Sparta skalpovala Baník, Jun králem střelců

Baník Ostrava chtěl v sobotním utkání 10. kola Gambrinus ligy zapomenout na drtivou porážku z minulého kola, kterou mu uštědřil Liberec. Sparta byla naopak povzbuzena remízou v Lize mistrů s Manchesterem United. Utkání lépe vyšlo Pražanům a Tomáš Jun se díky dvěma brankám stal králem střelců.

Tomáš Jun, autor prvního gólu Sparty

Baník tak letos utržil již třetí porážku na domácí půdě. S výsledkem byl po zápase spokojen kouč Sparty František Straka. "Výkonost hráčů jde nahoru. Tento týden byl pro nás velmi náročný. Hráči odvedli maximum," řekl v pozápasovém rozhovoru. Sparta vyhrála podle jeho mínění i díky důraznější hře.

Naproti tomu nový trenér Baníku Josef Jarabinský jen těžko hledal slova a pouze konstatovat: "Těžko mohu mužstvu upřít snahu. Oba góly jsem však dostali po naší chybě."

Aktivitu si v počátku utkání rozdělovaly oby týmy stejnou měrou. V šesté minutě našel Voříšek před Königovou brankou Juna, který hlavičkou poslal míč do jeho náruče. Na druhé straně se po rohovém kopu Čížka dostal k hlavičce Bystroň. Míč však jen orazítkoval tyž Blažkovy branky. Ostravská defenzíva nepůsobila sice příliš jistě, avšak Sparťany nepouštěla do větších příležitostí.

První velká gólová šance Sparty přišla až před závěrem prvního poločasu. Sivoků center našel ve 43. minutě připraveného Juna a ten hlavou otevřel skóre. Po přestávce se hra přiostřila. Oba týmy předváděly vyrovnaný souboj s mírnou převahou hostů. Domácí fotbalisté se proti Sparťanským obráncům prosazovali s obtížemi. K Blažkově brance se tak snažili dostával dlouhými nakopávanými míči, ty však s přehledem likvidovala obrana Pražanů.

V 71. minutě zapůsobila na zaplněné Bazaly jako ledová sprcha další společná akce Sparťanského dua Sivok - Jun. Jun zpracoval přihrávku a proběhl mezi dvěma obránci. Lehkým nakopnutím míče špičkou pak lehce překonal vybíhajícího gólmana Baníku. Domácí do konce normální hrací doby na bezchybně hrající Spartu nic nevymysleli.

Baník Ostrava - Sparta Praha 0:2
Poločas: 0:1, Branky: 43. a 71. Jun. Rozhodčí: Beneš - Holub, Filgas. ŽK: Dvorník, Besta - Homola, Poborský. Diváci: 15 419
SESTAVY
Ostrava: König - Pospěch, Besta, Dvorník, Drozd - Zúbek (71. Lička), Bystroň - Látal, Matušovič, Čížek - Papadopulos (57. Žůrek). Trenér: Jarabinský.
Sparta: Blažek - Pergl, Homola, Kováč, Petráš - Poborský, Sivok (72. Michalík), Voříšek, Urbánek - Jun (84. Meduna), Zelenka (77. Šimák). Trenér: Straka.