1. liga

Hopmanův pohár vyhráli tenisté USA

4. ledna 2003 12:35 - PERTH

Tenisté Spojených států amerických vyhráli Hopmanův pohár. Ve finálovém utkání v Perthu proti domácí Austrálii o tom v sobotu rozhodly už úvodní dvouhry. Loni i předloni hráli Američané ve finále této týmové soutěže rovněž, ani jednou ale neuspěli.

ČTK/AP

Serena Williamsová porazila v hale Burswood Dome v prvním finálovém duelu Aliciu Molikovou snadno 6:2, 6:3. Domácí tenistka sice v předchozích třech duelech v Perthu neztratila ani set a vyhrála i nad světovou osmičkou Danielou Hantuchovou, ale na americkou favoritku nestačila.

James Blake potom napodobil čtvrteční výkon Jiřího Nováka z rozhodujícího zápasu základní skupiny B a také on zdolal prvního hráče světa Lleytona Hewitta .Američan, který je v žebříčku ATP téměř o třicet míst níže, zvítězil 6:3, 6:4 a agenturní zprávy hovořily o jeho výkonu v superlativech. Druhá finálová dvouhra totiž trvala jen 64 minut. Hewitt přitom vyhrál nad Blakem všechny čtyři předchozí vzájemné duely. "Lleyton určitě nehrál ve své nejlepší formě, ale pořád to pro mě znamená vítězství nad světovou jedničkou," usmíval se po svém triumfu Blake.

Tenisák s diamanty jako prémie

Oba Američané vyjádřili přesvědčení, že se za rok do Perthu znovu vrátí. "Bylo to tady báječné, panovala skvělá atmosféra. Moc jsem si to užívala," rozplývala se Williamsová. Za finálovou výhru dostali oba tenisté šeky na 67 610 amerických dolarů a jako suvenýr ještě zlaté míčky posázené diamanty.

Američtí tenisté vyhráli Hopmanův pohár podruhé v historii, předtím se to v roce 1997 podařilo dvojici Justin Gimelstob, Chanda Rubinová. Ještě čtyřikrát hrálo družstvo USA ve finále, ale pokaždé svému protivníkovi podlehlo. Dnes na závěr dominovali Američané i ve smíšené čtyřhře, přičemž ani v ní neztratili s domácími reprezentanty set.