořadí před obhájci titulu ze Sparty nadále šestibodový náskok a na podzim již nemohou být předstiženi.

Zápas sledovalo přes dvacet tisíc spokojených fanoušků a takovou fotbalovou atmosféru při ligovém utkání sparťanský stadion už dlouho nezažil. Takřka vyprodané hlediště bouřilo od první minuty a diváci se snažili hráčům obou týmů vytvořit ideální prostředí pro velký zápas.

Drozd otevřel skóre

Lépe začali sparťané, kteří se už ve čtvrté minutě mohli dostat do vedení. Jenže Poborského centr z pravé strany útočník Jun příliš podebral a odstartoval tím sérii svých zmařených šancí. Sparta se do příležitostí dostávala poměrně snadno, ale podobně lehce se jich zbavovala.

Nejblíž byli domácí k vedoucí brance v 16. minutě, kdy se před brankářem Laštůvkou objevili samotní Sionko se Zelenkou a oba se dostali ke střele, ale oba také ztroskotali na ostravském gólmanovi.

Sparťanský nápor vrcholil po půlhodině hry, kdy rozhodčí Michel přehlédl penaltové stažení Sionka v šestnáctce hostů, ale podobný zákrok nepotrestal před přestávkou ani na druhé straně. Jenže to už hosté vedli 1:0. Do šancí se sice ze hry vůbec nedostávali, ale jak přišel rohový kop, rázem jich bylo před Blažkem plno.

A právě jedna taková akce skončila gólem. Čížek sice roh poslal jen do houštiny těl, jenže tam míč propadl až před branku, kde ho Drozd napálil do sítě. Ostrava rázem měla sebevědomí na rozdávání a také ještě jednu šanci před přestávkou, kdy Matušovič postupoval sám na Blažka, ale ten jeho akci zbrzdil a dorážka Čížka mířila nad.

Poborského paráda

Sparťanský tlak se začal stupňovat znovu po pauze, kdy už střídající Zbončák málem usměrnil míč do sítě, jenže Laštůvku ve 48. minutě zastoupil na brankové čáře Bolf. Ještě blíže byla Sparta brance ve 63. minutě, kdy Poborský trefil z trestného kopu břevno a jen prodloužil letenské střelecké trápení, které začalo už před týdnem ve Zlíně.

Hlediště zabouřilo nejvíce až v 76. minutě. Poborský nevídaným technickým kouskem zaskočil u postranní čáry Drozda a poslal táhlý centr přes trestné území. Tam se pověsil do vzduchu Sionko, který mířil hlavou přesně, ale zblízka ještě pomohl míči do sítě Jun. Hosté se zlobili, reklamovali ofsajd, ale gól platil.

Sparta pak soupeře svírala až do samotného závěru, ale rozhodující gól už vstřelit nestačila. Největší možnost k tomu měl v 88. minutě Igor Gluščevič, jenže jeho hlavičku dokázal brankář Laštůvka vytěsnit mimo tyče. Dramatický duel tak vítěze neměl a nad podvečerní Letnou se nesla ostravská hymna 'Baníčku, my jsme s tebou'.

Sparta Praha - Baník Ostrava 1:1
Poločas: 0:1. Branky: 76. Jun - 33. Drozd. Rozhodčí: Michel - Balko, Mušák (všichni SR). ŽK: Labant - Laštůvka, Slončík, Bolf. Diváci: 20.032.