Rubriky:

1. liga

Šéf sudích: Zatím je klid

3. prosince 2003 09:38 - PRAHA

Jako klidnou pasáž, jen s minimem problémů, vnímá podstatnou část fotbalového podzimu šéf sudích ve dvou nejvyšších domácích soutěžích Milan Brabec. "Po potížích v prvních pěti kolech přišlo snad nejklidnější období, jaké jsem ve funkci zažil," je přesvědčen v době, kdy mínění o rozhodčích jitří nedávný televizní pořad o korupci v nejnižších soutěžích.

 

internet

Nemíní, že by se něco takového týkalo nejvyšších soutěží. Svaz podle něj už převzal od ČT veškeré materiály, které byly natočeny pro potřeby reportáže.

"Téma i prostředí ale bylo vybráno špatně," soudí s tím, že má nárok se vyjádřit ke způsobu zpracování coby člověk léta pohybující se i v televizní branži.

"Pořad nevypovídá jen o rozhodčích, ale i o funkcionářích. Hlavní však je, že to nelze brát jako materiál, který byl byl věrným obrazem okresních soutěží, je tam přece i spousta čestných funkcionářů, bez nichž by fotbal nebyl," pokračuje.

Přesvědčí jen výkon na hřišti

A co I. liga? "Přesvědčit o čistotě verbálně je těžké, lakmusovým papírkem jsou pro nás výkony na hřišti," reaguje Za posledních šest kol nalézá jen málo zádrhelů v podání své sestavy arbitrů.

Poledník v utkání Brno-Příbram (15. kolo) podle něj chybně nepískal penaltu za ruku, výtky směřoval i na Matějka (Budějovice-Plzeň) a také na Slováka Michela, který v duelu Sparta - Baník nechal bez povšimnutí po jednom penaltovém zákroku na každé straně.

Absenci v nasazování si vykoledoval asistent Zlámal za chybné mávání v duelu Sparta - Brno a také Holub, který připravil HFK Olomouc o gól v druholigovém souboji s Drnovicemi. Nemluví však mj. o nepříliš vydařených představeních Járy či Vidláka na Žižkově.

Po 10. kole se z pozice hlavních sudích poroučela celá čtveřice buď na posty asistentů, či do nižších soutěží. Teď podle Brabce na vyhazov není zralý nikdo. A vzhledem k tomu, že mezi hlavními z věkových důvodů končí Liba, otevírá se cesta k posunu někomu z testovaných asistentů (Gruber, Adam, Peřina, Slavík, Kovařík, Handlíř) či z nižších soutěží.

Oceňuje Damkovou

Od jara Brabec počítá s novinkou okoukanou z Německa. Delegát v hodnocení nebude muset spoléhat jen na to, co vidí z tribuny, ale k dispozici bude mít v kabině videozáznam, který bude s arbitry hned rozebírat.

Uspokojuje ho prvoligová premiéra Damkové v roli hlavní rozhodčí (Liberec - Budějovice). "Znamená to, že by nemělo zůstat u jednoho utkání," praví na adresu rozhodčí, která je v mezinárodním měřítku v elitní sedmnáctičlenné skupině.

Mezi muži na postup mezi elitu může momentálně myslet jen Beneš, který byl velmi dobře hodnocen u utkání baráže jednadvacítek Turecko-Německo. "Těžko ale říci, zda to pomůže, je to i otázka diplomacie," dodává Brabec.

Kliknutím se dostanete na podrobné statistiky 1. fotbalové ligy a evropských soutěží.

Václav Procházka, Právo

Zrušit


Podsekce:

       
  • Souhrn
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Tabulky

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..