Rubriky:

1. liga

Fotbalová Slavia loni měla ztrátu skoro půl miliardy korun

24. ledna 2012 19:56 - PRAHA

Fotbalová Slavia Praha loni zaznamenala rekordní finanční ztrátu v historii klubu. Vršovický celek prodělal přes 476 miliónů korun, což je o téměř 313 miliónů víc než v roce 2010. Vyplývá to z ekonomické prezentace, kterou klub z Edenu zveřejnil na svých webových stránkách.

 

Stanislav Zbyněk, ČTK

Slavia v uplynulém roce měla tržby ve výši 131 miliónů, výdaje se ale vyšplhaly na 607 miliónů. Pražský klub měl loni kvůli dluhům existenční problémy a před krachem ho na poslední chvíli zachránila změna majitele. Majoritní podíl akcií nejprve převzala investiční skupina Natland, na začátku srpna se pak stal většinovým vlastníkem bývalý ministr dopravy Aleš Řebíček.

Natland s Řebíčkem uhradili závazky vůči hráčům, realizačnímu týmu i zaměstnancům klubu a splatili také největší dluh ve výši asi 100 miliónů vůči britské firmě ENIC, bývalému vlastníkovi klubu.

Podle ekonomické prezentace bude Slavia ve ztrátě i v sezóně 2011/2012. Klub počítá s příjmy přes 63 miliónů, výdaje mají činit asi 106 miliónů. Pražané tak podle současného odhadu prodělají asi 43 miliónů, byť se jim podařilo výrazně snížit náklady.

Od roku 2004 byla Slavia pouze jednou v kladných číslech. Vydělala jen v roce 2008, kdy klub poprvé a zatím naposledy postoupil do hlavní fáze Ligy mistrů. Tržby tehdy činily skoro 650 miliónů a Pražané hospodařili se ziskem asi 238 miliónů. V následující sezóně už ale Slavia do Ligy mistrů podruhé za sebou neprošla a dostala se opět do ztráty, která se pak prohloubila.

Slavia hodně investuje do mládeže. Vedení momentálně usiluje o koupi sportovního centra v Horních Počernicích, v kterém má většinový podíl Viktoria Žižkov. "Máme o tento areál eminentní zájem. Jednání nejsou definitivně uzavřena a kupní smlouvy nejsou podepsány. Přesto věřím, že je brzy dotáhneme do úspěšného konce a že tento komplex bude sloužit k přípravě i k mistrovským utkáním všem našim dorosteneckým týmům a také juniorce," uvedl pro klubový web generální ředitel Slavie Miroslav Platil.

ČTK

Zrušit


Časová osa: 1. liga

Filtr článků - 1. liga


Podsekce:

       
  • Souhrn
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Tabulky

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..