Brno - Plzeň 1:3Půl hodiny se Plzeň v Brně vzpamatovávala z křivdy, nakonec ale nováčkovi podzimní prohru oplatila

7. Glaser 1 : 0
30. Rajtoral 1 : 1
75. Bakoš 1 : 2
90. Bakoš 1 : 3

Podzimní domácí potupu nakonec Plzeň odčinila a ligovému nováčkovi na jeho hřišti v epilogu 17. kola porážku oplatila. Cestu ke třem bodům však neměl Vrbův tým vůbec jednoduchou, neboť v Brně mu nejprve sudí neuznal gól, aby takřka vzápětí sám inkasoval. Po půlhodině ale Západočeši vyrovnali, po změně stran hru ovládli a nakonec vstřelili i vítěznou branku. Na druhou Spartu tak mají dál tři body k dobru.

Plzeňský František Rajtoral slaví vyrovnávací gól do brněnské sítě.

Půl hodiny se Plzeň vzpamatovávala z šokujících prvních sedmi minut a hlavně křivdy, kterou si prožívala. Regulérní gól Koláře jí totiž sudí Franěk neuznal, protože dal na pomezního, který mával ofsajd. Na koncentraci hostů se verdikt podepsal, takže v 7. min. nechali Švancaru nejen rozběhnout, ale i odcentrovat. Škoda se sice po míči natahoval, ale naštěstí pro Brno na něj nedosáhl, takže Glaserovi se nabídla šance nekompromisně propálit nejen obránce, ale i Kozáčika.

Až Rajtoral Plzeň uklidnil

„Pro nás bylo moc důležité, že jsme šli do vedení a uklidnili se. Na Plzni bylo totiž patrné, že je nejen rozehranější, ale i fotbalovější," přiznával Glaser, který hostujícího gólmana vystrašil i čtyři minuty před přestávkou dalekonosnou střelou z dobrých čtyřiceti metrů. „Měla být ale tvrdší, pak by možná skončila v síti," litoval.

Plzeň ovšem mezitím stačila odpovědět, neboť Kovaříkovu akci a přihrávku s jistotou zúročil Rajtoral. „Uklidnil nás tím. Až po vyrovnání jsme se vrátili k naší hře, začali kombinovat a mohli skóre otočit," litovala zimní plzeňská akvizice Tecl, že v síti brněnské brány neskončila i Procházkova hlavička. Domácí obránci mu totiž při Horváthově rohovém kopu ponechali dostatek prostoru i času, jenže plzeňský stoper mířil v 33. minutě vedle.

"Vyrovnávací branka mě hodně mrzela, protože přišla po naší standardní situaci a zbytečné ztrátě míče," vyčítal svému týmu domácí kouč Petr Čuhel.

Bakoš přišel a rozhodl

Po přestávce sice územní převaha Plzně pokračovala, ale jen u ní zůstávalo. Hosté sice měli míč pod kontrolou, tlačili se k šestnáctce, ale protože jejich akcím chyběl nápad i moment překvapení, dobře organizovaná brněnská obrana bez problémů odolávala. "Jenže my věděli, že musíme být hlavně trpěliví. A vyplatilo se nám to," namítal kapitán hostů Pavel Horváth, který dvěma gólovými přihrávkami nakonec zařídil rozřešení.

Ale až poté, co Švancara hrající po nucené pauze trvající pět měsíců odmítl možnost dostat domácí znovu do vedení. Poprvé však těsně minul bránu, podruhé sice utekl Čišovskému, ale střílel také vedle. "Mrzí to, mohl jsem rozhodnout," litoval zmařených příležitostí.

S přibývajícími minutami bylo totiž na domácích až příliš patrné, že jim dochází síly. Už nestačili soupeři pohybem, střed hřiště úplně vyklidili, v jejich obranném valu se objevovaly mezery. Pochopitelně na to doplatili... Střídající Bakoš po pouhých deseti minutách na trávníku dostal perfektní nahrávku od Horvátha a sám před gólmanem nedal Doležalovi šanci.

Brno se sice v závěrečných minutách pokoušelo zachránit alespoň remízu, jenže Plzeň si výhru nejen pohlídala, ale nakonec ji přičiněním po gólech hladového náhradníka Bakoše v nastavení ještě pojistila.

"Jsem rád, že mám v týmu dva kvalitní hrotové útočníky, které mohu nasadit," kvitoval plzeňský trenér Pavel Vrba tah se střídajícím Bakošem. "Byl to ale pro nás těžký zápas, který bolel, neboť Brno hrálo důsledně a disciplinovaně. Za nerozhodného stavu jsme navíc měli při příležitostech Švancary i kus štěstí. V závěru už ale domácím odcházely síly, takže nám nabídli přece jen víc prostoru."

Zbrojovka Brno - Viktoria Plzeň 1:3
Branky: 7. Glaser - 30. Rajtoral, 75. a 90.+1. Bakoš.. Rozhodčí: Franek - Paták, Blažej. ŽK: Šoljič, Glaser (oba Brno) Diváci: 6255. Poločas 1:1.
Brno: Doležal - Hyčka, Brabec, Sus, Husár - Glaser (74. Glaser), Zavadil, Šoljič (85. Traoré), Lutonský - Švancara, Škoda. Trenér: Čuhel.
Plzeň: Kozáčik - Řezník, Čišovský, Procházka, Limberský - Darida, Horváth - Rajtoral (84. Fillo), Kolář (88. Hejda), Kovařík - Tecl (64. Bakoš). Trenér: Vrba.