Rubriky:

1. liga

Petrouš: Chtěl jsem jít ven, bylo mi jedno kam

14. prosince 2003 11:33 - PRAHA

Dlouholetý obránce Slavie Praha Adam Petrouš podepsal v polovině listopadu přestup do ruské Kazaně a na jaře se už na českých trávnících neobjeví. V rozhovoru pro deník Právo si Petrouš oddechl, že opouští poněkud vypjatou atmosféru ve Slavii a přiznal, že z Ruska dostal fantastické podmínky.

 

www.slavia.cz

S jakými pocity odcházíte ze Slavie?
S dobrými. Myslím, že jsem odešel v pravý čas. Jsem rád, že jdu pryč, a mám chuť dokázat něco nového v Kazani. Teď už je pro mě Slavia uzavřená kapitola a musím se soustředit na to, co bude. Za mnou je tlustá čára.

Proč jste rád, že odcházíte?
Potřeboval jsem změnu, kterou jsem přivítal.

Berete přestup do Ruska jako vysvobození?
To ne. Zas taková krize, jak si asi spousta lidí myslí, ve Slavii není. Na druhou stranu je pravda, že ne všechno klape tak, jak by mělo. Pro mě osobně je to trochu úleva. Potřeboval jsem jinou motivaci, jiný tým, abych dostal novou chuť do fotbalu.

Takže co nejrychleji z toho všeho utéct...
Já si nepřipadám jako nějaký zbabělec, snad jsem toho pro Slavii udělal docela dost. Ale ta atmosféra teď není ideální. Taky byly chvíle, kdy se nedařilo, ale dokázali jsme to zlomit a šlapalo to. Teď se nepovedl zápas, my v tom pokračovali dál a začalo se to vyhrocovat.

Probíhaly v kabině nějaké velké hádky?
Ne. Když si něco mezi sebou vysvětlujete, tak to ještě neznamená, že je celý mančaft rozhádaný. Nevím, jaký přesně rozhovor vedli Pavel Kuka s Ríšou Dostálkem. Nebyl jsem u toho a nemůžu to komentovat.

Prosákly i zprávy, že došlo k roztržkám mezi některými hráči a trenérem Beránkem...
Já jsem se hlavně soustředil na svoje výkony. Neměl jsem spory ani s Beránkem, ani s Dostálkem nebo Gedeonem. Psalo se, že oni dva něco někomu donášejí, ale jsou to spekulace. Já konkrétně o ničem takovém nevím. Opravdu.

Měl jste někdy vy sám spor s trenérem?
Nikdy. Asi jsem v tomhle po tátovi, on taky býval jako hráč klidnější typ. Já nejsem ten, kdo by někoho někam posílal, na někoho řval. Pod trenérem Beránkem jsem hrál dva roky a náš vztah byl v pohodě.

Překvapilo vás Beránkovo odvolání?
Docela dost, protože to podle posledních zpráv po jeho návratu z Anglie vypadalo, že zůstane. Ale u nás je taková praxe, že když se nedaří podle představ, většinou to jako první odnese trenér. Jenže ona to byla spíš vina nás hráčů, ne jeho.

Může změna na trenérském postu týmu pomoci?
Těžko říct, jestli je to správné řešení nebo ne. To se asi ukáže až po konci ligy. Když Slavia skončí druhá, bude všechno v pořádku. Když osmá, asi se bude spousta lidí chytat za hlavu.

Taky se hodně mluvilo o změně kapitána. Proč k ní vlastně došlo?
Trenér po rozhovoru s Kukou a Dostálkem přišli, že se bude volit nový kapitán. Myslím, že jedenáct hlasů dostal Bejbl, šest Kuka, po jednom já, Müller, Dostálek, Černý a Gedeon. Tak to dopadlo. Radek vyhrál a stal se kapitánem, víc k tomu není potřeba dodávat.

Táhli jste během podzimu za jeden provaz jako jedna parta?
Na hřišti určitě. Tam ta parta být musí. Každý se snažil, aby to na trávníku šlapalo. A jestli si jde někdo po zápase sednout a někdo ne, už je každého věc. Asi v žádném týmu to není tak, že by spolu byli všichni nejlepší kamarádi. Ale bývaly doby, kdy se za jeden provaz táhlo víc. Třeba když tady byli Pavel Horváth, Robert Vágner nebo Ivo Ulich.

Nezdá se vám, že na podzim začalo ve Slavii dostávat prostor nebývalé množství mladých hráčů?
To je vždycky věc trenéra. Pravda ale je, že i v těch důležitých zápasech se objevilo dost mladých kluků. Myslím, že ti zkušenější, kteří třeba zrovna nehráli, by nám pomohli víc. Ve Vigu třeba překvapivě nenastoupil Radek Bejbl, který ve Španělsku dlouho hrál a moc se na ten zápas těšil. Třeba to s ním mohlo vypadat jinak. Třeba. Já jsem odchovanec Slavie, mimo ročního hostování v Bohemce jsem tady kopal od sedmi let. A vždycky jsem to měl těžší. Čekali ode mě, že budu lepší než ti, kteří přicházejí za x miliónů. Je pravda, že dneska ti mladí dostávají šancí hodně, v takovém klubu to není zvykem. To před pár lety nebylo. Já musel hrát rok a půl fantasticky, abych v tom týmu vydržel. Pendloval jsem na různých místech, ale podřídil jsem se mančaftu, který mě vzal.

Spekuluje se o odchodu Pavla Kuky. Bylo by to velké oslabení?
Kolem jeho osoby se Slavia točí. On pro ni udělal spoustu dobrého, ještě než šel do Německa. Když tady byl Pavel v největším laufu, já stál jako mladší žák za bránou a podával mu míče. On je pořád výborný fotbalista a veliká osobnost. Do Slavie patří a záleží jen na tom, jestli ho chce klub udržet dál nebo ne.

Je současná situace ve Slavii kritická?
Něco podobného, co se teď děje, jsem asi v životě nezažil. Za poslední rok jsem poznal, že musím hrát nejen za klub, ale i za svoje jméno. Chtěl jsem ven a bylo mi jedno, kam to bude.

Ale přepokládám, že Kazaň asi nebyla zrovna vaším vysněným klubem...
Je to realita. Mám rodinu, kterou musím uživit. Dal jsem si podmínky, které mi splnili, a proto jsem souhlasil. Ty podmínky jsou na naše poměry fantastické.

Dluží vám Slavia něco?
Ne, ani korunu. Odcházím s čistým štítem.

Budete jim i z Ruska držet palce?
Určitě. Přeju klukům, aby postoupili do Ligy mistrů.

Jan Krůta, Právo

Zrušit


Podsekce:

       
  • Souhrn
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Tabulky

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..