Rubriky:

1. liga

Straka: Jsem možná blázen, ale ne feťák

20. prosince 2004 09:02 - PRAHA

Minulý týden rozbouřilo po podzimní části spící ligové vody odvolání trenéra fotbalistů pražské Sparty Františka Straky. Překvapivý krok vzbudil velké pozdvižení a začaly se hledat důvody. Jedním z nich bylo i obvinění, že Straka užíval kokain. "Je to nehorázná lež a neskutečné svinstvo, které špiní nejen mne, ale celou moji rodinu! Nic takového není pravda," říká Straka v rozhovoru pro deník Právo.

Byl jste nařčen, že pravým důvodem vašeho odvolání z lavičky Sparty byl kokain. Dokonce jste měl být prezidentem klubu Košťálem přistižen při jeho šňupání...
Je to nehorázná lež a neskutečné svinstvo, které špiní nejen mne, ale celou moji rodinu! Nic takového není pravda. Nechápu, jak si někdo něco takového může vymyslet. Lidé v Česku dovedou být hrozně zlí a já vůbec netuším, proč mě někdo takto zostouzí. I pan Košťál řekl, že to je nehorázný nesmysl. Mrzí mne to, že jsem tím nebyl poškozen jenom já, ale zejména moje manželka a dcera. Ty to nesou pochopitelně ještě hůř a nechápou důvody.

Jak si povede Sparta pod trenérem Hřebíkem?
Hlasujte v anketě na konci článku!

Jak se budete bránit?
Už se tím zabývá advokát a připravuje patřičné právní kroky. Tohle se musí vyřešit u soudu, takovou špínu na sobě nenechám. Chci být očištěn. S něčím takovým v Čechách nemohu přece žít.

Psalo se o vás, že se chováte na lavičce teatrálně, dokonce prý máte skleněné oči. Nemohlo být tohle příčinou takových tvrzení?
Prosím vás, to je přece nesmysl! Jsem emotivní člověk, zápasy prožívám, takových trenérů je hodně. K fotbalu to patří. Když jen sedíte na lavičce a koukáte, to není ono, nemůžete strhnout mužstvo. Musíte žít zápasem s hráči. A jestli má někdo pocit, že mám skleněné oči? To přece zažil snad každý z nás, třeba z nevyspání. To nic neznamená.

Odpřísáhl byste, že jste kokain nebral?
Na cokoliv! Jsem věřící člověk, možná na lavičce pro někoho blázen, ale nejsem feťák! Nikdy jsem s drogami neměl nic společného, odsuzuji to. Je to proti mé nátuře.

Mnohokrát jste řekl, že vaším vzorem je trenér Christoph Daum, který v Německu musel skončit právě kvůli kokainu. Nemluvili jste o tom spolu?
Daum mi dal hodně v mých trenérských začátcích, jsme přátelé. On je také velmi emotivní. Tuto jeho životní etapu jsme neprobírali, to je jeho soukromá věc. Rozhodně bych se v něm nezhlížel v tom, že budu šňupat kokain. On je pro mne vzorem ve svém přístupu k fotbalu, trenérské filosofii. Do soukromí se mu nepletu a nezajímá mne.

Dauma usvědčily testy, vy byste je podstoupil?
Klidně a bez váhání. Řekl jsem hned, když tento skandál vypukl, že si nechám otestovat kteroukoli část těla. Opravdu jsem čistý a nebojím se toho.

V posledních dnech jsem spal špatně

Uplynulý týden pro vás byl nepochybně šokující. Nejprve odvolání z funkce trenéra Sparty, poté nařčení z užívání drog. Jak jste spal v posledních dnech?
Pochopitelně špatně. Něco takového jsem nečekal, skutečně jsem byl šokován. Možná mám skleněné oči i teď, ale z nevyspání. Hlavně to špatně snáším kvůli rodině.

