Profesorský Baník si výhru nezasloužil

ČESKÉ BUDĚJOVICE

Za těžce profesorský výkon v první půli si vedoucí tým ligy tři body nezasloužil ani omylem. V 16. kole fotbalové ligy byla Ostrava v Českých Budějovicích nakonec přeci jen vítězství blíže, ale po chybě obránce Pospěcha o něj přišla. Domácí neprohráli popáté v řadě, hosté jubilejně podvacáté.

"V té euforii si ne každý hráč dokáže uvědomit, že do každého utkání je třeba nastupovat s maximálním nasazením a pokorou," řekl trochu rozladěný trenér Ostravy František Komňacký.

Zaplněný stadión se mohl dlouho jen ptát, jestli k nim opravdu přijel ten tolik oslavovaný Baník. Pěší fotbal bez nasazení, jako by hráčům sláva stoupla až nad hlavy. Tak hrál Baník až do chvíle, kdy dal Heinz jeho jediný gól. To bylo až v 67. minutě. Domácí měli v úvodu více ze hry a o sto procent více snahy. Místo šancí však na trávník padaly houfy prskavek ze sektoru domácích fanoušků. Až ve 27. minutě se řítil do nadějné pozice Kulič, ale v poslední chviličce mu pod nohy skočil Besta. Pak však už mohlo být s hosty opravdu zle, Vozábal však po Lafatově přihrávce tutovku napálil vedle tyčí Laštůvky.

Baník byl v první půlce nebohý, jen Lička vystřelil slabounce doprostřed branky, přesto zhruba sedm stovek moravských fandů ukázalo transparent "Jsme lepší, než jsme doufali". I po pauze měli zpočátku navrch Jihočeši. Po rohu Vozábala lamentoval v 66. minutě nad zahozenou hlavičkou Lafata. A tak o pár vteřin později rozjásal hosty svým dvanáctým gólem sezóny Heinz: přešel s míčem přes dva obránce a napálil míč k tyči - 0:1. "Z výsledku jsem ale zklamaný. Nevím, co si o tom výkonu mám myslet," řekl po utkání útočník hostí.

Hostující fanoušci pak úplně povalili vysoký plot za brankou a měli tak nerušený výhled na to, jak Matušovič nedokázal sám před domácím gólmanem Kafkou skórovat a také zhlédli, jak Kulič po přihrávce Vozábala obehrál chybujícího Pospěcha a nadvakrát se štěstím překonal Laštůvku. "Remíza je spravedlivá, i když jsme v první půli byli lepší. Byla to nejlepší kulisa, jakou jsem tu zažil. Tak by měla vypadat liga," uvedl domácí kouč Pavel Tobiáš.

České Budějovice vs. Baník Ostrava 1:1
Branky: 76. Kulič - 67. Heinz. Hlavní rozhodčí Puček, bez žlutých karet: 6128 diváků, poločas 0:0.
SESTAVY
Č. Budějovice: Kafka - Pončák, Horejš, Homoláč, Penner - Vozábal, Chlebek, Adam (70. Matoušek), Leština - Lafata (79. Plocek), Kulič (88. Gruber).
Ostrava: Laštůvka - Pospěch, Bolf, Besta, Drozd - Látal, Bystroň (90. Magera), Lička (79. Slončík), Čížek - Matušovič (88. Žůrek), Heinz.