Liberec vyřídil Opavu rozdílem třídy

Fotbalisté Liberce převálcovali v předehrávce 28. ligového kole Opavu a po jednostranném průběhu uštědřili Slezskému FC jen milosrdnou porážku 3:1. Severočeši předčili domácí tým minimálně rozdílem třídy. Kromě tří gólů zahodili neskutečné množství šancí a třikrát od pohromy Opavu zachránila tyč.

Opava vydržela soupeři vzdorovat jen čtyři minuty. Pak prolétl úvodní Hodúrův rohový kop chumlem hráčů před opavskou branku a po teči Pospíšila skončil u pravé tyče. Rychlý gól probudil ve svěřencích Stanislava Grigy prvky fotbalové moderny a kreativity. Hlavně uprostřed pole si Severočeši s bezradným protivníkem dělali, co se jim zlíbilo.

Těžkopádná domácí defenzíva se po sérii libereckých narážeček ve středu hřiště často hroutila jako domeček z karet. Měla však štěstí, že střelecké prokletí se letos Liberce drží jako klíště. O druhý zápis do střelecké listiny se sice po Pospíšilově akci postaral střelou z jedenácti metrů kapitán Langer, ale kdyby šla Opava do kabin s pětigólovým mankem, nemohli by se její hráči divit. Jenže dvě další ideální možnosti propásl Hološko.

Vzdor Opavy netrval dlouho

Kdyby měli fotbaloví arbitři pravomoce jako jejich kolegové z boxerského ringu, v 55. minutě musel být zápas pro naprostou převahu Liberce předčasně ukončen. Pospíšil během několika okamžiků nevídaným způsobem dokumentoval letošní střelecký zmar Slovanu - v 53. minutě po individuálním tréninku zatřásl levou tyčí, o 70 sekund později usměrnil Ančicův centr pro změnu do pravé tyče a za další minutu nepřekonal Vaška ani poté, co šel na branku znovu úplně sám.

Hazard s neproměňováním šancí se Severočechům mohl krutě vymstít. Po hodině hry si Pospěch vymodlil penaltu na Holeňákovi a Tichota udělal z jasné záležitosti drama. Suverénní výkon hostů tím na pár minut utrpěl, ale šanci, která by mohla vést k vyrovnání, Opavě nepovolili. Tříbodovou pečeť výsledku vtiskl po dalším bleskovém protiútoku Hodúr dělovkou pod břevno.

Opava - Liberec 1:3
Poločas: 0:2. Branky: 61. Tichota z penalty - 4. Pospíšil, 26. Langer, 82. Hodúr. Rozhodčí: Královec - Gulajev, Talpa. ŽK: Vašek - Ančic, Pilný, Slepička. Diváci: 4259.
Opava: Vašek - Horňák, Tichota, Jašek - Metelka (61. Faldyna), Loučka, Baránek, Holý (32. Kulig) - Dort, Putík (33. Zeher) - Pospěch. Trenér: Hapal.
Liberec: Hauzr - Holeňák, Lukáš, Košťál, Pilný - Slepička, Langer, Hodúr (85. Broschinský), Ančic (66. Hamouz) - Hološko, Pospíšil (90. Došek). Trenéři: Griga a Lavička.