Pospěch vystřelil Opavě tři body

Opavští fotbalisté vybojovali v nedělním utkání 27. kola první ligy v Plzni důležité vítězství 1:0. Tři body ze západu Čech je udržely na třinácté pozici před Blšany a Žižkovem. Opava se spoléhala na pečlivou a zahuštěnou obranu, úsilí týmu pak podpořil po hodině hry přesnou ranou Zbyněk Pospěch. Plzeň dohrávala v deseti po vyloučení Martina Švejnohy.

Opava zatím úspěšně bojuje o záchranu v první lize.

Akutněji potřebovala body poslední Plzeň, ale znát to bylo jen na územní převaze. Domácí kopali v první půli sedm rohových kopů (hosté žádný) a několik dalších standardních situací, mezi tyče však nemířil ani jeden pokus.

"Opava sem přijela bránit, což se jí dařilo. Hráli jsme 90 minut na jednu bránu, ale vytvářeli jsme si málo šancí a ty, co jsme měli, jsme neproměnili," hodnotil utkání domácí trenér František Cipro.

Kapitána a nejlepšího střelce Západočechů Bartesku takřka vůbec nepouštěl do hry Loučka, jenž si podobně jako před týdnem slávistu Kolouška vzal na osobní hlídání tvůrce hry soupeře. Opavě chyběl nemocný kanonýr Dort, a tak se na hrotu pohyboval osamocený Pospěch, jehož měli podporovat Putík se Zeyerem.

První střela - gól

Hosté se však za půlící čáru vydávali jen velmi ojediněle a soustředili veškeré síly na bránění. To jim hráči Viktorie usnadňovali řadou nepřesných přihrávek.

Pokusy o zakončení přicházely jen hlavou po centrech, ale takřka dvoumetrový Blaha, Švejnoha i kapitán Siegl mířili jen do uctivě vzdálenosti od Vaškovy branky. Z ojedinělého brejku Slezanů však Kulig, jenž byl na hřišti jen několik desítek vteřin, přihrál před bránu Pospěchovi a ten úplně první střelu zápasu proměnil ve vítězný gól.

"Všichni jsme cítili, že je to zápas o záchranu, fotbal tím byl hodně svázaný. Plzeň nám nebyla schopna dát gól," konstatoval opavský kouč Pavel Hapal. Závěrečný tlak domácích už byl spíše křečovitý, navíc svůj tým zbytečně oslabil Švejnoha, jenž dostal obě žluté karty za kritiku rozhodčího.

Viktoria Plzeň - SFC Opava 0:1
Poločas: 0:0. Branka: 65. Pospěch. Rozhodčí: Zejda - Tulinger, Míka. ŽK: Švejnoha, Jež - Holý, Pospěch. ČK: 81. Švejnoha. Diváci: 1213.
Plzeň: Ticháček - Petrouš, Knakal, Pilař, Švejnoha - Jež, Kukol (63. Kašťák), Barteska, Fillo - Siegl, Blaha (74. Procházka). Trenér: Cipro.
Opava: Vašek - Horňák, Tichota, Jašek - Metelka, Loučka, Baránek, Holý - Putík (64. Kulig), Zeher (80. Chlebek) - Pospěch (90. Faldyna). Trenér: Hapal.