Olomouc dokonala obrat šest minut před koncem

OLOMOUC

Fotbalisté Olomouce slaví vítěznou premiéru v letošní prvoligové sezoně. Navzdory nepříznivému vývoji Sigma přemohla tým z Českých Budějovic 2:1 a hýčká si za to hlavně útočníka Aleše Bednáře, který šest minut před koncem dokonal obrat.

Triumf Hanáků mohl být i výraznější, ale autor prvního gólu Kučera v 53. minutě zahodil penaltu. Pod obě branky vítězů se jako asistent podepsal navrátilec ze Štrasburku David Kobylík.

Šťastní Jihočeši

Budějovice od prvních minut plnily předzápasové obavy olomouckého kouče Petra Uličného. Koncentrovaná obrana a rychlé brejky, tím Jihočeši potlačili plánovaný nástup soupeře. Ve 13. minutě jim navíc spadl do klína gólový bonus, když Gruberova rána z přímého volného kopu po dvojí teči změnila dráhu letu a doplachtila až do sítě překvapeného Vaniaka.

A hosté dále strašili domácí defenzivu přímočarým fotbalem. Jedinečnou příležitost ke zvýšení náskoku měl na hlavě v 18. minutě Matoušek, jenže ideální Němcův centr poslal o centimetry vedle Vaniakovy tyče.

Domácí se do zápasu přes zhuštěný střed pole vraceli s problémy. Hubník nechal po odraženém míči skákavou střelou vyniknout Kafku a následně dal o sobě vědět i francouzský navrátilec Kobylík, ale hbitý vpád do pokutového území zakončil nepřesným pokusem.

Uličný zareagoval na nepříznivý vývoj přesunem stopera Kučery na místo záložníka Kováře a v závěru půle se přece jen dostavil tlak Hanáků. Strhl ho k němu právě domácí kapitán, který ve 40. minutě umístil Kobylíkův roh hlavou prudce pod břevno.

Hrdina Bednář

Pasáž olomoucké nadvlády mohl Kučera stvrdit také těsně po změně stran, v 53. minutě však po Horejšově faulu na Kobylíka přestřelil z penaltového bodu branku. Hosté tak přežili údobí největšího náporu, přesto nedosáhli ani na bod.

Když se už totiž zdálo, že Jihočeši olomouckou ofenzivu k ničemu zásadnímu nepustí, vřítil se do velkého vápna po Kobylíkově pasu útočník Bednář a po kličce do levé strany rozhodl o výhře domácího celku. Jeho první gólový zápis v barvách Sigmy po příchodu z Bohemians měl pro třetí tým loňské sezony cenu zlata.

Sigma Olomouc - České Budějovice 2:1
Poločas: 1:1. Branky: 40. Kučera, 84. Bednář - 13. Gruber. Rozhodčí: Matějek - Goňa, Kordula. Žluté karty: Bouška - Pončák, Vozábal, Chlebek. Diváci: 5772.
Olomouc: Vaniak - Randa (79. V. Schulmeister), Hudec, Kučera, R. Hubník - Bouška (60. Glos), Zbožínek, Kovář, D. Kobylík - Bednář, Babnič (74. Reiter). Trenér: Uličný.
České Budějovice: Kafka - Pončák, Horejš, Homoláč, Leština - Němec (46. Adam), Chlebek (86. Smíšek), Vozábal, Gruber - Lafata, Matoušek (65. Myšák). Trenér: Tobiáš.