Důvodem vašeho odvolání z funkce trenéra byla oficiálně nekoncepční práce a špatné výsledky. Máte pocit, že hra Sparty pod vaším vedením neměla řád?
Určitě takový pocit nemám a za svoji práci se nestydím. Mohu se komukoli podívat do očí. Překvapuje mě to, protože vedení klubu po mně chtělo především výsledky. O herní koncepci jsme nemluvili. Na jaře jsem přišel, abych se Spartou uhrál druhé místo. To jsem splnil, a ještě jsme vyhráli domácí pohár. Na podzim byla cílem účast v základní skupině Ligy mistrů, tu jsme vybojovali. Domácí nejvyšší soutěž Sparta vede po podzimu s náskokem devíti bodů. To je přece velice slibné, když zbývá do konce čtrnáct kol.

Samozřejmě tu jsou i pasiva. V Lize mistrů jsme odehráli kvalitní zápasy, ale nedávali jsme branky a naopak po chybách inkasovali. Závěr v Lyonu byl ostudou. To jsem přiznal a vzal na sebe. Vypadli jsme i z domácího poháru, takže jsem si nemohl splnit svoje přání, vyhrát Pohár ČMFS potřetí v řadě a dovést po letech Spartu k double, tedy prvenství v lize i poháru. Ale hlavním cílem bylo za všech okolností prvenství v nejvyšší soutěži, protože z ní se tentokrát přímo postupuje do základní skupiny Ligy mistrů. A za splněním tohoto cíle jsme šli, až na zaváhání doma s Mladou Boleslaví, naprosto přesvědčivě.

Ale já jsem se ptal, jestli máte pocit, že vaše práce nebyla koncepční, jak vám před novináři vytkl viceprezident klubu Daniel Křetínský...
Jestliže chcete hovořit o koncepční práci ve fotbalovém klubu, pak musíte mluvit o horizontu dvou až tří let a musíte mít také možnost stabilizovat kádr. Takovou šanci jsem nedostal. O té pan Křetínský hovořil až v souvislosti s mým nástupcem panem Hřebíkem. To mě také překvapilo, proč mi tuhle možnost nenabídl.

Byla vám vytýkána také prostořekost...
Já jsem zvyklý říkat pravdu a to, co si myslím. V tom jiný nebudu. Tady se to ale nenosí, někteří lidé neradi slyší pravdu. Když jsem například řekl, že pokud bude rozprodán současný kádr, tak ve Spartě skončím, neznamenalo to, že dávám funkci k dispozici. Byla to spíš výzva vedení, aby se zamyslelo a skutečně mi dalo možnost mužstvo stabilizovat a ještě posílit. Jenže ve Spartě na něco takového není čas. Jsem zvědavý, jestli vedení dodrží smlouvu s Jaroslavem Hřebíkem do konce června 2006, pokud by se mužstvu nedařilo. Přeji mu však úspěch, především ho přeji Spartě a hráčům, z nichž někteří pod mým vedením došli až do reprezentace.

Není důvod mluvit s Hřebíkem

Hovořil jste s trenérem Hřebíkem?
Ne a nevidím k tomu důvod. Nedělá se to. My jsme si mužstvo nepředávali kontinuálně.

Tušil jste vůbec, že by něco takového mohlo přijít?
Ani v nejmenším! O to víc mě to mrzí. Tohle jsem si snad za odvedenou práci nezasloužil.

Nezanevřete na Spartu?
Proč? Vždyť mne nevyhodila Sparta, ale určití lidé. Pro mne to je smutné, ale jako majitelé takový krok mohli udělat, je to jejich právo. Myslet si o tom může kdokoli cokoliv.

Takže budete na Spartu dál chodit?
Samozřejmě, na fotbal a Spartu rád přijdu. Vždyť česká nejvyšší soutěž má dobrou úroveň. Špatné zápasy najdete i v mnohem věhlasnějších ligách. A na hru Liberce, Slavie i dalších týmů se dá koukat. Záleží jen na úhlu pohledu. Jestli hledáte jen to negativní nebo i pozitiva.

Mluvil jste od svého vynuceného odchodu s hráči?
Hovořil jsem s nimi a řekli mi, že tento krok také nechápou, ale stejně jako já ho respektují. Je logické, že v kádru, který měl až šestadvacet fotbalistů, nemohli být všichni se svojí rolí spokojeni. Hrát jich mohlo jedenáct, ti co seděli na lavičce nebo na tribuně, mohli být naštvaní, to je normální a ve všech klubech to tak funguje. Někteří si proto třeba oddechli, že jsem pryč, a věří, že dostanou šanci. U jiných to může být naopak.

