Baník deklasoval Opavu, upevnil ligové vedení

OSTRAVA

Vyprodané hlediště, atmosféra jako na jihu Itálie a čtyři nádherné góly v síti regionálního rivala. Lépe si asi fotbalisté ostravského Baníku domácí loučení s úspěšným podzimem ani nepředstavovali. Opavané vzdorovali jen poločas. "Hráli jsme trpělivě, sebevědomě a odpovědně. Zápas jsme vůbec nepodcenili," uvedl kouč Baníku František Komňacký.

Očekávané derby začalo s drobným zpožděním, protože fanoušci zasypali hrací plochu konfetami. A hned při úvodním útoku Opavy vyprodanému hledišti řádně zatrnulo, když Baránek z 18 m vyzkoušel Laštůvku. "Dva týdny jsme se pečlivě chystali a v první půli to bylo znát. Výkon byl velice disciplinovaný," potvrdil trenér Opavy Svatopluk Schäffer.

Pak už ale taktovku přebrali domácí. Snažili se v devíti lidech bránícího soupeře přelstít výpady po levé straně, zahrávali řadu standardních situací, ovšem neujaly se ani pokusy Bystroně či aktivitou hýřícího Matušoviče. To Opava na ofenzívu nemyslela s výjimkou průniků Dorta vůbec. "Nečekal jsem, že budeme až takhle zakřiknutí," divil se Schäffer.

Zteč přišla po přestávce

Soustavný nápor domácí okořenili až na konci úvodní půlhodiny. Do středu si to namířil nebojácně Bystroň, jeho přízemní ránu zpracoval ukázkově Matušovič a zcela osamocen před Vaškem zvolil technickou střelu k tyči. "Byla to trochu náhoda," přiznal Komňacký.

Baník soupeře definitivně vyřídil po přestávce. Čížek zahrál trestný kop na vzdálenější tyč a Drozd z voleje propálil Vaška. Vzápětí po pasu Matušoviče minul branku Heinz, ale po hodině hry se ostravský kanonýr dočkal jedenáctého gólu, když po přihrávce Drozda skóroval z otočky. "Už jsme nebyli tak ostražití a doplatili jsme na to," potvrdil Schäffer.

Heinz vzápětí po přihrávce za opavskou obranu na Vaška nevyzrál, ale přímo zběsilé oslavy na Bazalech v 72. min. odstartoval Pospěch, který hlavou po centru Čížka podtrhl střelecký účet. Pak už se hlediště bavilo a podzimní mistr nechal v závěru útočit i Opavu. "Atmosféře jsme podlehli," připustil kouč hostů, kteří vystřelili pouze jedinou na branku.

Ostrava vs. Opava 4:0
Poločas: 1:0. Branka: 29. Matušovič, 54. Drozd, 60. Heinz, 72. Zd. Pospěch. Rozhodčí: Vidlák - Pustka, Filgas. ŽK: Metelka, Harazim, Kulig. Diváci: 18.020 (vyprodáno).
Ostrava: Laštůvka - Zd. Pospěch, Bolf, P. Besta, Drozd - Látal (82. Varadi), Bystroň (86. Magera), Slončík (75. Lička), Čížek - Heinz, Matušovič. Trenér: Komňacký.
Opava: Vašek - Loučka, Jašek, Tichota, Harazim - Metelka (65. Faldyna), Baránek, Sviták, Dort (82. Chlebek), Pšeničnyj (66. Kulig) - Zb. Pospěch. Trenér: Schäfer.