Šok! Baník přišel v Blšanech o neporazitelnost

BLŠANY

Prvotřídní překvapení se zrodilo na promrzlém trávníku v Blšanech. Poslední celek fotbalové ligy připravil v 19. kole soutěže ostravský Baník o neporazitelnost, vyhrál 2:1. Blšany se ujaly vedení již v osmnácté minutě zásluhou Pešírovy trefy, vítězný gól přidal v 67. minutě Zelenka. Sedm minut před koncem již jen snížil střídající Magera.

Série skončila. Po 21 zápasech našel Baník přemožitele.

"Ten zápas jsme nezvládli, nezasloužili jsme si tady bodovat. Hlavně v první půli jsme hráli špatně. Domácí nás trestali jednoduchostí a důrazem. My jsme hráli až příliš profesorsky, zatímco Blšany šly s vervou do každého souboje. Hlavně Zelenka s Pešírem nám dělali veliké problémy," uznal kouč Baníku František Komňacký.

Ostravským fotbalistům dělal od začátku velké problémy zmrzlý terén. Útočníci Matušovič s Heinzem chvílemi vypadali jak na bruslích. Zato Blšanští byli na takové hřiště dokonale připraveni a do favorita se pustili s vervou.

Střelu Šelichy z úhlu ještě Laštůvka chytil, ale v 18. minutě už udeřilo - centr Sýkory sklepl ve vápně Zelenka s pomocí prsou Pešírovi a ten se nemýlil - 1:0. V obraně Baníku v tu chvíli chyběl Drozd, jenž si v souboji se Zelenkou rozbil hlavu, musel být ošetřen a na trávník se vrátil až po gólu.

Hosté v první půli zahrozili jen Drozdovou hlavičkou nad, větší přesnost chyběla i pokusu Heinze. Blšany mohly vést ještě vyšším rozdílem, jenže Šelicha dobrou příležitost spálil. Přesto v závěru půle předvedly drtivý tlak a Baník jen odkopával míče.

Jen snížení

Po přestávce mohli hosté srovnat, jenže Heinzovo sólo vychytal Chvalovský. Na druhé straně hlavičkoval z ideální pozice v záklonu Zelenka a nechal vyniknout ostravského gólmana Laštůvku. Ten za záda nepustil ani střelu Vorla po rohu. V 67. min. však už kapituloval.

Pešír poslal do křídla Polodnu, ten naservíroval Zelenkovi a z Teplic hostující útočník s pomocí tyče nadvakrát skóroval. Baník byl v tu chvíli zralý na ručník. V závěru se sice zmohl na snížení díky premiérové ligové trefě střídajícího Magery, ale to bylo vše.

"Proti takovému soupeři můžete hrát jen srdcem. Věděli jsme, že musíme dřít nadoraz. Před zápasem bych bral i bod, ale za stavu 2:0 jsem už věřil, že to nepustíme," uvedl trenér Blšan Michal Bílek.

V tabulce mají Ostravané tříbodový náskok před Slavií, pět bodů ztrácí třetí Sparta. Baník má však k dobru ještě domácí střetnutí se Synotem. Blšany vyhrály druhý zápas za sebou a vrátily se do hry o udržení v nejvyšší soutěži.

Chmel Blšany - Baník Ostrava 2:1
Poločas: 1:0. Branky: 18. Pešír, 67. Zelenka - 83. Magera. Rozhodčí: Dvořáček - Filgas, Hábl. ŽK: Bolf, Heinz (oba Ostrava). Diváci: 2300 (vyprodáno).
Blšany: Chvalovský - Lukáč, Horáček, Šourek, Pleško - Polodna, Vorel, Sýkora (86. Kožíšek), Šelicha - Pešír (90. Pudil), Zelenka (90. Hašek). Trenér: Bílek.
Ostrava: Laštůvka - Pospěch, Bolf, Besta, Drozd - Látal, Bystroň, Lička (68. Slončík), Čížek - Heinz, Matušovič (70. Magera). Trenér: Komňacký.