Sparta - Ostrava 2:0Letenští ukončili sérii tří ligových porážek a prohloubili bídu posledního Baníku

16. Zápotočný 1 : 0
67. Kadlec 2 : 0

Ostravští to na Spartu v poslední době neumějí. Letenští fotbalisté porazili v dohrávce 10. kola Gambrinus ligy Baník 2:0 a posunuli se dva body za vedoucí Jablonec, zatímco Látalův tým zůstal poslední. Sparta ukončila sérii tří ligových porážek, Baník porazila popáté za sebou a ani jednou při tom neinkasovala. Nejhorší tým ligové tabulky tak marně čeká na výhru již sedm kol.

Tomáš Zápotočný (vlevo) z pražské Sparty se raduje ze vstřelení gólu proti Ostravě.

Letenský kouč Vítězslav Lavička musel proti čtvrtečnímu vítěznému duelu s Bilbaem v Evropské lize udělat jednu vynucenou změnu. Ke Kweukemu a Vidličkovi usedl s nateklým kolenem na marodku také stoper Švejdík, a tak se k Jarošíkovi posunul záložník Holek.

Důrazný hlavičkář chyběl Spartě hned ve třetí minutě. Po rohovém kopu zůstal neobsazený Frydrych a jeho hlavičku brankář Vaclík s námahou vyrazil na břevno. A ještě v téže minutě se na branku domácích řítil Majtán. Přehodil nejen Vaclíka, ale i jeho branku. Baník každopádně brzy zjistil, že proti improvizované obraně má šanci.

Ke svojí škodě už ji víc nepokoušel, zatímco sparťané se rozkoukali. A brzy skórovali. Levý obránce Pamič v 16. minutě utekl po křídle, přesně odcentroval na pravého obránce a Zápotočný stejně jako proti Bilbau otevřel skóre, tentokrát hlavou zblízka.

Jarošík si málem vstřelil vlastní gól

Letenští se dostali na koně a začali si soupeřem hrát jako kočka s myší. Matějovský uvolnil Krejčího, jehož pokus o hokejový blafák gólman Buček vystihl. Baníkovci nenesli převahu domácích lehce, Mach zranil Pavelku a další fauly následovaly. Ztrestat je mohl Kadlec, po signálu z přímého kopu však ukázkovou bombou z voleje stejně jako s Bilbaem trefil jen tyč.

Také třetí minuta druhé půle přinesla šanci Baníku, po níž si Jarošík málem vstřelil vlastní gól. Sparta ztratila aktivitu, jako by jí jednogólový náskok stačil. Dopředu se tlačil spíš Baník, ale lopotně a těžkopádně.

Kadlec přidal vítěznou pojistku

Potom se druhý poločas změnil v souboj Kadlece s Bučkem. Dvakrát letenský útočník tvrdě vystřelil, dvakrát ostravský brankář jeho ránu vyboxoval. Do třetice už se radoval sparťan. Po rohovém kopu Matějovského k němu doputoval na zadní tyč míč, který mladý reprezentant „střihl" nad hlavou zády k bráně rovnou do sítě.

Ostrava mohla vzápětí snížit, ale Droppovu bombu Vaclík vyrazil. Na druhé straně Buček překazil radost Grajciarovi, a tak už se výsledek 2:0 nezměnil a Sparta zdárně navázala na vítězství nad Bilbaem.

Sparta Praha - Baník Ostrava 2:0 (1:0)
Branky: 16. Zápotočný, 67. Kadlec. Rozhodčí: Drábek - Kordula, Marek. ŽK: Mach, Zawada (oba Ostrava). Diváci: 9145.
Sparta: Vaclík - Zápotočný, Holek, Jarošík, Pamič - Pavelka (27. Grajciar), Hušbauer - Kadlec, Matějovský, Krejčí (74. Přikryl) - Balaj (88. Kadeřábek). Trenér Lavička.
Ostrava: Buček - Zawada, Frydrych, Kaprálik, Mach - Droppa, Vašenda (59. Kukec) - Milosavljev (86. Vrťo), Fantiš, Lukeš - Majtán (55. Kraut). Trenér Látal.