Rubriky:

1. liga

Přestupy ovládla Sparta, nejvíc vydělala Slavia

4. února 2004 11:15 - PRAHA

Fotbalová Sparta ukázala, že to s útokem na ligový titul myslí opravdu vážně. Právě V jejím kádru totiž došlo v zimním přestupovém období k největším a nejzajímavějším přesunům. To rival ze Slavie se mohl pochlubit jen jedním velkým jménem, ale zase na přestupech nejvíce vydělal. Lídrovi ligové tabulky z Ostravy se podařila udělat jediná změna.

 

ČTK

Baník Ostrava, který vede tabulku před Spartou o sedm bodů, dospěl k názoru, že úspěšné mužstvo není třeba příliš obměnit. Ostavští fanoušci tak zaznamenali u svého mužstva pouze jediný pohyb, na Žižkov odešel útočník Prohászka. Baníku nevyšly posily, na Bazaly nepřišli ani žižkovský Oravec, ani brněnský kanonýr Došek.

Doslova přestupový uragán předvedla v zimním termínu Sparta. Z hráčů, kteří byli na podzim v jejím kádru, jich devět odešlo a šest nových, včetně Sivoka z hostování, na Letnou přišlo. I když Toyota Arenu opustili například Kincl, Sionko, Němec, Ježek nebo Flachbart, lze říci, že především s příchodem Štajnera, Voříška a Rezka má úřadující mistr nejsilnější tým za poslední roky. S ním se vydá do bojů o titul i postup mezi osmičku nejlepších v Lize mistrů.

Slavia vydělávala

I když největší pohyb v hráčském kádru zaznamenala Sparta, nejvíc na přestupech vydělala Slavia. Podle informací Práva prodala Petrouše do Kazaně v přepočtu za 40 mil. korun a Dostálka za polovinu. Koloušek ji přišel na 19 mil. korun, Brazilec Luis a Maďar Jozsi byli ještě mnohem levnější, takže v klubové pokladně by měly být peníze i na jarní výplaty.

Sparta zaplatila za Voříška Teplicím zimní domácí rekord - 25 mil. korun. Za Sionka dostala z Rakouska zhruba deset miliónů, což je o čtyři víc, než kolik stojí Štajnerovo hostování z Hannoveru. Jeho údajnou šestimiliónovou půlroční výplatu by měl dorovnat prodej Ježka do Paschingu za stejnou sumu. Za Kincla mělo od Petrohradu na Letnou přijít přibližně 18 miliónů korun. Sparta sice nezaznamenala takový zisk jako Slavia, ale zase investovala do budoucnosti.

.:ANKETA:
Kdo bude největší posilou jarní části? Hlasujte na konci článku

Útočníci na dračku

V zimě došlo přibližně k šesti desítkám přesunů hráčů. Jako vždy byl největší zájem o útočníky a kupodivu tentokrát se z pohledu našeho fotbalu jednalo o velké ryby. O Štajnerovi, Rezkovi a Prohászkovi už byla řeč. Patří k nim určitě i brněnský Došek, který posílil Liberec. Zcela nový útok mají Teplice, přišli Kowalík (Synot), a Mašek (Jablonec). V Plzni budou hodně spoléhat na střelecký čich Horsta Siegla, který přišel z Příbrami.

Rusové platí nejvíc

Nejvíc českých hráčů odešlo v zimě do Ruska. Tam je stále dost peněz, ale majitelé klubů nejdou do předražených západních hvězd a vzhledem k dobrým zkušenostem v CSKA Moskva, Petrohradu a Kazani loví v levnějších českých vodách. Pro české kluby to jsou však velmi dobré příjmy.

Do Petrohradu zamířil Kincl, takže tu bude mimo trenérskou dvojici pět Čechů. Trenér Hřebík získal do Dynama Moskva Zbončáka ze Sparty a Vlčka z Olomouce, do Kazaně putovali již zmínění slávisté Dostálek a Petrouš, Ramenskoje se posílilo o libereckého Kinského a teplického Lengyela. A to ještě nejsou zcela uzavřená jednání směrem do Ruska, kde se smí přestupovat až do března.

Z Itálie, což nebývá obvyklé, přišel mladý gólman Lejsal, který oblékal dres Regginy. Do Modeny naopak putoval plzeňský Limberský. Dva Češi také našli poněkud kurióznější angažmá. Sparťan Zavadil (na podzim působící v Příbrami) zkouší štěstí na hostování v izraelském Maccabi Haifa a opavský Krohmer posílil lotyšský Ventspils. Z nejvyšší české soutěže fotbalisté zamířili celkem do sedmi zemí.

Hitparáda posil:
Jiří Štajner Hannover - Sparta
Petr Voříšek Teplice - Sparta
Jan Rezek Teplice - Sparta
Václav Koloušek Liberec - Slavia
Libor Došek Brno - Liberec
Jiří Němec Sparta - Žižkov
Horst Siegl Příbram - Plzeň
Jiří Mašek Jablonec - Teplice
Martin Lejsal Reggina - Liberec
Jiří Kowalík Synot - Teplice
Pavel Krmaš Sparta - Teplice
Jan Flachbart Sparta - Jablonec
Luděk Zelenka Teplice - Blšany
Petr Smíšek Plzeň - Jablonec
Tomáš Kuchař Jaroslavl - Teplice
Odešli do ciziny
Adam Petrouš Slavia - Kazaň
Antonín Kinský Liberec - Ramenskoje
Libor Sionko Sparta - GAK Š. Hradec
Marek Kincl Sparta - Petrohrad
Richard Dostálek Slavia - Kazaň
Martin Zbončák Sparta - D. Moskva
Stanislav Vlček Olomouc - D. Moskva
Velič Šumulikoski Synot - Petrohrad
David Limberský Plzeň - Modena
Patrik Ježek Sparta - Pasching

Karel Felt, ČTK, Sport.cz

Zrušit


Podsekce:

       
  • Souhrn
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Tabulky

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..