Zlín si připsal historické vítězství nad Slavií

Poprvé v historii samostatné české ligy dokázali zlínští fotbalisté porazit pražskou Slavii. O výhře 1:0 v úvodním ligovém kole rozhodl v sobotu v 51. minutě záložník Roman Dobeš, který v pádu překonal hostujícího gólmana Radka Černého.

Domácí celek nastoupil v silně kombinované sestavě, protože střevní potíže a teploty postihly téměř polovinu kádru. Ani na střídačce se neobjevila čtveřice Švach, Hubáček, Červenka a Novosad. Špílmachr Lasota se proto musel přesunout ze zálohy do obrany, v níž vytvořil stoperskou dvojici s Kročou.

Nucené změny se však v úvodu na hře Zlína neprojevily. Už ve čtvrté minutě zkoušel štěstí Vidlička, ale stejně jako Činčala o chvíli později Černého nezaměstnal. Hosté postupně srovnali krok a v 22. minutě mohli vést, jenže Sedláček v jasné pozici pálil levačkou vysoko nad. V závěru prvního poločasu ještě napřáhl z 25 metrů Fořt, ale zlínský brankář Baránek ani tentokrát zasahovat nemusel.

Domácí těsný náskok uhájili

Také nástup do druhé půle vyšel lépe domácímu mužstvu a Černý si na nedostatek práce nemohl stěžovat. Nejprve ho prověřil po rohovém kopu Kroča a v 50. minutě dokonce spoluhráč Bejbl: jeho vysokou nahrávku musel Černý vyhlavičkovat z brány a odkopnout balon do zámezí. Jenže po standardní situaci doputoval míč přes Ličku a Vidličku k Dobešovi, jehož skluz zajistil týmu Tescomy vedení.

O tři minuty později se zapotil Baránek, jenž s vypětím všech sil vyrazil Pitákovu dělovku. Slávistická snaha o vyrovnání vyzněla naprázdno i po akci Sedláčka, jehož nahrávku minul v pokutovém území Zlína Adauto. V 72. minutě byli domácí blízko k druhému gólu, ale Vidličkova výstavní rána jen orazítkovala břevno a míč se odrazil před brankovou čáru.

V závěru se slávisté nastěhovali na polovinu Zlína, který s vypětím všech sil bránil těsný náskok. Před Pitákem však zasáhl vracející se Lukaštík a Kuku vychytal v 90. minutě výtečným zákrokem Baránek. Ten zmařil i poslední šanci utkání střídajícímu Chlebounovi.

Zlín - Slavia 1:0 (0:0)
Branka: 51. Dobeš. Rozhodčí: Jára - Ondo, Hojsík. ŽK: Lasota - Kratochvíl, Adauto, Kuka, Latka. Diváci: 3948.
Zlín: V. Baránek - Vidlička, Kroča, Lasota, Dujka - Lukaštík (90. Bača), Vrtělka, Činčala, Dobeš - Malár (86. Fujerik), Lička (73. Zapletal). Trenér: Palička.
Slavia: Černý - L. Došek, Latka, Bejbl, Kratochvíl (77. Táborský) - Piták, Švec, Kuka, Sedláček - Adauto (83. Chleboun), Fořt (64. Kalivoda). Trenér: Csaplár.