Rubriky:

1. liga

Damková nechá pískat i obojživelníky. Vyškolí je špičkový sudí Howard Webb

19. července 2012 13:33 - Praha

Český profesionální fotbal bude rozhodovat patnáct obojživelníků, jak říká novým sudím jejich šéfka Dagmar Damková. „Bude jich patnáct a vybrali jsme je z nižších soutěží v Čechách a na Moravě. Nejsou rozděleni na hlavní a asistenty. Chci jít cestou, která je běžná ve vyspělých fotbalových zemích. Noví rozhodčí si zkusí jak funkci hlavního, tak i asistenta a po nějakém čase vyhodnotíme, co jim je bližší, proto jim teď říkám pracovně obojživelníci,“ vysvětlila Dagmar Damková. Mezi novými arbitry je jediná žena, Lucie Ratajová.

 

Jan Handrejch, Právo

V minulém ročníku měla k dispozici pro obě profesionální soutěže šestadvacet hlavních a šestatřicet asistentů. „Skončilo pět hlavních a deset asistentů. Z těch hlavních Roman Hrubeš, Pavel Býma, Dušan Možíš, Vít Ondráš a Josef Váňa, z asistentů pak Drahoslav Handlíř, Ivo Chytil, Tomáš Lakomý, Luděk Lhoták, Milan Makovička, Roman Páral, Gustav Santarius, Petr Slavík, Martin Večeřa a Miroslav Zlámal,“ vypočítala členka komise rozhodčích UEFA.

Ligu nemají pod penzí
Damková a jí vedená komise dokonce zvažovala, že skončí i další rozhodčí, někteří figurovali i na mezinárodní listině. V ohrožení byli Jiří Adam, Tomáš Adámek, Karel Hrubeš, Tomáš Kocourek, Radek Matějek a Pavel Ochotnický a ještě šest asistentů.

„Nakonec zůstanou, ale nikdo ze sudích si nesmí myslet, že má ligu pod penzí. Někdy z nich mám pocit, že v momentě, kdy se dostanou na listinu, se domnívají, že už musí dostat delegaci na derby Sparta-Slavia. Tak to vůbec není. Chybí jim sebereflexe. Začnou, tak jako jinde, ve druhé lize a soutěži juniorek, která pod naši komisi také spadá a podle výkonnosti se budou posouvat směrem nahoru nebo dolů,“ zdůraznila Damková.

Přijede i Webb
Jako příklad uvedla Pavla Královce, který je z českých arbitrů nejvýše a jen krok mu zbývá do top skupiny. „Když se dostal na mezinárodní listinu, začínal zápasy reprezentačních sedmnáctek, pak postoupil na devatenáctky a dostal se k předkolům evropských pohárů. Několik let mu trvalo, než se vypracoval k tomu, aby rozhodoval zápasy Ligy mistrů, Evropské ligy nebo kvalifikace a dostal se jako čtvrtý na EURO nebo teď jako hlavní na olympiádu,“ připomněla Damková s tím, že ten poslední krok mezi absolutní elitu je nejnáročnější.

O víkendu čeká vybrané sudí závěrečné testování a školení. „Přednášet jim bude i jeden ze současných nejlepších sudí Angličan Howard Webb, který před dvěma roky řídil finále MS i finále Ligy mistrů. Věřím, že si jeho slova vezmou k srdci,“ dodala Damková. Na závěrečné předligové akci bude chybět právě Královec, jenž dělal na ME čtvrtého sudího právě Webbovi v utkání Itálie s Chorvatskem. S asistenty Martinem Wilczekem a Antonínem Kordulou už jsou v Londýně, kde budou řídit zápasy olympijského turnaje.

Karel Felt, Právo

Zrušit


Časová osa: 1. liga

Filtr článků - 1. liga


Podsekce:

       
  • Souhrn
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Tabulky

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..