Baník veze z Hané tři body a může slavit titul

Těsné vítězství 1:0 uhájili fotbalisté Baníku Ostrava v 28. kole první ligy na hřišti Olomouce a dvě kola před koncem soutěže tak mají jistotu mistrovského titulu. Pokud v tabulce ligy nedojde k bodovým změnám v souvislosti s vyšetřováním korupce 1. FC Synot, vrátí se trofej pro nejlepší celek ligy na Bazaly po 23 letech.

"Těžko se mi hovoří, podobný moment se nedá snad ani popsat," soukal ze sebe těsně po utkání ostravský trenér František Komňacký. "Vrátila se nám naše soustředěná práce z průběhu celé sezóny, musím poděkovat všem hráčům, kteří šlapali stále na doraz," dodal Komňacký.

Naděje ostravských fanoušků sice zkalil hned v úvodu zápasu Babnič, jeho gól byl ovšem z ofsajdové pozice. Olomouc od prvních minut hrála aktivněji, tlačila se dopředu a Laštůvka v brance Baníku musel několikrát zasahovat.

Ostrava vykročila za titulem v 15. minutě, když po Látalově výborně kopnutém rohovém kopu vyskočil mezi olomouckými obránci nejvýše René Bolf a zaváhání domácího gólmana Vaniaka vedlo k prvnímu gólu utkání.

Olomouc i po inkasované brance ale držela vyšší tempo, vidět byl hlavně Babnič, hostující obrana ale fungovala spolehlivě. Neujala se ani hlavička Cahy, Laštůvku nepřekonal ani dalekonosnou ranou Zbožínek.

Před přestávkou se ke slovu dostali i hráči Baníku. Nejprve však přestřelil Drozd a po Bolfově hlavičce odkopl míč z brankové čáry olomoucký Hudec.

Matušovič nezvýšil

Po pauze mohli hosté zvýšit svůj náskok, Matušovičova střela z hranice šestnáctky ale před zraky bezmocného Vaniaka orazítkovala nejprve levou, pak pravou tyč a nakonec míč skončil mimo bránu.

Pak se začali opět prosazovat hlavně domácí, jejich tlak ale ke gólu nevedl. Na Laštůvku nevyzrál Vyskočil ani Babnič. Ostrava se na druhou polovinu hřiště dostala jen ojediněle, Vaniak likvidoval Ličkův centr, v závěru pak olomouckého brankáře otestoval prudkou střelou z úhlu Heinz.

Další branku už Andrův stadión neviděl a po závěrečném hvizdu mohly přímo na trávníku, na nějž se nahrnuli nadšení příznivci Baníku, vypuknout bouřlivé oslavy. "Především našim příznivcům patří naše vítězství. Byli celý rok s námi a bez nich by to šlo mnohem hůř," říkal šťastný Pavel Besta.

Olomouc - Ostrava 0:1 (0:1)
Branka: 15. Bolf. Rozhodčí: Jára - Vodička, Zlámal. ŽK: Zbožínek - Látal, Bolf, Slončík. Diváci: 11.667.
Olomouc: Vaniak - Randa, Kučera, Hudec, Caha - Vyskočil (72. M. Hubník), Zbožínek, Špiláček, Glos (72. Schulmeister) - Babnič, Reiter (58. Krajčovič). Trenér: Uličný.
Ostrava: Laštůvka - Hoffmann, Bolf, Besta, Drozd - Látal, Bystroň, Slončík (77. Lička), Čížek (34. Žůrek, 89. Varadi) - Matušovič, Heinz. Trenér: Komňacký.