Rubriky:

1. liga

Úvahy o společné fotbalové lize brzdí nevyhovující stadióny na Slovensku

23. listopadu 2012 15:27 - Bratislava

Plány na vytvoření společné česko-slovenské fotbalové ligy podle šéfa české fotbalové asociace (FAČR) Miroslava Pelty komplikuje nedostatečná technická úroveň stadiónů na Slovensku a nejisté finanční krytí soutěže. Pelta to v pátek řekl novinářům v Bratislavě, kde zástupci fotbalových svazů pěti středoevropských zemí jednali o možnostech užší spolupráce.

 

Petr Horník, Právo

O záměru vytvořit společnou ligu, která by mohla navázat na soutěž v bývalé federaci, diskutují představitelé českého a slovenského fotbalu delší dobu. Definitivní rozhodnutí o tom, zda se přípravy společné soutěže rozběhnou, by mělo padnout v prvním čtvrtletí příštího roku.

"Vidím velkou slabinu na straně slovenského fotbalu z hlediska infrastruktury," sdělil Pelta. Dodal, že kluby v nejvyšší české soutěži mají v této oblasti stanoveny podmínky, které musejí splnit. "My neděláme žádné výjimky. To by znamenalo, že dokud nebude infrastruktura na straně Slovenska, tak o tom tématu lze těžko uvažovat," poznamenal Pelta.

Otevřena zůstává podle něj i otázka finančního krytí společné soutěže, protože výnosy z prodeje televizních práv na Slovensku jsou nedostatečné. "Musel by do toho vstoupit silný partner ze slovenského prostředí. Víc otazníků je na slovenské straně než na české," dodal.

Slabinou je infrastruktura

Naznačil, že společná liga by byla výhodnější pro slovenské kluby, které se na rozdíl od českých týmů v probíhající sezóně neprosadily v evropských soutěžích. "V této chvíli spíš Slovensko potřebuje nás. My taky bychom chtěli oživit naši ligu," řekl.

Moderní stadión na Slovensku má pouze klub ze Žiliny, který podle šéfa Slovenského fotbalového svazu Jána Kováčika spolu s bratislavským Slovanem projevil zájem o společnou soutěž s českými týmy. Nový stadión dostanou i fotbalisté Trnavy, které donedávna vedl český trenér Pavel Hoftych.

"Potřebujeme infrastrukturu. Nelze fungovat na principu výjimek. Pro českou stranu také nemá smysl, aby šla do společné česko-slovenské ligy, pokud to nebude mít pro ni i finanční přínos," doplnil Kováčik. Odhadl, že i v případě dohody je start společné soutěže otázkou několika let. Nyní totiž nelze podle něj odhadnout, kdy se na Slovensku podaří stadióny zmodernizovat.

ČTK

Zrušit


Časová osa: 1. liga

Filtr článků - 1. liga


Podsekce:

       
  • Souhrn
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Tabulky

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..