1. liga

Plzeň i Sparta se štěstím využily zaváhání Liberce, liga zažije drama

6. května 2012 10:07 - Praha
(Aktualizováno: 6. května 2012 17:54)

Fotbalisté Liberce mohou litovat páteční remízy se Slováckem. Oba pronásledovatelé totiž zaváhání Slovanu využili a vedoucímu týmu tabulky se přiblížili. Druhá Sparta v duelu 28. kola Gambrinus ligy zdolala v pražském derby Bohemians 1:0 a ztrácí dva body. Také třetí Plzeň v Mladé Boleslavi vytrhl jeden gól a dotáhla se k Liberci na tři body. Klokani zůstali na sestupové příčce bod za Baníkem Ostrava.

Radek Petrášek, ČTK

Magnetem nedělního programu byly zápasy týmů, které pronásledují vedoucí Liberec. Plzeň potřebovala zvládnout těžké utkání v Mladé Boleslavi a Sparta večer pražské derby s Bohemkou.

Proti Plzni stála statistika - na hřišti Mladé Boleslavi ještě v lize nikdy nevyhrála. „Mám takové série rád, protože jednou musí skončit. A věřím, že to bude v neděli," troufal si plzeňský Pavel Vrba.

A měl pravdu. Obhájci titulu začali s dirigentem Horváthem jen na lavičce a nemohli se dlouho prosadit. Po přestávce se kapitán na hřiště místo Bakoše dostal, z přímého kopu trefil břevno a boleslavský Rolko vzápětí orazítkoval vlastní tyč, gól však stejně nepadl. Až čtyři minuty před koncem vystřelil Darida a Ševinský šťastně tečoval míč do sítě.

Sparta sice byla proti klokanům jasným favoritem, prožívá však zoufalé jaro a ke všem ligovým trablům se teď musela vypořádat i s rozčarováním ze středeční porážky ve finále poháru s Olomoucí.

Nebylo tedy divu, že její večerní duel s Bohemians se v mnohém podobal odpolednímu snažení Plzně. Letenští se silou vůle tlačili vpřed, s viditelnou dávkou nervozity si však do přestávky nevypracovali jedinou vážnější šanci. Až ve druhé půli byli nebezpečnější, jenže Kweuke trefil bombou jen břevno a kvůli zranění pak musel odejít ze hřiště.

Přesto sparťané dali vytoužený gól dřív, než se to před nimi povedlo Plzni. V 72. minutě si Hušbauer narazil míč s Holkem a prostřelil Sňozíka, čímž od Sparty hrozbu další blamáže odvrátil.

Olomouc má aspoň bod

Čtyři dny po slavném zisku Poháru České pošty čekal Olomouc další díl záchranářské šichty, tentokrát doma s Jabloncem. A kouč Uličný již bezprostředně po vítězném finále se Spartou své hráče upozorňoval, že záchrana v lize je pro Hanáky jarní prioritou.

Remíza 1:1 ještě Sigmě jistotu nedala, ale je hodně blízko svému cíli. Bod je pro ni navíc dobrý, protože po trefě Pitáka prohrávala a porážku odvrátil až obránce Dreksa.

Souboj o páté místo mezi Teplicemi a Duklou měl na Stínadlech nečekaně hladký průběh. Jako by domácí chtěli svým výkonem přesvědčit kouče Radu, aby v Teplicích zůstal a neodcházel po sezóně do Slavie... Netradiční střelec Ljevakovič se trefil dvakrát a třetí gól přidal ještě do přestávky Vachoušek, takže Dukla byla zralá na ručník. Ve druhé půli přidal branku i mladý Vůch, a tak se Pražanům pojede domů hodně těžce.

Poslední Viktorii již neudrží v lize ani skomírající teorie. Žižkov každopádně sestoupí, zápas s Jihočechy na tom po výhře Baníku v Příbrami nemohl nic změnit. Viktorka doma zvítězila 2:0, nicméně po roce se zase vrátí do druhé ligy.