Plzeň - Sparta 1:0Plzeň nafilmovanou penaltou zdolala Spartu a vystřídala ji v čele tabulky

40. Horváth (penalta) 1 : 0

Plzeň

Očekávaný šlágr podzimní části fotbalové Gambrinus ligy přinesl střídání v čele tabulky. Aktivnější Plzeň doma zdolala Spartu 1:0 a díky lepšímu skóre ji předstihla. Letenští po pěti výhrách v řadě na podzim poprvé prohráli kvůli nafilmované penaltě, kterou proměnil plzeňský kapitán Horváth. Ve čtvrtek oba domácí premianti vstoupí prvními zápasy do Evropské ligy.

David Limberský z Plzně (vlevo) a David Pavelka ze Sparty

Oba týmy nastoupily v očekávaných sestavách. Viktoria bez Koláře, Ďuriše, Pavlíka a Zemana, hostům se nestihl dát do pořádku zraněný kapitán Matějovský.

Skóre se mohlo posunout velmi rychle. Již ve druhé minutě se ukázala síla obávané plzeňské druhé vlny, Darida si naběhl do velmi slibně šance, ale vystřelil vysoko nad. Sparta se zase poprvé předvedla, když se tank Kweuke neohroženě dral do vápna a vybojoval těsně před hranicí šestnáctky přímý kop. Krejčí však nabídky nevyužil a pálil jen do zdi.

Letenští to pak zkoušeli zdálky, Hušbauerovu střelu vyrážel Kozáčik před sebe a prudká Jarošíkova rána jeho branku minula. Zápas nabíral na obrátkách, plzeňský Hora předložil dlouhým pasem tutovku Rajtoralovi, jemuž Vaclík chytil jasný gól. Sparťané pak po kontaktu Procházky s Hušbauerem volali po penaltě, blízko stojící sudí Matějek však nechal ve hře pokračovat. A o minutu později si Darida narazil míč s Hanouskem a v další šanci jen těsně minul branku. Plzeňáci byli aktivnější, ve 36. minutě po zdařilé kombinaci centroval Horváth a osamocený Bakoš měl na zadní tyči další tutovku.

Domácí tak šli do vedení až po nafilmované penaltě. Limberský šel k zemi ještě před kontaktem s Hušbauerem, přesto Matějek tentokrát na bílý puntík okamžitě ukázal. Horváth pokutový kop jistě proměnil.

„Jasný kontakt, jasná penalta," tvrdil Limberský pro ČT. Hušbauer mu oponoval. „Limberský šel naplno, já jsem mu uhýbal, on mě trefil. Bylo to úplně stejné jak jejich fauly na nás," stěžoval si.

Není se co divit, že sparťané cítili křivdu. Podle informace České televize dokonce odmítali nastoupit ke druhému poločasu... Po přestávce však na trávník přišli jen s mírným zpožděním a hrálo se dál.

V 57. minutě byl zápas na chvíli přerušen kvůli pyrotechnice sparťanských fanoušků. Hosté brzy střídali, nevýrazného Krejčího nahradil Kadeřábek a po chvilce hned nebezpečně hlavičkoval.

Letenští až příliš poklesli na duchu, ve druhé půli už nebyli pro Kozáčikovu branku nebezpeční. Plzni těsný náskok stačil, přesnou hrou si tři body pohlídala.

Viktoria Plzeň - Sparta Praha 1:0 (1:0)
Branka: 40. z pen. Horváth. Rozhodčí: Matějek - J. Paták, Košec. ŽK: Řezník, Fillo - Pamič, Kadlec, Pavelka, Hušbauer, Kweuke. Diváci: 11 722.
Plzeň: Kozáčik - Řezník, Čišovský, Procházka, Limberský - Horváth, Darida (87. Ševinský) - Rajtoral, Hanousek, Hora (90. Hejda) - Bakoš (70. Fillo). Trenér Pavel Vrba
Sparta: Vaclík - Vidlička, Švejdík, Jarošík, Pamič - Přikryl (83. Grajciar), Hušbauer, Pavelka, Krejčí (56. Kadeřábek) - Kadlec (75. Balaj), Kweuke. Trenér Vítězslav Lavička.