Plzeň s Baníkem remizovala a před Spartou má už jen jednobodový náskok. Slavii spasil Mičola

Plzeňský lídr fotbalové Gambrinus ligy si v 18. kole soutěže zkomplikoval situaci. Západočeši doma s ostravským Baníkem jen remizovali a jejich náskok na druhou Spartu se smrskl na jediný bod. V dalších nedělních zápasech favorité nezaváhali: třetí Jablonec přehrál Brno 2:0 a v tabulce čtvrtá Olomouc veze tři body po stejné výhře v Hradci Králové. Pražská Slavia remizovala s Mladou Boleslaví 1:1.

Michal Ďuriš z Plzně (nahoře) bojuje s Jaroslavem Starým z Ostravy.

Ostravští pohrozili favoritovi zápasu hned v úvodu: Barošova hlavička ale skončila na tyči. Domácí bez nachlazeného režiséra hry Horvátha si dokázali vypracovat také několik šancí, tu největší měl krátce před přestávkou Rajtoral, jehož střelu vykopával Soukup z prázdné branky.

Po změně stran už ale zahřmělo: střídající Milosavljev si naběhl na křižný pas a lehounce přehodil vybíhajícího plzeňského gólmana Kozáčika. Západočechy gól Baníku nakopl, sevřeli hosty před jejich brankou a po hodině hry se dočkali vyrovnání. Na centr z rohového kopu si naskočil obránce Procházka a zblízka se hlavou nemýlil.

K výhře ale Plzeňským nepomohla ani penalta: Limberského dloubák á la Panenka skončil na břevně a odražený míč poslal exekutor do sítě bez předchozího dotyku jiného hráče, takže gól podle pravidel nemohl platit.

Remízu stanovil žolík Mičola

Legendární slávistický kanonýr Josef Bican, jehož obří fotografie se v pátek více než po roce vrátila do Synot Tip Areny v Edenu, sledoval dlouho trvající marnou snahu svých nástupců o ztečení branky Mladé Boleslavi. Sešívaní sice chvílemi hosty svírali a jejich brankář Miller se rozhodně nenudil, ale koncovka byla znovu největší slabinou Pražanů. A když v 66. minutě Magera ideálně vysunul Štohanzla, jenž chytře přeloboval Čontofalského, vypadalo to, že série slávistických porážek v řadě naroste na šest.

Trenér Petr Rada však měl při střídání šťastnou ruku. V 72. minutě poslal na trávník Mičolu, který nápor domácích ještě pomohl vyostřit a devět minut před koncem zápasu rozhodl o dělbě bodů. Vošahlíka v šanci ještě Miller vychytal, domácí záložník ale vybojoval míč zpět, Mičola propálil vše co mu stálo v cestě a mohl slavit premiérový gól v červenobílém dresu.

Lafatu dokázali nahradit

I bez kanonýra Davida Lafaty, který odešel do Sparty, to v Jablonci půjde! Domácí fotbalisté se sice nejprve v duelu s Brnem zastřelovali, Beneš z úhlu trefil tyčku a v závěru první půle otřásla Pázlerova hlavička břevnem Doležalovy branky. Po přestávce už se ale diváci gólů dočkali: nejprve v 62. minutě prudký centr Jablonského brankář hostí vyrazil jen před sebe a Zoubele patičkou uklidil míč do branky a minutu před koncem dal domácím pojistku na tři body druhým zásahem po sólu přes polovinu hřiště Čížek.

Severočeši se dočkali prvního vítězství a gólů v jarní části první ligy a upevnili si třetí příčku v tabulce. Brno ještě před začátkem zápasu přišlo o svého nejlepšího střelce a kapitána Švancaru, jenž si při rozcvičce natáhl třísla. V základní sestavě ho nahradil Halaška, ale svěřenci Petra Čuhela z Jablonce odjeli popáté za sebou bez bodu a vstřelené branky.

Olomouc zahájila jaro velkolepě. Vyhrála i druhý zápas, tentokrát v Hradci Králové 2:0 díky dvěma trefám Jana Navrátila. Hanáci jsou nadále v tabulce čtvrtí, Východočeši mají zcela opačné starosti: od sestupového pásma je totiž dělí jediný bod.