Smska od Pavla Nedvěda potěšila

Kdo vás z nich nejvíc potěšil nebo utěšil?
O útěchu nejde, tohle prostě k fotbalu také patří, jen ta forma rozchodu se mi nelíbila, pokud mluvíme na toto téma. Mojí největší oporou je, jako vždy v životě, rodina. Moc si vážím z mnoha esemesek té od Pavla Nedvěda, který mi napsal, že by mě neměli vyhazovat, ale postavit mi pomník za to, co jsem se Spartou dokázal, že jsem na Letnou vrátil sparťanského ducha a srdce. To srdce nám skutečně hodně pomáhalo hlavně na jaře a snad tento přístup hráčů i ostatních členů realizačního týmu zůstane v kabině i po mém odchodu. Pro mého nástupce bude asi hodně důležité, jestli najde s hráči společnou řeč. To je ve Spartě nutné. A vůbec nejde o to někomu pochlebovat. To jsem nikdy a nikde nedělal.

Uměl byste si představit svůj návrat na lavičku Sparty?
Asi to hned tak nebude, ale já jsem byl a jsem sparťanem celým srdcem. Když mě bude Sparta potřebovat, přijedu ihned z kteréhokoli konce Evropy.

Takže nelitujete rizika, do něhož jste šel na jaře z Teplic?
V žádném případě. Pro Spartu bych to udělal kdykoliv. Vyhráli jsme domácí pohár, mužstvo má nakročeno k titulu. Nebyla to marná práce. Něčeho jsme společně dosáhli.

Získal jste si i sparťanské rowdies, potěšila vás jejich reakce?
Především jsem rád, že jsem do nich infiltroval svoje sparťanské myšlenky, aniž jsme si cokoliv řekli. Nepřišlo mě podpořit jen tvrdé jádro, ale postavilo se za mne i mnoho dalších fanoušků všech věkových kategorií. To mě také moc potěšilo, protože pochopili a poznali, za čím jsem ve Spartě šel.

Co budete dělat v nejbližších dnech?
Jedeme s rodinou na dovolenou. Potřebujeme si od toho všeho odpočinout, zanalyzovat, co se stalo a proč, vyhnat z hlavy to zlé. Chceme se do Prahy vrátit, protože je to krásné město. Zvažujeme, že se tu usadíme trvale. Navíc mám na Letné smlouvu do konce června, takže i z tohoto důvodu musím být tady.

Odpouštěj a bude ti odpuštěno

Dokážete lidem, kteří vám ublížili nebo vás i pošpinili, odpustit?
Už jsem řekl, že jsem věřící, a v bibli stojí: Přej a bude ti přáno, odpouštěj a bude ti odpuštěno...

Sotva jste opustil sparťanskou lavičku, hned se vyrojila jména několika zahraničních klubů, které o vás mají zájem. Budete spěchat do nového angažmá?
Pravda je, že jsem odmítl Schalke, ale to jsem trénoval Spartu, nic nenasvědčovalo, že takhle skončím. Takže jsem tento slavný německý klub odmítl. Skutečně mi už telefonovalo několik manažerů z Německa, Nizozemska, Portugalska i dalších zemí. Do nového angažmá ale nespěchám. Jednak mám stále platnou smlouvu se Spartou a také si musím skutečně všechno v klidu rozvážit.

Jakou otázku si pokládáte nejčastěji?
Proč. Proč právě já, co jsem komu udělal, že musel tak ublížit mně a mým nejbližším. Vždyť jsme se nechovali nijak výstředně, nikoho jsem nikdy nenapadl, nepomlouval. Říkal jsem věci na rovinu. Skutečně téhle lidské zášti nerozumím.

Našel jste na tom všem, co vás během minulého týdne potkalo, přece jenom nějaké pozitivum?
V nouzi poznáte skutečné přátele a já jsem si ověřil, že jich mám hodně a že je spousta lidí, kteří mi fandí a věří. Ty určitě nechci zklamat.

Karel Felt, Sport.cz, Právo

Zrušit


Podsekce:

       
  • Souhrn
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Tabulky

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..