Rubriky:

1. liga

Skandálem pošpiněná fotbalová liga začíná

7. srpna 2004 12:34 - PRAHA

Fotbalové prázdniny končí. V sobotu začíná nový ročník první ligy, jež je špiněna stále se rozrůstajícím korupčním skandálem. Ten propukl už v závěru minulé sezóny. Co to udělá se zájmem fanoušků? Přijdou kluby o peníze sponzorů? A bude vůbec nejvyšší domácí soutěž čistá, když jde o tolik - o přímý postup do milionářské Ligy mistrů?

 

internet

Otazníků je mnoho, zvláště když kolem soutěže zůstává stále obdobná sorta sudích a delegátů. A nad nimi i tápající vedení svazu. Odpověď dá následujících 30 kol a 240 utkání šestnácti aktérů soutěže.

Za obhajobou titulu hodlá rázně vykročit ostravský Baník. V televizním utkání ho dnes odpoledne čekají Teplice. Předpokládaný největší rival v boji o titul, pražská Sparta, začíná doma s 1. FC Slovácko, klubem, který zatím jako jediný vyšel ze skandálu s trestem od fotbalových orgánů - dvanáctibodovým mankem.

S ním musí rázně zatočit, pokud chce bojovat o udržení. Jaké to bude mazat minus body, které jsou v první lize u nás ojedinělou záležitostí? A nepřibudou obdobně postižené kluby?

Důležitý start

Ostravské mužstvo dobře ví, jak je důležitý vstup do sezóny, loni se svěřenci trenéra Františka Komňackého záhy odrazili k mohutné jízdě za triumfem v lize.

"Moc dobře si uvědomujeme, jak těžký soupeř nás čeká. Věřím, že příprava nám stačila na sehrání hlavně v defenzívě, protože v útočné fázi jsme stále silní," potvrdil Komňacký a dodal, že v hlavách hráčů určitě ještě nebudou myšlenky na středeční utkání předkola Ligy mistrů v Leverkusenu: "To je pro nás také důležitý zápas, ale my se na každé utkání musíme soustředit postupně. Rovněž na to si v této sezóně budeme muset zvyknout."

O složení základní jedenáctky pro duel s Teplicemi měl kouč jasno už v týdnu, sestava by měla kopírovat složení týmu v prvním poločase generálky se Slováckem. Jediný otazník visel nad střelcem Heinzem.

"Marek dobral antibiotika a také další vyšetření nic v jeho krvi neodhalila. Hodně bude záležet, jak se bude cítit, ale pokud by nebyl opravdu stoprocentně zdráv, budeme ho šetřit na středu," řekl kouč o hráči, kterého trápila viróza.

Teplice se těší

"Lepší začátek nás snad ani potkat nemohl. Začínat ligu na půdě obhájce titulu před osmnácti tisíci diváky je velkou motivací," je natěšený teplický trenér Vlastislav Mareček, jehož čeká ligová premiéra na lavičce severočeského celku. V historii české ligy se Teplicím nikdy nepovedlo první podzimní zápas vyhrát.

"Tak to pojďme změnit," burcuje kouč. Jaká bude sestava? "Základní jedenáctka zatím neexistuje. S ohledem na soupeře, případná zranění a karty hodlám v sezóně využít potenciál většího počtu hráčů," tvrdí Mareček. Na Bazalech určitě nenastoupí nová posila Sabou, který si do Teplic přinesl karetní trest z minulé sezóny, kdy působil na Žižkově.

Sparta chce prodloužit sérii

Sparta vstoupí do sezóny dnes krátce po Baníku. Čeká se, že do hry vstoupí řada těch, kteří nehráli ve středu proti Nikósii. Výzvou může být i prodloužení série 22 domácích zápasů bez prohry. Chybí marod Johana a brankář Blažek, který pyká za vyloučení v pohárovém finále. "Máme dostatečně široký kádr," ví však kouč František Straka.

Kouč hostů Karel Jarolím přemítá, zda pro jeho tým může být start na Letné výhodou. "Možná ano, protože Sparta absolvuje střetnutí s námi mezi dvěma duely předkola Ligy mistrů. Třeba nebudou její hráči na zápas tolik soustředění. a tak dobře připraveni jako my. Toho bychom chtěli využít," plánuje kouč celku z Uherského Hradiště.

bir, eš, elt, Právo

Zrušit


Podsekce:

       
  • Souhrn
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Tabulky

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..