1. liga

O titulu rozhodne vzájemný duel Liberce s Plzní, Sparta je ze hry venku. Klokani míří do druhé ligy

9. května 2012 17:50 - Praha
(Aktualizováno: 9. května 2012 20:36)

Ani předposlední kolo fotbalové Gambrinus ligy mistrovskou tajenku nerozluštilo, okruh adeptů na pohár však přeci jen zúžilo. Ze hry totiž vypadla pražská Sparta, které zlomila vaz remíza 1:1 na hřišti Dukly. Liberec s Plzní naopak nezaváhaly a dál tak o titulu mohou snít. Pikantní je, že obě mužstva se ve 30. kole utkají ve vzájemném zápase. Liberci stačí doma získat bod, jakákoliv výhra Západočechů znamená plzeňskou obhajobu. Do druhé ligy s takřka stoprocentní jistotou míří Bohemka.

Radek Petrášek, ČTK

Liberec má před posledním kolem tříbodový náskok před druhou Plzní, a pakliže v sobotu U Nisy uhraje alespoň bod, získá mistrovský titul. Západočeši ale ještě naději na obhajobu neztratili - pokud na severu Čech vyhrají, zásluhou lepších vzájemných zápasů poskočí na první pozici.

Ze hry o titul naopak vypadla po remíze 1:1 na Dukle Sparta. Letenští se nyní upínají alespoň k druhé příčce. K tomu však potřebují v posledním kole porazit České Budějovice a zároveň doufat, že Plzeň nevyhraje v Liberci.

S takřka stoprocentní jistotou míří do druhé ligy pražská Bohemka, která v Edenu pouze remizovala 0:0 s Teplicemi. Ostravský Baník totiž doma porazil 3:0 Slavii a na čtrnáctém místě má na o příčku horší Bohemku tříbodový náskok. Vzhledem k tomu, že vzájemné zápasy mají oba týmy vyrovnané, rozhodne skóre. A to má nyní Ostrava o 15 branek lepší. Je velmi nepravděpodobné, že by ho ještě promrhala.

Střídající Hadaščok libereckým spasitelem

Liberec vstupoval do 29. kola z nejlepší pozice, když měl na čele dvoubodový náskok na Spartu a ještě o bod víc na třetí Plzeň. Severočeské derby v Jablonci nabídlo ofenzivní fotbal, na úvodní branku si ale přes 6 tisíc fanoušků muselo počkat až do 65. minuty. To si na centr Gebre Selassieho naběhl Hadaščok a po necelých dvou minutách na hřišti poslal Liberecké do vedení.

Domácí si pak vytvořili velký tlak, vyrovnat se jim ale nepodařilo. V samém závěru navíc přidal z rychlého brejku svůj druhý gól Hadaščok. Liberec zvítězil v Jablonci 2:0.

Suverénní jízda Plzně

Plzeň byla proti Příbrami vysokým favoritem a svou roli začala plnit hned od úvodních minut. V té páté poslal Západočechy do vedení z pokutového kopu Horváth, do přestávky pak přidali další dvě trefy Bakoš s Petrželou. A protože po změně stran mířili přesně i Čišovský s Horváthem (znovu z penalty), odvezl si Vavruškův tým z téměř vyprodané Doosan Arény debakl 0:5.

Sparta měla sice na Julisce proti domácí Dukle opticky navrch, v první půli se ale prosadit nedokázala. V 53. minutě však poslal Letenské do vedení Hušbauer a vypadalo to, že favorit neklopýtne. Přesně o deset minut později však srovnal hlavou po rohovém kopu Lietava. Na odpověď už se rudí nezmohli, a tak ani letos titul nad hlavy nezvednou. Ve svých rukách navíc ani nemají boj o druhou příčku, jež stejně jako třetí zajišťuje účast v předkole Evropské ligy.

Bohemka záchranářský duel na dálku nezvládla

Baník porazil Slavii 3:0 a na více než 99 procent zachránil prvoligovou příslušnost. Dvěma góly se o to přičinil útočník Lukáš Magera, třetí branku zařídil stoper Benjamin Vomáčka.

Bohemka v Edenu pouze remizovala bez branek s Teplicemi, a protože má o poznání horší skóre než Baník, zamíří do druhé ligy.

Čtyři červené karty v Českých Budějovicích

České Budějovice doma zdolaly Mladou Boleslav 1:0, když jedinou branku zařídil v závěru Němec. Utkání kvůli červeným kartám nedohrálo hned kvarteto hráčů. Na domácí straně zamířili předčasně do sprch Brezinský s Riegelem, na té hostující Táborský s Johanou.

Olomouc se v boji o záchranu neohlížela na své konkurenty a výhrou 2:1 v Hradci Králové si udržela prvoligovou příslušnost i pro další ročník. Hosty poslal do vedení ve 39. minutě Ordoš, po změně stran přidal druhý gól Klesnil. Hradec už jen Dvořákem snížil.

Slovácko porazilo sestupující Žižkov 2:1, o tříbodovém zisku týmu z Uherského Hradiště rozhodl v první minutě nastavení přesnou hlavičkou dlouhán Došek.