Slavia venku trpí, prohrála i v Hradci, Jablonec veze díky Lafatovi výhru z Olomouce

Třemi nedělními zápasy pokračovalo 15. kolo fotbalové Gambrinus ligy. Slavia prohrála v Hradci Králové a na vítězství venku čeká déle než rok. Topící se Příbram prohrála i v Brně. Večer se na Hané hrál šlágr kola v podobě bitvy Olomouce s Jabloncem. Rozhodl ji jedinou trefou jablonecký kanonýr Lafata, který si tak čtyři dny po utkání reprezentace se Slovenskem (3:0) znovu zařádil v Olomouci.

Dušan Uškovič z Hradce Králové (uprostřed) se raduje z prvního gólu. Za ním zleva Radek Hochmeister z Hradce Králové, Martin Latka ze Slavie a brankář Slavie Martin Berkovec.

Déle než rok a 16 zápasů už čekají sešívaní na venkovní ligovou výhru. Na soupeřově hřišti Slavia naposledy zvítězila 30. října 2011, kdy uspěla na Slovácku.

Přitom kde jinde už by fotbalisté z Edenu chtěli vyhrát, když ne na půdě svého mimořádně oblíbeného soupeře! Hradec porazil Slavii jen v jednom z předchozích 22 vzájemných zápasů v první lize (v květnu 1994), navíc dal červenobílým za posledních pět zápasů jediný gól. A „votrokům" se nedaří ani celkově, vyhráli jen dva z posledních 19 ligových duelů.

V neděli večer ale Plíškův tým postavil statistiky na hlavu. Hosté vedli po trefě Nitrianského, Uškovič dvěma góly skóre otočil. Ve druhé půli ještě Kisel vyrovnal, vítězný gól ale vstřelil hradecký Halilovič.

Zbrojovka si pojistila klidnou zimu v duelu s Příbramí. A trenér Brna Petr Čuhel si určitě vybavil, jak v závěrečných čtyřech kolech na závěr sezóny 2008/09 vedl právě Příbram. Tu Zbrojovka moc nemusí - v posledních třech duelech s ní nezískala ani bod a svému soupeři už 228 minut nedala gól.

Již po devíti minutách ale sérii ukončil Lutonský. A jak se nakonec ukázalo, byl to gól vítězný. Příbram přitom od 40. minuty hrála po vyloučení Mezlíka přesilovku, ale nic z ní nevytěžila. Zůstala tak na posledním místě tabulky.

Ozdobou celého kola byla bitva čtvrté Olomouce s třetím Jabloncem. Kanonýr David Lafata se po čtyřech dnech znovu vrátil na trávník, na němž ve středu dvěma góly během úvodních šesti minut vyřídil v dresu reprezentace Slovensko.

A byl to právě on, kdo ve 14. minutě jediným gólem rozhodl o výhře hostů!

Zatímco Olomouc prohrála podruhé v řadě, Jablonec se drží vedoucího tandemu. Na Plzeň ztrácí dva a na Spartu jen jeden bod.