1. liga

Sparta zůstává neporažena, zdolala i Olomouc

30. října 2004 16:44 - PRAHA

Fotbalisté Sparty Praha ani v 18. ligovém utkání pod trenérem Strakou neprohráli a po vítězství 2:0 nad Sigmou Olomouc vedou tabulku už se sedmibodovým náskokem před dnešním soupeřem. Navíc prodloužili svou sérii bez inkasované branky: gólman Blažek drží v nejvyšší soutěži čisté konto už 309 minut.

Všichni hráči základní sparťanské sestavy sice uprostřed týdne během pohárové ostudy v Mostě odpočívali, ale jako by jim volno ublížilo. Vedoucí tým ligy se v podzimním šlágru nemohl dostat do hry, zasloužili se o to však i hosté. Jejich aktivita na krajích hřiště dělala Spartě potíže a už v 25. minutě na to trenér Straka zareagoval střídáním a změnou rozestavení.

Na trávník přišel druhý útočník Pacanda a doplnil Juna, který byl u největší sparťanské šance v první půlhodině. V osmé minutě si Jun vyměnil míč se Zelenkou, ale uvnitř šestnáctky mu míč utekl.

Pro Olomouc jen břevno

Hosté byli častěji u míče a jejich přesné kombinace dělaly Pražanům velké potíže. Nebylo divu, že i střelecké pokusy mířily častěji směrem k Blažkovi, i když s přesností na tom byly stejně jako ty domácí. Po půlhodině hry přišel okamžik, který mohl opatrně hraný zápas rozhodnout: Bednář se položil do Babničova centru a míč s přispěním Blažkových prstů orazítkoval břevno.

Až tato nebezpečná akce asi sparťany probudila z letargie. V poslední čtvrthodině se přece jen pustili do soupeře s větší agresivitou a ještě před přestávkou se jim to vyplatilo. Poborského trestný kop hlavou prodloužil Jun a Vaniak se štěstím odvrátil míč na roh. Ten ve 44. minutě rozehrál Poborský, míč propadl mezi stoperskou dvojicí a Petráš v pádu poprvé napnul olomouckou síť.

Skvělý nástup do druhé půle

Čekání na druhý gól už tak dlouhé nebylo. V první minutě druhého poločasu se Zelenka dvacet metrů před brankou napřáhl k nádherné střele do růžku, po níž se Vaniak jen marně natahoval.

Sparta za dvoubrankového vedení trochu ubrala ze své snahy, o což se přičinili i hosté, kteří nevynechali ani jednu možnost, aby se kolmými přihrávkami dostali za letenskou obranu. Jenže buď jim chyběl dostatečný rozhled, aby našli lépe postaveného spoluhráče, nebo ztroskotali na jistém Blažkovi. Ten v 72. minutě zneškodnil i Babničův sólový průnik středem obrany.

S blížícím se koncem hosty začaly opouštět síly a domácí favorit si v pohodě dokráčel pro další tři body, které upevnily jeho vedoucí postavení v první lize. A Letnou zněl skandovaný potlesk spokojených fanoušků.

Sparta Praha - Olomouc 2:0 (1:0)
Branky: 44. Petráš, 46. Zelenka. Rozhodčí: Matějek - Tulinger, Wilczek. ŽK: Sivok (Sparta). Diváci: 7204.
Sparta: Blažek - Pergl, Homola, Kováč, Petráš - Sivok, Voříšek (25. Pacanda) - Poborský, Zelenka, Urbánek (74. Michalík) - Jun (84. Meduna). Trenér: Straka.
Olomouc: Vaniak - R. Hubník, Kovář, Hudec (70. V. Schulmeister), Kučera - D. Kobylík, Špiláček, Randa (59. Bouška), Vyskočil (46. König) - Bednář, Babnič. Trenér: Uličný.