Jihomoravské derby skončilo remízou

BRNO

S dělbou bodů po remíze 1:1 se museli v sobotu spokojit po vzájemném duelu fotbalisté Brna a Zlína. Vedoucí branku Zlína vstřelil ve 31. minutě hlavou Malár, Brňanům se podařilo vyrovnat v 74. minutě, kdy Večeřova střela proklouzla pod brankářem Baránkem do sítě.

Brňané na podmáčeném trávníku působili v úvodu aktivnějším dojmem, soupeře chtěli přehrát větší pohyblivostí. Hlavní překážkou jejich záměru ale byla nepřesná kombinační souhra, takže většina akcí končila na pozorně hrajících zadácích Zlína. Kromě pozorné defenzívy spoléhali hosté na jednoduché a přímočaré protiútoky. Prvním zahrozili už v šesté minutě, kdy se po kolmé přihrávce ocitl před Václavíkem osamocený Malár, jehož střelu však stačil v poslední chvíli brněnský brankář tělem vyrazit.

Upachtěná hra Brňanům příliš šancí nepřinášela. Poprvé prověřil brankáře Baránka až ve 24. minutě střelou ze dvaceti metrů obránce Trousil. Po půlhodině hry znenadání udeřil Zlín: Hubáčkův centr z levé strany našel neobsazeného Malára, jenž hlavičkou k protější tyči překonal bezmocného Václavíka. Aktivitu zvýšili Brňané až v závěrečných pěti minutách prvního poločasu. Tři minuty před odchodem do šaten po sérii nedorozumění ve zlínské obraně mířil Černý vedle.

V tlaku pokračovali Brňané i po změně stran. Na hrotu útoku znamenal velké nebezpečí zejména Kowalík, jenž v 51. minutě prověřil ostrou střelou brankáře Baránka a o sedm minut později po elegantním uvolnění nastřelil tyč. O minutu později oklamal na pravé straně Musil dva protihráče a po jeho přesném centru mířila Sieglova hlavička nad branku.

I když se Zlín pokoušel nápor Brňanů eliminovat útočnou hrou, podařilo se domácímu týmu vyrovnat. Po Musilově centru do pokutového se míč odrazil k Večeřovi, jenž si jej zpracoval na prsou a jeho přízemní střela podklouzla pod brankářem Baránkem do sítě.

Po obdržené brance vrhl Zlín síly do útoku, rozhodnout zápas mohl sedm minut před koncem Malár, ale v rozhodující chvíli špatně trefil míč. Vzápětí na opačné straně po Sieglově trestném kopu brankář Baránek jen s námahou vyrazil Křivánkovu hlavičku.

Souboj mezi fotbalisty Brna a Zlína přinesl jeden nelichotivý rekord, kdy poprvé v historii přišlo na ligový fotbal v Brně méně než jeden tisíc diváků. V chladném a deštivém počasí se v sobotním večeru odhodlalo přijít do hlediště pouhých 919 nejvěrnějších.

Trenér Brňanů Stanislav Schwarz mínil, že by kvůli lidem bylo lepší začít dřív. "Asi by bylo lepší začít hrát už v pět hodin, neboť v takovém počasí a ještě k tomu v sobotu pozdě večer diváci do hlediště těžko přijdou," poznamenal.

Ze strany svého týmu byl spokojen s výkonem až ve druhém poločase. "První polovinu byl Zlín lepším týmem. Obdržená branka trochu nahlodala naše sebevědomí. Teprve po změně stran a příchodu útočníka Kroupy jsme oplývali větším důrazem v osobních soubojích a tlak nám přinesl vyrovnání. V závěru bych ocenil velkou touhu našich hráčů po vítězství," dodal trenér Schwarz.

Kouč Zlína Vlastimil Palička si pochvaloval, že jeho tým v prvním poločase Brňany do žádné šance nepustil. "My jsme naopak kromě vedoucí branky Malára měli ještě jednu vyloženou šanci, kdy Malárovu střelu vyrazil brankář Václavík. Ve druhém poločase oživil hru Brna v útoku Kroupa. Soupeř zjednodušil hru, nakopával míče do našeho trestného území a vypracoval si několik příležitostí," uvedl Palička.

Litoval, že v době tlaku soupeře nevyužil Činčala vyloženou šanci ke vstřelení druhého gólu. "Z tlaku se podařilo Brňanům vyrovnat, z obdrženého gólu ale brankáře Baránka neviním, neboť se míč před ním vynořil ze skrumáže až v poslední chvíli. Domácí tým získal po vyrovnání sebevědomí, remíza je podle mého názoru spravedlivá," dodal Palička.

1. FC Brno - Tescoma Zlín 1:1 (0:1)
Branky: 74. Večeřa - 31. Malár. Rozhodčí: Čecháček - Wilczek, Drastík. ŽK: Trousil - Malár. Diváci: 919.
Brno: Václavík - Křivánek, Schuster, Trousil, Šustr - Musil, Večeřa, Siegl, Černý (66. Mezlík) - Kowalík, Švancara (61. Kroupa). Trenéři: Jarůšek a Schwarz.
Zlín: Baránek - Vidlička, Kroča, Lasota, Hubáček - Novosad (55. Zapletal), Vrtělka, Dobeš, Lukaštík (73. Švach) - Malár (89. Bača), Činčala. Trenér: Palička.