V přestřelce nakonec šťastnější Sparta

OPAVA

Gólem a dvěma přihrávkami se při své premiéře v dresu Sparty blýskl útočník Jiří Štajner, na kterého se navíc soupeř dopustil i penaltového faulu. Právě jeho zásluhou nakonec Sparta po nepřesvědčivém výkonu vyhrála v Opavě 4:3. Opava utrpěla první domácí porážku v této sezóně.

Domácí začali na měkkém trávníku lépe a Pražanům pořádně zatrnulo, když v obrovských šancích o centimetry minuly branku dvakrát J. Baránek, hrající svůj 300. ligový zápas, a pak Zb. Pospěch. Sparta o sobě dala poprvé vědět ve 12. minutě, kdy v pěti postupovala na dva domácí obránce, ale Štajner tak dlouho vymýšlel, až skončil s míčem za brankovou čárou.

Poborský pak vymyslel několik parádních akcí, ale jeho spoluhráči je nedokázali zakončit. Když se o to pokusil kapitán Sparty sám, vymyslel asistent sudího Chytil ofsajd. Ve 35. min. Johana srazil na hranici šestnáctky Zb. Pospěcha a domácí se marně dožadovali penalty.

Tu nařádil sudí naopak na druhé straně, když po trávníku klouzající gólman Vašek sestřelil Štajnera. Po ošetření brankáře pokutový kop Poborský s přehledem přízemní ránou proměnil. V závěru poločasu se chvíli nehrálo, když na trávníku hořelo několik dýmovnic. Ve čtvrté minutě nastavení kopal Tichota zleva trestný kop aj. Baránek uklidill míč hlavou přesně k pravé tyči.

Do druhé půle vstoupila lépe Sparta. Vytvořila si územní převahu a po pěti minutách se hned ukázaly dvě posily. Rezek ideálně poslal míč na nohu Štajnerovi, který po zemi trefil přesně k levé tyči. Po hodině hry se probil sparťanskou obranou Dort, ale Blažek pádem pod jeho nohy situaci zachránil. O minutu později poslal Hübschman na trávník v rohu šestnáctky Zb. Pospěcha a kopala se druhá penalta, kterou Dort dělovkou pod břevno proměnil ve druhý vyrovnávací gól domácích.

Štajner si vzápětí vyměnil roli nahrávače s Rezkem a exteplický mladík zblízka dostal Spartu znovu do vedení. Domácí však nesložili zbraně a minimálně vyrovnali hru v poli. Drama vyvrcholilo v posledních deseti minutách. Nejprve Zeher prostrčil míč Dortovi, ten si položil i Blažka a z úhlu vyrovnal. Vzápětí však Štajner opět protáhl domácí obranu a Poborský pečetil vítězství Sparty.

"Když takhle mužstvo přistoupí ke všem zápasům, nemám strach o záchranu. Hráli jsme dobře dopředu, ale Sparta byla silnější a využila svoji zkušenost," konstatoval domácí kouč Pavel Hapal.

"Diváci museli být spokojeni, viděli perfektní zápas s mnoha góly, ale také mnoha chybami obran. My jsme naštěstí dokázali vždycky po inkasované brance otočit vývoj v náš prospěch," ohlédl se za utkáním trenér Sparty Jiří Kotrba a dodal: "Zápas měl dvě velké osobnosti. Na naší straně Štajnera, na straně domácích Dorta, který je v Opavě ze Sparty na hostování, ale odchází od nás."

Opava - Sparta Praha 3:4 (1:1)
Branky: 45. Baránek, 62. z pen. a 82. Dort - 38. z pen. a 85. Poborský, 50. Štajner, 63. Rezek. Rozhodčí: Dvořáček - Talpa, Chytil. ŽK: Metelka, Půda - Johana, Hübschman, Labant. Diváci: 6802.
Opava: Vašek - Metelka, Půda, Tichota, Loučka - Pavlovič (64. Zeher), Sviták, Baránek (72. Faldyna), Pšeničnyj - Pospěch, Dort. Trenér: Hapal.
Sparta: Blažek - Pergl, Hübschman, Johana, Labant - Poborský, Voříšek (88. Sivok), Zelenka, Michalík - Rezek (81. I. Gluščevič), Štajner. Trenér: Kotrba.