O titulu rozhodne vzájemný duel Liberce s Plzní, Sparta je ze hry venku. Klokani míří do druhé ligy

Ani předposlední kolo fotbalové Gambrinus ligy mistrovskou tajenku nerozluštilo, okruh adeptů na pohár však přeci jen zúžilo. Ze hry totiž vypadla pražská Sparta, které zlomila vaz remíza 1:1 na hřišti Dukly. Liberec s Plzní naopak nezaváhaly a dál tak o titulu mohou snít. Pikantní je, že obě mužstva se ve 30. kole utkají ve vzájemném zápase. Liberci stačí doma získat bod, jakákoliv výhra Západočechů znamená plzeňskou obhajobu. Do druhé ligy s takřka stoprocentní jistotou míří Bohemka.

Radost libereckého Jana Nezmara po výhře v severočeském derby s Jabloncem. Bude takhle jásat i po posledním ligovém kole proti Plzni?

Liberec má před posledním kolem tříbodový náskok před druhou Plzní, a pakliže v sobotu U Nisy uhraje alespoň bod, získá mistrovský titul. Západočeši ale ještě naději na obhajobu neztratili - pokud na severu Čech vyhrají, zásluhou lepších vzájemných zápasů poskočí na první pozici.

Ze hry o titul naopak vypadla po remíze 1:1 na Dukle Sparta. Letenští se nyní upínají alespoň k druhé příčce. K tomu však potřebují v posledním kole porazit České Budějovice a zároveň doufat, že Plzeň nevyhraje v Liberci.

S takřka stoprocentní jistotou míří do druhé ligy pražská Bohemka, která v Edenu pouze remizovala 0:0 s Teplicemi. Ostravský Baník totiž doma porazil 3:0 Slavii a na čtrnáctém místě má na o příčku horší Bohemku tříbodový náskok. Vzhledem k tomu, že vzájemné zápasy mají oba týmy vyrovnané, rozhodne skóre. A to má nyní Ostrava o 15 branek lepší. Je velmi nepravděpodobné, že by ho ještě promrhala.

Střídající Hadaščok libereckým spasitelem

Liberec vstupoval do 29. kola z nejlepší pozice, když měl na čele dvoubodový náskok na Spartu a ještě o bod víc na třetí Plzeň. Severočeské derby v Jablonci nabídlo ofenzivní fotbal, na úvodní branku si ale přes 6 tisíc fanoušků muselo počkat až do 65. minuty. To si na centr Gebre Selassieho naběhl Hadaščok a po necelých dvou minutách na hřišti poslal Liberecké do vedení.

Domácí si pak vytvořili velký tlak, vyrovnat se jim ale nepodařilo. V samém závěru navíc přidal z rychlého brejku svůj druhý gól Hadaščok. Liberec zvítězil v Jablonci 2:0.

Suverénní jízda Plzně

Plzeň byla proti Příbrami vysokým favoritem a svou roli začala plnit hned od úvodních minut. V té páté poslal Západočechy do vedení z pokutového kopu Horváth, do přestávky pak přidali další dvě trefy Bakoš s Petrželou. A protože po změně stran mířili přesně i Čišovský s Horváthem (znovu z penalty), odvezl si Vavruškův tým z téměř vyprodané Doosan Arény debakl 0:5.

Sparta měla sice na Julisce proti domácí Dukle opticky navrch, v první půli se ale prosadit nedokázala. V 53. minutě však poslal Letenské do vedení Hušbauer a vypadalo to, že favorit neklopýtne. Přesně o deset minut později však srovnal hlavou po rohovém kopu Lietava. Na odpověď už se rudí nezmohli, a tak ani letos titul nad hlavy nezvednou. Ve svých rukách navíc ani nemají boj o druhou příčku, jež stejně jako třetí zajišťuje účast v předkole Evropské ligy.

Bohemka záchranářský duel na dálku nezvládla

Baník porazil Slavii 3:0 a na více než 99 procent zachránil prvoligovou příslušnost. Dvěma góly se o to přičinil útočník Lukáš Magera, třetí branku zařídil stoper Benjamin Vomáčka.

Bohemka v Edenu pouze remizovala bez branek s Teplicemi, a protože má o poznání horší skóre než Baník, zamíří do druhé ligy.

Čtyři červené karty v Českých Budějovicích

České Budějovice doma zdolaly Mladou Boleslav 1:0, když jedinou branku zařídil v závěru Němec. Utkání kvůli červeným kartám nedohrálo hned kvarteto hráčů. Na domácí straně zamířili předčasně do sprch Brezinský s Riegelem, na té hostující Táborský s Johanou.

Olomouc se v boji o záchranu neohlížela na své konkurenty a výhrou 2:1 v Hradci Králové si udržela prvoligovou příslušnost i pro další ročník. Hosty poslal do vedení ve 39. minutě Ordoš, po změně stran přidal druhý gól Klesnil. Hradec už jen Dvořákem snížil.

Slovácko porazilo sestupující Žižkov 2:1, o tříbodovém zisku týmu z Uherského Hradiště rozhodl v první minutě nastavení přesnou hlavičkou dlouhán Došek.