Příbram - Teplice 3:1Příbram v záchranářském souboji zdolala Teplice. Výhru Středočechů zařídil Mašán Aziz

10. Mašán 1 : 0
20. Mašán 2 : 0
36. Litsingi 2 : 1
90. Valenta 3 : 1

Příbram

Bitvu o záchranu u Litavky zvládla lépe domácí Příbram. O jejím vítězství nad Teplicemi rozhodl v utkání 18. kola Gambrinus ligy kuvajtský reprezentant Mašán Aziz, který během necelých jedenácti minut předvedl dvě parádní trefy. Severočeši sice ještě do poločasu zásluhou Litsingiho snížili, na bodový zisk ale nedosáhli. Naopak v nastavení pojistil domácím výhru Valenta. Středočeši se v tabulce bodově dotáhli na předposlední České Budějovice. Svěřenci trenéra Ščasného zůstávají na čtrnácté příčce, přičemž na svého sobotního soupeře mají náskok jednoho bodu.

Kuvajtský záložník Aziz Mašán z Příbrami (vpravo) se raduje ze vstřelení gólu do sítě Teplic.

Příbram vstoupila do zápasu aktivněji, marně však hledala skulinu v teplické obraně. Až přišel první trestný kop tři metry za hranicí šestnáctky a kuvajtská posila Aziz zakroutila míč přesně k tyči. Po pěti minutách mohl zvýšit Krbeček, jenže po Pleškově rohovém kopu namířil jen do břevna. A tak si vzal slovo znovu kuvajtský reprezentant a téměř z hranice šestnáctky se trefil technickou ránou téměř do stejného místa jako při prvním gólu.

Hosty probudil Litsingi

Hosté byli několik minut zralí na ručník. Dostat se přes střed hřiště bylo pro ně neřešitelným problémem, na hrotu byl navíc perfektně pokrytý Mahmutovič. Jeho spoluhráči nedokázali na domácí defenzívu vyzrát, byť útočili i v pěti lidech. Příbram se nikam nehnala a Aziz ukázal, že umí střílet i z dálky. Další rána z přímého volného kopu téměř ze třiceti metrů prosvištěla těsně nad břevnem.

Středočeši ovšem na svůj přílišný klid doplatili. Po nevinně vyhlížející akci přiťukl Vachoušek míč Litsingimu a útočník z Konga předvedl perfektní volej, proti němuž byl Hruška bezmocný. Vzápětí předvedl fotbalovou parádu po centru Trappa Koukal, který se položil do vzduchu, ale jeho bombu Slavík vyrazil. Hosté se vrátili do hry, a kdyby Čajič mířil o dvacet centimetrů níže, mohlo být vyrovnáno.

Valenta pečetil tři body

Fotbal na dobře připraveném trávníku, ale v takřka mrazivém odpoledni sice nabídl pěkné gólové momenty, ale jinak byl spíš průměrný. Ve stejném duchu pokračoval i po změně stran. Oba týmy se utápěly v nepřesnostech, před vápnem soupeře byly bezradné. Teplice přeci jenom zvýšily tempo a před domácí šestnáctkou se objevovaly mnohem častěji. Dlouhé minuty nepustily protivníka přes půlící čáru, sbíraly však jen rohové kopy a k zakončení se prakticky nedostaly.

Příbram ohrozila Slavíka až po dvaceti minutách druhé půle, ale ten si s Pleškovým trestným kopem z pětadvaceti metrů poradil. Do šance se dostal po akci Azize Krbeček, ale šlápl si na míč a upadl. Domácím chyběl větší důraz a rychlost, aby překonali teplickou obranu, která nebyla vzhledem k útočným snahám tak neprodyšná. S ubíhajícím časem se také začali zatahovat a hlídat hubený, ale nesmírně cenný náskok. V posledních sekundách nastavení při tlaku Teplic poslal Tarczal dlouhý nákop za obranu hostí a Valenta svoje sólo proměnil v třetí branku.

Příbramští fotbalisté dokázali Teplice porazit po více než dvou letech.

18. kolo fotbalové Gambrinus ligy:
1. FK Příbram - FK Teplice 3:1 (2:1)
Branky: 10. a 20. Mašán, 90.+2 Valenta - 36. Litsingi. Rozhodčí: Adam - Jiřík, Pospíšil. ŽK: Jugas - Čajič, Podaný, Vachoušek. Diváci: 2671.
Příbram: Hruška - Jugas, Hájovský, Mišůn, Pleško - Krbeček, Mašán, Tarczal, Trapp (62. Pilík) - Koukal (90. Divíšek), Střihavka (85. Valenta). Trenér: Marko.
Teplice: Slavík - Vondrášek, Kaufman, Jablonský, Podaný - Chovanec (68. Kerič), Matula, Čajič (88. Vůch), Vachoušek, Litsingi - Mahmutovič. Trenér: Ščasný.