Rubriky:

1. liga

Chyby jsem udělal, ale svědomí mám čisté, řekl po trestu sudí Matějek

28. září 2012 12:33 - Praha

Komise rozhodčích FAČR omezila ve čtvrtek večer rozhodčímu Radku Matějkovi delegace na pět zápasů Gambrinus ligy a druhé ligy. V utkání 7. kola nejvyšší souteže mezi Plzní a Spartou nesprávně nařídil pokutový kop proti Pražanům po nafilmovaném pádu Davida Limberského a na druhé straně pak neodpískal penaltu za zákrok Radima Řezníka na Ladislava Krejčího... „Oba to byly těžké momenty, což uznala i komise rozhodčích. Nevymlouvám se, nic s tím nenadělám. Chyboval jsem,“ přiznal v rozhovoru pro Sport.cz a Právo devětatřicetiletý arbitr, který figuruje na listině FIFA.

 

Petr Eret, ČTK

Omezení delegace na pět zápasů je vysoký trest. Jak jste ho přijal?
Musím ho respektovat, nic s tím nenadělám.

Co vám členové komise rozhodčích na čtvrtečním zasedání vytýkali nejvíc?
Neřekl bych, že mi něco vysloveně vytýkali. Šlo o ty dva sporné penaltové momenty. Sami říkali, že to byly hodně těžké situace a nebylo lehké je správně vyhodnotit.

Jak jste jim svoje rozhodnutí vysvětloval?
Řekl jsem jim, jak jsem je viděl ze hřiště. U té Limberského penalty šlo vysloveně i o štěstí. Stačilo možná deset centimetrů a penaltu bych nepískl. Vždyť až zpomalený opakovaný záběr jedné z kamer prokázal, že Limberský penaltu přifilmoval. Jiné záběry to nepotvrdily a podle dalších to byla penalta. U faulu na Krejčího jsem sledoval míč, ta situace se odehrála jinde. Viděl jsem až Krejčího s Řezníkem na zemi. Možná by ani míčem nehráli. To mě ale neomlouvá, faul tam byl.

Nestál jste třeba v inkriminovaných momentech ve špatném postavení?
Kdepak, byl jsem tam, kde jsem měl být. U Krejčího to je jasné, sledoval jsem logicky míč. U Limberského hrálo roli možná deset centimetrů. Rozhoduji se ve zlomku sekundy. V tomto případě to bylo špatně. Neberte to jako výmluvu, ale kdyby se něco takového stalo v jiném utkání, kde by třeba byla jen jedna kamera, která by filmování neprokázala, tolik by se to neprobíralo. V novinách by byla třeba jen věta, že domácí vyhráli ze sporné penalty. Nic víc.

Ale tohle byl zápas dvou nejlepších českých klubů, zákonitě na něj byla upřena velká pozornost...
To samozřejmě vím a chápu. Opravdu jsem se snažil ho odřídit co nejlépe, to mi věřte. Víc jsem nemohl udělat. V žádném případě jsem utkání neřídil tendenčně.

Sparta si ale stěžovala i na dalších deset momentů. Ty jste na komisi neprobírali?
Samozřejmě ano, ale penalta na Hušbauera nebyla a další údajná poškození Sparty se také neprokázala.

Zmíněné momenty jste asi viděl mnohokrát. Honí se vám to hlavou?
Viděl jsem to nespočetněkrát a věřte mi, že mě to mrzí. Stalo se, vrátit se to nedá. Musím se dívat dopředu, život jde dál. Mám opravdu čisté svědomí, žádný záměr v tom nebyl.

Šéfka sudích Dagmar Damková sdělila, že komise rozhodčích přihlédla i k tomu, že jste na listině FIFA. Co tím myslela?
Na mezinárodní rozhodčí jsou kladeny vyšší nároky. V takovém případě to je vlastně přitěžující okolnost. Na jaře to poznal také Pavel Královec. I tohle respektuji.

Vytýkali vám chyby i lidé z vašeho okolí?
To víte, že ano. Já jsem na to zvyklý. Kolikrát slýchám, co jsem zkazil, a při tom to bylo správné rozhodnutí. Jsem na výtky zvyklý, bohužel k rozhodcovské činnosti to patří. Ve sporných momentech se vždycky cítí jedna strana poškozená, ať to jsou hráči, funkcionáři a hlavně fandové. Mrzí mě, že kvůli tomu trpí děti. Synovi je patnáct let, hraje fotbal, slyšel narážky ve škole i v kabině. Není lehké mu to vysvětlit. Zejména, když některá média vytahují staré věci a chyby, jako bych od té doby nic neodřídil. To pozitivní nikdo nepřipomene a já o tom pochopitelně mluvit nebudu.

Může mít takové omezení vliv na vaši nominaci na mezinárodní zápasy?
To neumím posoudit. Delegace dostáváme tak tři týdny dopředu, takže teoreticky by tento případ vliv mít neměl. Ale já jsem stejně na nejbližší pohárové nebo kvalifikační zápasy delegaci neobdržel. Nemyslím si, že by to bylo kvůli utkání Plzně se Spartou.

Teď máte víc než měsíc volno. Co budete dělat?
Volno nemám, protože budu řídit zápasy dorostenecké ligy a juniorek. Omezení platí jen na obě nejvyšší profesionální soutěže. Samozřejmě dál se budu připravovat fyzicky i teoreticky. Na mém programu se nic nemění. Hlavně jsem rád, že to mám za sebou. Teď se budu dívat hlavně dopředu a snažit se, aby se mi nic takového už nestalo. Tohle ale nikdy nemůžete vyloučit. Hlavně je třeba si vzít z chyb to podstatné, poučné. Život jde dál a jsou v něm mnohem důležitější věci, než je fotbal.

Karel Felt, Sport.cz, Právo

Zrušit


Časová osa: 1. liga

Filtr článků - 1. liga


Podsekce:

       
  • Souhrn
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Tabulky

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..