Rubriky:

1. liga

Spartě chybí duch, Košťál mlčí

24. března 2004 10:41 - PRAHA

Cosi je shnilého ve fotbalové Spartě. Mužstvo potřetí v řadě doma remizovalo, aniž vstřelilo gól. V pondělí proti Liberci hrálo opět hrozně. Jako by pro ně byl vlastní trávník zakletý. Hovoří se o možném prodeji klubu, ale také o vyhazovu trenéra. Jediný muž, který k tomu může říct jasné stanovisko, prezident Sparty Vlastimil Košťál, mlčí...

Jeho mobilní telefon bere tisková mluvčí, která nejčastěji používá výrazy "spekulace a nekomentujeme to". Tisková prohlášení také nejsou příliš konkrétní. A tak se spekuluje. Nejnověji o údajném ultimátu trenéru Jiřímu Kotrbovi. Pokud prý Sparta nevyhraje na Synotu, Kotrba končí. A hned se pokračuje - kdo na jeho místo. Asistent Šilhavý, sportovní ředitel strahovského centra Pešice, momentálně volný Ščasný nebo Brücknerův asistent Beránek...

Pokuty by prý zlepšení nepřinesly

"Vedení probíralo s trenérem současnou situaci, ale žádné ultimátum stanoveno nebylo. To jsou jen dedukce. Samozřejmě že odvolání trenéra je také jednou z možností řešení situace. O trenérských variantách se mluví až tehdy, když nastane reálná situace a ta dosud nepřišla. Jako prospěšné nevidí vedení ani udělování pokut hráčům. Na výkony nemá vliv ani avizovaný zájem PPF o koupi majority ve Spartě," odmítla všechny otázky na možné příčiny tisková mluvčí Lenka Raková.

Po utkání s Libercem sedělo užší vedení s trenérem a probíralo situaci. "Hledali jsme příčiny, proč venku góly dáváme a doma ne. Jak je také možné, že sehrajeme dobré zápasy s Milánem a na Slavii a doma pak nejsme schopni porazit soupeře, nad nimiž bychom měli vyhrát. Probírali jsme možná řešení. Pochopitelně jedním je odvolání trenéra, pokud se projev mužstva v tomto směru nezlepší, ale nepadlo žádné konkrétní slovo o tom, že bych dostal nějaké ultimátum," řekl Právu Jiří Kotrba.

Řešení hledají i naštvaní hráči

Sám pak seděl nad videem s hráči a hledali rovněž příčiny pondělního špatného výkonu. "Hráče to opravdu štve. Říkali jsme si názory na rovinu. Byl jsem potěšen, že jen nemlčí a nepřijímají to, co jim řekneme, ale sami se vyjádří a hledají řešení. Jenže to se musí konkrétně projevit na trávníku. Bodů, které jsme doma zbytečně ztratili, je strašná škoda," dodal kouč.

Ke stereotypně nakopávaným míčům na postavou malé útočníky, střežené vysokými obránci, dodal: "Když si nikdo neříká o míč a nehýbe se, pak to prostě zkusíte nakopnout, ať se tam vpředu perou. I proto šel na hřiště Gluščevič. Ale chtělo to kombinaci, Liberec dobře bránil. Rozhodně jsme na trávník nešli s cílem nakopávat míče."

Hrozivá bilance domácích zápasů

Sparta má doma na jaře jednu z nejhorších bilancí. Venku získala sedm bodů, doma jich šest ztratila. Deset bodů po šesti jarních kolech, to je jedno z nejhorších jar Sparty za posledních dvacet let. Navíc na jihu Čech prohospodařila dvougólové vedení. Za normálních okolností měla už o bod vést, v horším případě, připustíme-li jedno či dvě zaváhání, ztrácet maximálně tři body. Místo toho tu je opět sedmibodová propast za Baníkem.

Není určitě nepřekonatelná, ztrácejí i ostatní, ale při současných výkonech Sparty, kdy jí hlavně doma chybí jakýkoliv fotbalový nápad, ale i snaha vítězství vybojovat, se hodně nadře i na druhé místo. Kromě jistoty mezi tyčemi, ať v brance stojí kdokoliv, není na trávníku hráč, který by mužstvo strhl. Poborský nemá podzimní formu a na Štajnera už se v pondělí pískalo. Otázkou ale je, jestli by v této situaci byla změna trenéra skutečně optimálním řešením. Mužstvu spíš chybí sparťanský duch.

Karel Felt, Sport.cz, Právo

Zrušit


Podsekce:

       
  • Souhrn
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Tabulky

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..