Příbram - Jablonec 4:3Příbram přestřílela Jablonec, ale Lafata má střelecký rekord české ligy

Příbram

Fotbalisté Příbrami potvrdili minulou výhru na Spartě a v utkání 24. kola první ligy doma porazili Jablonec 4:3. Góly se o to zasloužili Krbeček, Pleško, Tomáš Pilík a Šlapák, který se prosadil ve čtvrtém utkání za sebou. Za Jablonec jen snižovali Kopic a dvakrát David Lafata, který dal už 23 gólů v sezóně, čímž stanovil nový rekord české ligy.

Tomáš Krbeček z Příbrami a Petr Pavlík z Jablonce (vzadu).

Oba celky se u Litavky prezentovaly velmi pohledným fotbalem s mnoha kombinačními akcemi na jeden dotek a překvapivými kolmými přihrávkami. Už v 5. minutě napřáhl z dálky Kopic a jeho táhlou střelu na zadní tyč musel robinzonádou vyrážet domácí brankář Hruška. O dvě minuty později ale udeřilo na druhé straně. Příbram hezky zakombinovala, Pleško našel centrem hlavu Mareše, který mířil jen do tyče, ale u odraženého míče byl první Krbeček a dorážkou otevřel skóre. Byl to pro něj první gól v české lize po téměř roce, když se naposledy trefil loni na konci dubna ještě v dresu Ústí nad Labem.

Jenže z vedení se Příbram dlouho neradovala. Krátce na to si prodloužený centr z pravé strany zpracoval Kopic do protipohybu obránce a střelou k tyči srovnal. Šance nadále střídala šanci. Jenže jablonecký Vošahlík zcela sám na malém vápně hlavičkoval mimo a zahájil tak trápení Severočechů s přesným zakončením. Po něm totiž v podobné pozici netrefil hlavou branku dvakrát ani nejlepší ligový střelec Lafata a Jablonec nevyužil ani dva velmi nadějné brejky 4 proti 3.

To už ale vedla znovu Příbram. Ve 20. minutě jí totiž parádně vyšel signál při rohovém kopu. Po šibalské rozehrávce na krátko poslal Tomáš Pilík střílený centr na zadní tyč, kde stál osamocený Šlapák a neměl problém potvrdit svou střeleckou formu.

Příbrami vyšel skvěle i vstup do druhé půle. Jablonec zapomněl na levé straně na Pleška, ke kterému se dostal míč a nejzkušenější příbramský hráč po 50 vteřinách hry zařídil dvoubrankové vedení. Jenže Jablonec se nevzdal. Ve vápně netakticky fauloval střídající stoper Andrejevič a rozhodčí Kovařík nařídil pokutový kop. K němu si stoupl Lafata a potvrdil roli krále kanonýrů.

Hned v zápětí mohla Příbram znovu udeřit, tentokráte ale Pleška gólman Špit vychytal. V 61. minutě ale kapituloval počtvrté. Příbram zaútočila ve větším počtu hráčů, míč se dostal až k Tomášovi Pilíkovi a ten přízemní střelou propálil Špita.

Jablonec už stihl jen snížit, když se znovu prosadil Lafata a překonal tak 23. gólem sezony rekord, který dosud drželi Radek Drulák a Vratislav Lokvenc. Závěr utkání byl ve znamení červených karet domácího Pleška a jabloneckého Nováka. Přesto si Jablonec vytvořil šanci na vyrovnání, v ní ale Eliáše vychytal Hruška.

1. FK Příbram - Baumit Jablonec 4:3 (2:1)
Branky: 7. Krbeček, 20. Šlapák, 46. Pleško, 61. T. Pilík - 53. z pen. a 72. Lafata, 9. Kopic. Rozhodčí: Kovařík - Kordula, Nádvorník. ŽK: Mišůn, Divíšek - Pavlík. ČK: 84. Pleško - 88. Novák.
Příbram: Hruška - Štochl, Hejda (46. Andrejevič), Mišůn, Divíšek - Mareš (79. P. Pilík), Koukal, T. Pilík, Pleško - Šlapák (90. Papšys), Krbeček. Trenér: Vavruška.
Jablonec: Špit - Eliáš, Pavlík, Beneš, Novák - Vošahlík (83. Jablonský), Jarolím (55. Piták), Loučka, Vaněk, Kopic (55. Třešňák) - Lafata. Trenér: Komňacký.