Liberec doma poprvé odevzdal body

LIBEREC

První domácí porážku přichystali Liberci v dohrávce 14. kola fotbalisté pražské Slavie. O těsné vítězství sešívaných 1:0 se postaral už v prvním poločase Piták. Slavia se díky tříbodovému zisku posunula na třetí místo tabulky šest bodů za podzimního mistra Ostravu. Liberci patří sedmá příčka.

V chladném podvečeru na stadionu U Nisy nastoupili slávisté překvapivě bez opor Dostálka a Gedeona, kteří zůstali kvůli zranění v hledišti. Domácí hráči v úvodních minutách na soupeře vtrhli a vytvořili se silný tlak, ale hořící obrana hostů odolávala i díky nepřesnosti Libereckých. Polák pálil v první minutě nad, Pospíšil tísněn Zachariášem o pár minut namířil vedle.

Agilní Pospíšil neuspěl ani při dalších šancích, přičemž v 16. minutě se Liberečtí dožadovali po Zachariášově zákroku na Slepičku v pokutovém území penalty, ale rozhodčí Liba nechal pokračovat ve hře.

Pražané se spolehli na rychlé brejky a ty byly pořádně nebezpečné. Po Kalivodově centru zazdil tutovku Kuka, další Bejblovu nabídku opět Kuka zmařil. Prosadil se až Piták, i když i on potřeboval více pokusů. Nejdříve mu sebral míč z nohy skvělý Kinský, ale podruhé už Kalivodovu přihrávku proměnil v úvodní gól.

I nadále bylo před oběma brankami rušno, gól ale už nepadl. Černého zkoušel z dálky Langer, pak Pospíšil a těsně před přestávkou i Kisel. Na druhé straně netrefil znovu Kuka výtečný Adautův centr.

Poslední šanci propásl Hološko

Ani po přestávce se obraz hry příliš nezměnil. Domácí se tlačili před branku Slavie, ale její obrana odolávala a to, co přes ni prošlo, zlikvidoval s jistotou brankář Černý. Vyznamenal se hlavně v 57. minutě, kdy Hološko pustil míč na Papouška, ovšem s jeho prudkou ranou z dvanácti metrů si Černý poradil. Stejně dopadl Slepičkův pokus. Domácím příznivcům zatrnulo po hodině hry - Adauto šel sám na Kinského, ale ten jeho střelu zlikvidoval.

Dvacet minut před koncem propásl šanci k vyrovnání Hološko, který v jasné šanci zbrzdil a poté nastřelil jen hostující obránce. "V této fázi jsme měli k vyrovnání nejblíže. Vystřídáním dvou defenzivních hráčů jsme šli do určitého rizika z hlediska zabezpečení obrany, ale něco jsme zkusit museli," konstatoval liberecký trenér Ladislav Škorpil.

Posléze zahrozil sólovým únikem Adauto, s jehož střelou si Kinský poradil. Poslední minuty se nesly ve znamení série skrumáží před hostující brankou, Slavia však odolala a cennou výhru uhájila.

"Na to, že obě mužstva jsou v krizi, jak se o tom píše, se hrál vynikající ofenzivní fotbal se spoustou šancí. Na rozdíl od soupeře jsme jednu dokázali proměnit a v hektickém závěru nám přálo i štěstí," hodnotil duel slávistický trenér Miroslav Beránek.

Slovan Liberec - Slavia Praha 0:1
Poločas: 0:1. Branka: 22. Piták. Rozhodčí: Liba - Filípek, Tulinger. ŽK: Hodúr - L. Došek, Hašler, Zachariáš. Diváci: 5680.