Csaplár se dočkal vítězné premiéry

Trenér Josef Csaplár se při svém prvním ligovém utkání na lavičce fotbalistů pražské Slavie dočkal vítězství. Jeho tým dnes v Praze na Strahově porazil poslední Blšany 2:0. Jednu z branek vstřelila i největší zimní posila týmu Václav Koloušek.

Natěšená Slavia na soupeře doslova vletěla a hosté se v prvních vteřinách nestačili divit, co s nimi Pražané na trávníku provádějí. Neuběhly ani dvě minuty ze hry a Slavia se radovala z prvního jarního gólu. Po Pitákově centru využil zaváhání blšanských stoperů Fořt a nekompromisní ranou pokořil Chvalovského.

Slávisté v prvních minutách těžili hlavně ze spolupráce aktivního útočného dua Kuka - Fořt. V 11. minutě si oba na pravé straně bleskově vyměnili míč a Kukovo sólo zastavil až Chvalovský. Potom Slavia vyklidila pole, upustila od kombinační hry a Csaplár musel několikrát u postranní čáry svým svěřencům hlasitě domluvit.

Nový špílmachr Koloušek byl dlouho neviditelný. Pražané se zvedli až na konci první půle: Fořt nejprve hlavičkoval do sítě z ofsajdu a pak přišla velká Kolouškova chvíle. Blšanský bek Kožíšek osudově chyboval, Koloušek vtrhl do rozhozené obrany a lahůdkovým lobem pokořil Chvalovského.

Csaplárův tým mohl svůj náskok pojistit během první pětiminutovky druhého poločasu hned dvakrát. Nejprve v jasné šanci vychytal Lukáše Doška blšanský gólman, o několik okamžiků později Kolouškův oblouček o metr přeletěl branku hostů.

Slavia viditelně šetřila síly, byla si dobře vědoma náskoku i neškodnosti svého protivníka. Slavii nejvíc vystrašil její bývalý hráč Zelenka, ovšem jeho hlavičku z bezprostřední blízkosti ukryl Černý v rukavicích. Zelenka mohl deset minut před koncem vrátit outsiderovi naději. Po Bejblově kiksu uháněl na Černého branku tísněn bekem Zachariášem, ale jeho přízemní střelu zastavila pravá tyč.

Na konci se bouřlivého aplausu dočkal střídající Koloušek a také maďarský obránce György Józsi. Ten na sebe při prvním startu upozornil kvalitním výkonem a v závěru i utěšenou dělovkou. Ještě zvýšit mohl na konci osamocený útočník Fořt, ale už se mu nevedlo tolik jako na začátku. ¨

Josef Csaplár (Slavia): "Nějakou trému jsem možná pociťoval, ale nervózní jsem před zápasem určitě nebyl. Nemám na to právo a pro mužstvo musí být nejhorší věc, když vidí nervózního trenéra. Kdo je nervózní, dělá chyby. Kdybychom na začátku druhé půle dali jednu ze dvou tutovek, zápas dostal úplně jiný obraz. Vždycky v kabině říkám, vedení 2:0 je nejhorší možné. Ten, kdo vede, si nepřipouští možnost zakopnutí. Ten, kdo prohrává, zase ví, že nemá co ztratit."

Michal Bílek (Blšany): "Začátek a konec první půle jsme nezvládli. Po změně stran jsme dokázali hru vyrovnat a v některých pasážích být i lepší než Slavia. Ale nedokázali jsme dát ten kýžený gól, který by nás mohl vrátit do zápasu. Každopádně jsem tady ukázali, že sílu máme a odepisovaní jsme předčasně."

Slavia Praha - Chmel Blšany 2:0 (2:0)
Branky: 2. Fořt, 44. Koloušek. Rozhodčí: Beneš - Filípek, Pokorný. ŽK: Zachariáš, Józsi - Šourek, Zelenka, Pleško. Diváci: 3371.
Slavia: Černý - L. Došek, Zachariáš, Müller, Józsi - Piták, Bejbl, Koloušek (88. Latka) , Lukeš (72. Kalivoda) - Kuka, Fořt (90. T. Došek). Trenér: Csaplár.
Blšany: Chvalovský - Sýkora, Horáček, Šourek, Kožíšek (46. Pleško) - Lukáč (65. Polodna), J. Bílek (80. Pudil), Vorel, Šelicha, - Zelenka, Pešír. Trenér: M. Bílek.