Rubriky:

1. liga

Pelta svolal mimořádný výkonný výbor, udělá za korupcí tlustou čáru?

22. ledna 2013 14:58 - Praha

Udělejme tlustou čáru za korupčními případy! To je jeden z možných scénářů, jak by mohl skončit případ tajemné „Křetínského kabely“, který od loňského září hýbe českým fotbalem. Šéf Fotbalové asociace ČR (FAČR) Miroslav Pelta totiž v úterý svolal na středeční dopoledne mimořádné zasedání výkonného výboru, které by mohlo ze hry vyšachovat disciplinární komisi.

 

Jan Handrejch, Právo

Dva rozhodčí vypověděli, že loni na jaře přijali úplatek, aby zápas Jablonec - Plzeň ovlivnili ve prospěch hostujícího týmu. Jiné důkazy však zatím na světlo nevyšly, a tak šéf Sparty dostal ultimátum. Buď Daniel Křetínský, který případ rozpoutal, disciplinární komisi slíbené důkazy dodá, nebo sebe a svůj klub vystavuje možné pokutě.

Mezi Spartou a Plzní, dvěma domácími lídry, kteří se probojovali do jarní části Evropské ligy a reprezentují tak český fotbal na mezinárodní scéně, zuří od podzimu otevřená válka o moc. Šéf FAČR si s tím neví rady, Pelta se navíc dostává do sporu s Jiřím Goldou, předsedou disciplinárky.

„Nemyslím si, že by předseda chtěl případ zamést pod koberec. Cítím však, že nejsme v úplně shodě. Já chci případ vyřešit rychle a transparentně. V duchu kréda: padni, komu padni, což jsem řekl jak Peltovi, tak majitelům obou klubů Křetínskému a plzeňskému Paclíkovi. Pelta by byl zase nejraději, kdyby už rozsudek zazněl a měl mírnější dopad," přiznal Golda minulý týden po posledním zasedání svého tribunálu.

Disciplinárka by se ocitla v ofsajdu

A teď přichází Pelta s návrhem, že pokud se ve fotbale objeví korupce, měl by se případ předat policii. A když ta nic nevyšetří, neměla by ani disciplinárka udílet tresty.

Pokud šéfův návrh projde, případ by mohl být odložen a disciplinárka by ho už dál nešetřila. Otázkou však je, k čemu by si asociace držela orgán, který by měl v kompetenci jen tresty za žluté a červené karty...

Kauza na druhou stranu zneklidňuje sponzory, smlouvu už neobnovila Česká spořitelna, jež byla pro fotbal dlouhodobě významným partnerem. A podle informací Sport.cz se již přenesla i do českého podnikatelského prostředí, kde mocní „kopou" buď za Paclíkovu Plzeň, nebo za Křetínského Spartu.

Případ pak v neposlední řadě sleduje i UEFA, která kluby potrestané za korupci vylučuje z pohárových soutěží. Z českých týmů na to právě před touto sezónou doplatila Olomouc.

dos, Sport.cz

Měl by český fotbal udělat za korupční aférou tlustou čáru?

Zrušit


Časová osa: 1. liga

Filtr článků - 1. liga


Podsekce:

       
  • Souhrn
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Tabulky

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..