Ostrava se vzpamatovala i bez Heinze s Matušovičem

OSTRAVA

Fotbalisté Baníku Ostrava jásají nad prvním ligovým vítězstvím v letošní sezóně. Mistr na domácí půdě přemohl po gólech Marka Zúbka a Maria Ličky České Budějovice 2:0, ale hlavně výkonem naznačil, že nepodařený podzimní start může být minulostí. Domácí se přitom obešli bez útočných opor Marka Heinze a Miroslava Matušoviče.

I bez útočníků Heinze s Matušovičem a většiny letních posil se na Bazaly vrátily loňské časy. Sestava Baníku byla s výjimkou Zúbka a navrátilce Papadopulose složena ze starých známých jmen a v domácích jakoby se tím probudily ofenzivní pudy loňské sezony. Jednoduchou kombinační hrou a hlavně výpady po stranách Ostravští zahnali Budějovice rychle do úzkých.

První slibnou příležitost domácí v jedenácté minutě ještě překombinovali zbytečnými přihrávkami uvnitř pokutového území, ale pak se se gólová smyčka začala stahovat. Po dvaceti minutách vykopával Papadopulosovu hlavičku z brankové čáry Dvořák a Látalův dalekonosný volej po následném rohu zaduněl o břevno.

Jihočeská tvrz se pod náporem bílomodrých ale prolomila až osm minut před přestávkou. Gólovou akci založil důrazem u postranní čáry Lička, agilní Papadopulos jeho přihrávku zády k Filipkově brance zpracoval do druhé vlny pro rozběhnutého Zúbka, který z šestnácti metrů nechytatelnou dělovkou k tyči složil Baníku své gólové zápisné.

Rozjetí Ostravané svého soupeře s notnou pomocí štěstí dorazili krátce po změně stran. Znovu u toho byl důrazný Lička, do kterého v 55. minutě nasměroval Penner v nouzi odkop od vlastní branky tak nešťastně, že míč se od ostravského útočníka odrazil za zkoprnělého Filipka.

Jihočechům nezbylo nic jiného než otevřít hru, ale přes sympatický výkon se nedočkali ani čestného úspěchu. Domácí brankář Raška totiž k jejich smůle splácel důvěru kouči Komňackému. V 70. minutě bravurně vytěsnil Lafatovu prudkou hlavičku pod břevno a vzápětí lapil u tyče další pokus Grubera. Ostrava tak po dvou porážkách na domácím trávníku znovu zabrala a za výkon sklidila i ovace spokojeného publika.

Baník Ostrava - České Budějovice 2:0 (1:0)
Branky: 38. Zúbek, 55. Lička. Rozhodčí: Čuřín - Ondo, Pinkas. ŽK: Čížek, Látal - Horejš. Diváci: 9032.
Ostrava: Raška - Pospěch, Besta, Dvorník, Drozd - Látal, Zúbek (59. Zavadil), Bystroň, Čížek - Lička (89. Slončík), Papadopulos (80. Žůrek). Trenér: Komňacký.
České Budějovice: Filipko - Horejš, Penner, Leština - Pončák, Vozábal, Dvořák, Adam (46. Matoušek), Plocek (78. Grznár) - Lafata, Gruber (85. Myšák). Trenér: Tobiáš.