Sparta - Plzeň 1:0Dvacetimiliónový snajpr Lafata zajistil Spartě výhru a pomohl jí srovnat krok s Plzní

68. Lafata 1 : 0

zp, dosSport.cz

Hlavička dvacetimiliónové zimní akvizice Davida Lafaty zajistila Spartě výhru v ostře sledovaném duelu 21. kola s Plzní a pomohla jí i k tomu, že s vedoucím celkem tabulky srovnala bodově krok. Ligový snajpr tak znovu dokázal, že se mu proti Viktorii střelecky daří. Lavičkovi svěřenci ovšem vyhráli zápas jara zaslouženě, neboť byli lepším týmem, měli více ze hry a po obrovské šanci Krejčího v první půli svou převahu nakonec zásluhou Lafaty spravedlivě zúročili.

Útočník Sparty David Lafata střílí rozhodující gól do plzeňské sítě.

Na Limberském si smlsli... Jakmile se dostal plzeňský obránce k míči, připomínala mu vyprodaná Letná skandováním i ohlušujícím pískotem jeho podzimní nafilmovanou penaltu i následné výroky na adresu Sparty. Možná i proto směřovaly plzeňské akce především po pravé straně, kde se snažili Řezník s Rajtoralem zaměstnávat domácí obranu.

Letenská převaha bez efektu

Ovšem sporadicky a na své zvyklosti nesměle. Jednak proto, že hosté mínili vycházet ze zajištěné obrany a čekat na své příležitosti, hlavně však proto, že Sparta vstoupila do ostře sledovaného duelu daleko aktivněji. Přesněji kombinovala, nešetřila krokem, i do soubojů chodila důrazněji, u většiny odražených míčů byla rovněž dřív, takže si zákonitě vynutila územní převahu, kterou si udržovala celou první půli. Určitě i proto, že touha po vítězství na ní byla mnohem patrnější, než na pasivně hrající a chladně působící Plzni.

Zakončení však domácím scházelo, neboť Matějovského střelám chyběla přesnost a Kadlec s Lafatou se nedokázali přes pozornou hostující obranu prosadit. Jen Kadlec hned v samém úvodu obelstil Kovaříka, ale ve slibné příležitosti Kozáčika neprostřelil.

Krejčí tutovkou pohrdl

Z aktivity a převahy Sparty tak rekrutovaly jen přibývající rohové kopy, které ovšem Plzni problémy nepůsobily. Zato Krejčí jí mohl malér přivodit. Ve 25. minutě ho doslova čítankovou přihrávkou vysunul aktivně a s velkou chutí hrající Matějovský, takže letenský mladík běžel sám na Kozáčika. Tutovky se ale zalekl, takže vypálil už z hranice šestnáctky. Dost ukvapeně a hlavně slabě, a nárok tudíž neměl, neboť Kozáčik jeho obrovsku šanci zmařil.

A protože hlavičkový biliár po centru Hybše a pokusu Kadlece způsobil v nastaveném čase v hostující šestnáctce jen zmatky utnuté Lafatovou hlavičkou vedle brány, rozřešení zajímavého duelu v první půli nepřišlo.

Sparta ho po přestávce chtěla docílit pokračující územní převahou, Plzeň častějšími a v porovnání s prvním poločasem daleko nebezpečnějšími výpady, jimiž zaměstnávala domácí obranu. Hlavně proto, že se do nich zapojovalo v porovnání s první půlí daleko víc hráčů.

Bakoš se po jednom z nich dostal v 55. minutě dokonce do vyložené příležitosti, ale Kovaříkův centr usměrnil  v pádu hlavou jen těsně vedle tyče Vaclíkovy brány.

Hlavičkující Lafata rozhodl

To o třináct minut později si počínal hlavičkující Lafata na druhé straně naprosto neomylně. Plzeňská obrana mu nechala v šestnáctce neskutečně prostoru i času k tomu, aby po Krejčího centru zamířil přesně a nedal Kozáčikovi sebemenší šanci.

Hlavičkující Zápotočný mohl sparťanské vedení po deseti minutách pojistit, ale bránu minul, což už ovšem domácí mrzet nemuselo. Přes zvýšenou plzeňskou snahu a hlavně pokus Koláře už totiž uhájili důležité vítězství, jímž svému rivalovi oplatili podzimní prohru a v tabulce se na něho bodově dotáhli.

Sparta Praha - Viktoria Plzeň 1:0
Branku: 68. Lafata. Rozhodčí: Stark - Salver, Pickel (všichni Něm.). ŽK: Řezník, Darida (oba Plzeň). Diváci: 19 128. Poločas 0:0.
Sparta: Vaclík - Zápotočný, Švejdík, Holek, Hybš - Kadlec (90. Vidlička), Hušbauer (88. Kweuke), Vácha, Matějovský, Krejčí - Lafata (81. Bednář). Trenér: Lavička.
Plzeň: Kozáčik - Řezník, Čišovský, Procházka, Limberský - Darida, Horváth - Rajtoral (85.Adamov), Kolář (77. Ďuriš), Kovařík - Bakoš (70. Tecl). Trenér: Vrba.