Řež na Žižkově skončila bez branek

Fotbalová strašidelnost, jedno z nejnepovedenějších utkání tohoto ročníku Gambrinus ligy, skončilo bezbrankovou remízou. Slavia tak po tvrdé řežbě na Žižkově, kde celou druhou půli hrála o deseti, o bod přenejmenším dočasně předstihla dosud druhou Spartu, na Ostravu ztrácí pět bodů.

Piták(vlevo) a Buryán se poroučejí k zemi.

Domácí zůstali na patnácté, sestupové pozici. "Nemá smysl hodnotit fotbal, dneska to byl jiný sport, spíše gladiátoriské hry," říkal po utkání Miroslav Beránek, kouč Slavie.

Snad jediná pohledná akce se narodila v celém utkání. Ve čtvrté minutě nasadil domácí Mikulík u šestnáctky jesle Kratochvílovi, nacentroval, ale Ščasný v dobré pozici z voleje pálil nad.

Jinak domácí tradičně nakopávali dlouhé míče na vysunutého Oravce, Slavia notně oslabená (bez Dostálka, Gedeona, obou Došků a nakonec i Petrouše, který se ještě rozcvičoval) se velmi ochotně nepohlednému a delší dobu už také hodně neúčinnému stylu domácích přizpůsobila.

V hledišti se mezitím až k sobě dostaly části obou táborů a skončilo to rvačkou. Než se policejní těžkooděnci ráčili dostavit, bylo ale po všem.

Od dvacáté minuty, kdy sudí Vidlák nechal bez povšimnutí zákrok na slávistu Pitáka u šestnáctky Žižkova, se utkání začalo zvrhávat v nechutnou podívanou.

Rozhodčí, který ani vzdáleně nepřipomínal arbitra mezinárodního kalibru, opakovaně rozporuplnými verdikty rozmýchával emoce, připojili se k němu i asistenti. Notně se přitvrdilo. Došlo i na šarvátku.

Vylučovalo se ale kupodivu až v nastaveném čase první půle. Latka zastavil do šance pospíchajícího Dirnbacha, po zásluze viděl druhou žlutou kartu a tedy i červenou. "Jiné podobné zákroky ale podobně ohodnoceny nebyly," povzdechl si Beránek, jehož svěřenci si sami nevytvořili žádnou šanci. Opakovaně jim ji velkoryse nabídli domácí Klimpl a Pikl (v nezvyklé roli obránce), když pokazili malou domů, ale Adauto ani jednou Pižanowského v domácí bráně neobešel.

Žižkov měl po pauze převahu. Šance však žádné. Chihuri zdálky pálil slabě, stejně tak Oravec zblízka hlavičkoval. Jinak bezradně domácí při přesilovce obléhali slávistickou bránu.

Na druhé straně Müllerovu bombu z 30 metrů z přímého kopu Pižanowski likvidoval nadvakrát. Stejný hráč v samém závěru pálil mimo branku. Všichni si oddechli, že je konec hrůzostrašné podívané.

"Nechtěli jsme hlavně inkasovat, byla šance Slavii v tomhle složení i porazit, ale málo jsme to zkoušeli po stranách," říkal Václav Hradecký, trenér Žižkova. Nemínil, že by utkání bylo nadmíru tvrdé. "Brutální? To ne," soudil.

"Hraje se na té hranici, kterou nastaví rozhodčí, to co tu bylo dnes, neodpovídalo celoevropskému trendu, ke škodě fotbalu," sděloval diplomaticky Beránek.

"Slavia si asi myslela, že sem přijede a bude hrát fotbal," pravil ve výměně názorů na dálku Michal Ščasný, domácí záložník.

"Je to náš styl, byli jsme s ním dřív úspěšní, hosté si nemohli myslet, že jim řekneme pojďte nám to dát 3:0, remíza je v naší situaci ztrátou, vepředu jsme jaloví, pořád to jen nakopáváme," povzdechl si další žižkovský středopolař Jiří Sabou

"Kdyby se hrálo podle pravidel, nemůže Žižkov utkání dokončit, takové chvaty nepamatuji, je neuvěřitelné, že máme více karet než domácí," divil se hostující útočník Pavel Kuka.

Delegát Draštík ohodnotil sudího Vidláka milosrdnou známkou šest (ve stupnici od jedné do deseti).

Žižkov - Slavia 0:0
Rozhodčí Vidlák, žluté karty Ščasný, Buryán, Hottek - Piták, Kuka, Latka, červené karty: 45. Latka, 4011 diváků.
Žižkov: Pižanowski - Buryán, Pikl, Klimpl, Mikulík - Ščasný, Chihuri, Sabou, Dirnbach (50. Hottek) - Oravec, Prášil (69. Mikolanda)
Slavia: Černý - Kratochvíl, Müller, Latka, Hrdlička - Kalivoda (46. Fořt), Hašler, Bejbl, Piták - Kuka, Adauto (59. M. Otočka)