Rubriky:

1. liga

Korupční kauza mezi Sigmou a Bohemians nekončí, žalobce se odvolal

17. prosince 2012 14:41 - Olomouc
(Aktualizováno: 17. prosince 2012 15:18)

Případ údajné korupce v utkání fotbalistů Sigmy Olomouc a Bohemians Praha nekončí. Žalobce v těchto dnech podal proti rozsudku olomouckého okresního soudu, který všechny čtyři aktéry před měsícem zprostil obžaloby, odvolání. ČTK to řekl státní zástupce Jan Beránek.

 

Petr Marek, Právo

Případem se bude znovu zabývat olomoucký krajský soud. Zdejší soudy řeší fotbalovou kauzu již půldruhého roku. Na okresní soud se na podnět žalobce případ již jednou vrátil.

"Minulý týden jsme na krajský soud podali odvolání, zatím jsme jej ještě neodůvodnili. Rozsudek musím pořádně nastudovat. Se zprošťujícím rozsudkem okresního soudu nesouhlasím," uvedl státní zástupce. Případ tak putuje na stůl znovu krajským soudcům. Ti v první polovině roku v neveřejném jednání původní rozsudek zrušili a případ vrátili k novému projednání okresnímu soudu. Tamní soudce poté znovu všechny aktéry zprostil obžaloby.

Aféru rozpoutal Kapr

V případu se zodpovídá olomoucký brankář Petr Drobisz, obžalovaný z podplácení, někdejší hráči střížkovského týmu Miroslav Obermajer, David Zoubek a prezident Bohemians Praha Karel Kapr, kteří podle obžaloby úplatek přijali. Aféru rozpoutal Kapr v březnu 2010. Prohlásil, že v květnu 2009 před prvoligovým zápasem Bohemians Praha s Olomoucí nabídl Drobisz jeho hráčům úplatek 300.000 korun.

Kapr prý fotbalistům poradil, aby úplatek převzali s tím, že pak pokus o uplácení oznámí policii. To však udělal až po několika měsících. Olomouc si díky výhře 3:0 zajistila účast v Evropské lize.

Zástupce Sigmy krok státního zástupce nepřekvapil. "Vzhledem k tomu, že státní zástupce navrhoval odsouzení a oni byli zproštěni, tak by se to dalo čekat. My jsme se neodvolávali, pan Drobisz se vzdal a šel dokonce tak daleko, že se vzdal i za mě, aby mi neumožnil to odvolání podat, což může," řekl v pondělí obhájce Drobisze Petr Konečný. Krajský soud má podle něj tři možnosti. Rozsudek soudu může ponechat, vrátit jej okresnímu soudu či vyhovět státnímu zástupci.

Soudce okresního soudu Aleš Vašků všechny aktéry již dvakrát po sobě zprostil obžaloby. Podle soudce se jejich vina neprokázala, podle důkazů však ke korupci mezi kluby došlo. Žalobce přitom žádal, aby byli všichni čtyři aktéři potrestáni. Požadoval podmíněné a peněžité tresty.

Kvůli údajné korupci potrestala oba kluby fotbalová disciplinární komise. Bohemians Praha dostali pokutu šest miliónů korun a přišli o 15 bodů, Olomouc ztratila v ligové tabulce devět bodů a musela zaplatit čtyři milióny.

Drobiszovi už brzy vyprší trest

Brankář Drobisz obdržel pokutu 200.000 korun a zákaz činnosti na 18 měsíců. Trest mu vyprší na začátku příštího roku. Bývalý sportovní ředitel olomouckého klubu Jiří Kubíček dostal dvouletý zákaz výkonu funkcí ve fotbale. Kubíčkovi, který už z fotbalového prostředí odešel, poté odvolací a revizní komise FAČR trest zrušila.

ČTK

Zrušit


Časová osa: 1. liga

Filtr článků - 1. liga


Podsekce:

       
  • Souhrn
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Tabulky

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..