Rubriky:

1. liga

V Plzni chceme bodovat, ale ani prohra by nás neposlala do kolen, tvrdí jablonecký Kotal

20. října 2012 07:45 - Jablonec

Do Plzně pro body, to je přání jabloneckého lídra před dnešním šlágrem 11. kola Gambrinus ligy. „Čeká nás další těžká prověrka. Při vyrovnanosti ligy bychom si vylepšili naše stávající postavení. V opačném případě můžeme být po jedenáctém kole čtvrtí,“ má spočítáno kouč Severočechů Václav Kotal.

 

Radek Petrášek, ČTK

V létě přišel Kotal do Jablonce s cílem pozvednout skomírající mužstvo. „Nový trenér vždycky vnese do mužstva nějaký impulz. Jde o to, aby měl dlouhodobý efekt. Odešli Pavlík, Zábojník, Jarolím, na hostování pak Vošahlík. Byli tu mladí hráči, které jsem měl za úkol zapracovat do mužstva. To není jednoduchý proces a pořád trvá. Děláme stále hodně chyb v defenzívě, na té neustále pracujeme. V ofenzivní činnosti takový problém není,“ vysvětlil Kotal, co po něm chce klubový bos a šéf českého fotbalu Miroslav Pelta.

Na jedné vlně s Peltou

„Známe se léta. Působil jsem v Jablonci jako asistent Jaroslava Hřebíka. Ve stejné roli jsem pak pracoval pod Peltou i na Spartě. Mluvili jsme spolu mnohokrát i poté, co jsme se pracovně rozešli. Máme podobnou fotbalovou filozofii, a tou je pohledný ofenzivní fotbal. Jenže i ten vychází z kvalitní obrany, a to je náš problém. Přesvědčit kluky, aby hráli dopředu, stanovit taktiku, která bude hráčům sedět, není až těžké. Dozadu to je ale především o odpovědnosti a minimalizaci počtu chyb, a v tom je problém. Spousta z nich jde ale na vrub jejich nezkušenosti, a tu nezískají jinak než praxí,“ odmítal Kotal, že by udělal v Jablonci nějakou revoluci.

I přes chyby v defenzivě, o nichž mluví, jeho tým prohrál na podzim v lize jen jednou. „Ale ztratili jsme body zcela zbytečně ve více zápasech. Skutečnost, že do Plzně jedeme jako lídr soutěže, s námi vůbec nic nedělá, žádná euforie v kabině nepanuje. Hráči vědí, že jsme dosud těžili z výpadků soupeřů, kteří jsou pod námi. Rozhodně si nikdo nemyslí, že jsme super tým. Proto by nás nedostala do kolen ani případná prohra s Viktorkou. Momentálně žádné mužstvo nemá na to, aby jen vyhrávalo a vládlo suverénně lize,“ dodal rozvážně Kotal.

Ale postavení v tabulce hráčům ani jemu lhostejné není. „Samozřejmě, že ne! Ale nestavíme si vzdušné zámky, protože liga je v jedné třetině. Chceme pro Jablonec vybojovat pohárovou Evropu, to je reálný cíl. Víme totiž, že nehrajeme nad svoje možnosti, ale to, na co momentálně máme, a hráči vědí, kde mají rezervy a jak se mohou zlepšovat. A to je důležité,“ zdůraznil jablonecký kouč.

Lafata ještě zajíce nepočítá

Největší zbraní jablonecké ofenzivy je král ligových kanonýrů posledních dvou sezón David Lafata. Také on zůstává nohama na zemi. „Ani kdybychom v Plzni vyhráli, by se v kabině o titulu nemluvilo. Takhle opravdu nepřemýšlíme. Chceme hrát co nejvýš a pak se uvidí. Do konce ligy je to pořád daleko a rozhodovat se podle mne bude v jejím jarním závěru. Stoprocentně tu platí, že zajíci se počítají až po honu. A jako myslivec o tom něco vím,“ pravil přesvědčivě.

Před zápasem v Plzni ale cítí větší motivaci. Vždyť ještě nedávno seděl u jednoho stolu s Rajtoralem, Limberským a Daridou. V Plzni slyšel potlesk zaplněného hlediště po výhře reprezentace nad Maltou... „Určitě tam bude zase skvělá atmosféra, i když teď namířená proti mně. To je další motivace, protože před plným hledištěm se hraje dobře každému fotbalistovi. A že se potkám s klukama z nároďáku, to je rutina. Ani jsme se před zápasem moc nehecovali,“ přiznal. Jako vyhlášený kanonýr by se rád v Plzni trefil... „To je jasné, od toho chodím na hřiště. Když dá náš vítězný gól ale někdo jiný, vůbec se nebudu zlobit,“ dodal s úsměvem.

Karel Felt, Sport.cz, Právo

Zrušit


Časová osa: 1. liga

Filtr článků - 1. liga


Podsekce:

       
  • Souhrn
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Tabulky

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..