1. liga

Baník zahájil cestu za obhajobou domácí porážkou

7. srpna 2004 16:26 - OSTRAVA

Vstup do nového ročníku fotbalové ligy, v níž obhajuje mistrovský titul, Baníku nevyšel. Ostravané v sobotu přivítali na Bazalech Teplice a již v devatenácté minutě po Matušovičově zásahu z pokutového kopu vedli. Jenže Severočeši nesložili zbraně a ve druhém poločase nevýrazného šampióna zaskočili. Dvě přesné trefy znamenaly obrat a vítězství 2:1.

ČTK/Michal Kamaryt

Baník vyrukoval na Severočechy s pěti novými hráči v základní sestavě a snad i proto to v kombinaci Ostravanů často zaskřípalo. Jedna z posil, záložník Zúbek, se předvedla ve čtrnácté minutě, kdy po rohovém kopu zadovkou přinutila Poštulku k prvnímu zásahu.

Klíčový duel první půle ovšem obstarali staří známí. Látal se v 19. minutě nadechl k průniku po pravé straně, v pokutovém území ho rukou potáhl Hunal a penaltový verdikt sudího Helebranta znamenal vedení favorita - Matušovič mířil do protipohybu gólmana.

Domácí ožili a hlavně díky většímu důrazu ve středu hřiště získali nad protivníkem mírně navrch. Série několika kombinací však vyústila jen v Matušovičův volej, který prořízl vzduch těsně nad břevnem bezmocného gólmana.

Přesvědčivý ovšem výkon mistra zdaleka nebyl. I špión z Leverkusenu si musel všimnout, že nově sestavená defenzíva Baníku měla soustavné potíže. Divecký slabé chvilky domácích stoperů nevyužil a Ostrava přestála i krušné momenty v závěru poločasu, kdy Mašek po závaru zblízka přestřelil.

Veleba dokonal obrat

Jenže nesehranost obranné linie Baníku nakonec přece jen trestu neušla. Hned po třiceti sekundách druhé půle vystihl Pospěchovu přihrávku na Velkoborského Divecký a podél vybíhajícího Königa zmrazil Bazaly.

Z útlumu Slezany nevyvedl ani kanonýr Heinz, který po hodině hry nahradil navrátilce z londýnského Arsenalu Papadopulose. Naopak při teplických výpadech tribuny trnuly a Doležalovi scházely v 58. minutě možná dva kroky, aby obešel daleko vyběhnuvšího Königa.

Obranné patálie obhájců titulu vyvrcholily deset minut před koncem. Roli střelce převzal po střídajícím Diveckém jeho náhradník Veleba a za bohorovné asistence domácích obránců nádhernou ranou bez přípravy po rohovém kopu vystřelil Teplicím tři body.

Chaotický závěr Ostravy už změnu skóre nepřinesl. Mohl se o ni naopak znovu zasadit Veleba, ale po Kaufmanově akci z několika kroků přestřelil prázdnou domácí branku.

Baník Ostrava - Teplice 1:2
Poločas: 1:0. Branky: 19. Matušovič z pen. - 46. Divecký, 80. Veleba. Rozhodčí: Helebrant - Filípek, Chytil. ŽK: Tesařík, Poštulka (oba Teplice). Diváci: 8109.
Ostrava: König - Pospěch, Velkoborský (76. Bystroň), Besta, Kotrys (90. Dvorník) - Látal, Zúbek, Lička, Čížek - Papadopulos (60. Heinz), Matušovič. Trenér: Komňacký.
Teplice: Poštulka - Krmaš, Rada, Hunal, Ryška - Doležal (86. Kaufman), Benát, Klein, Tesařík (90. Fenin) - Mašek, Divecký (65. Veleba). Trenér: Mareček.