Plzeň v Jablonci prohrávala, nakonec však zaváhání Sparty využila. Vyhrály i Příbram a Slovácko

Fotbalisté Viktorie Plzeň vyhráli ve 25. kole nejvyšší soutěže na hřišti Jablonce 3:1 a využili zaváhání Sparty, která v pátek pouze remizovala doma s Jihlavou 2:2. Západočeši přitom prohrávali 0:1. Důležité tři body si připsali také fotbalisté Příbrami, kteří díky dvěma brankám Wágnera zvítězili nad Slavií 2:0. Tři body vybojovalo i Slovácko, které doma porazilo České Budějovice také 2:0.

Václav Procházka (vlevo) střílí na hřišti Jablonce druhou branku Plzně. Gólu nezabránil ani domácí záložník Tomáš Čížek.

S vědomím, že Sparta v páteční předehrávce ztratila v boji o mistrovský titul dva drahocenné body, když pouze remizovala na Letné s Jihlavou 2:2, nastupovali fotbalisté Plzně na trávník Jablonce. Ale svěřence Pavla Vrby neměl čekat snadný duel, což Západočeši věděli. Už jenom proto, že je Baumit dokázal vyřadit z Poháru České pošty.

A ve 28. minutě muselo všem fanouškům Plzně zatrnout. Protože podobně jako v pátek Sparta, i Plzeň byla prvním týmem, který inkasoval. Po zaváhání hostující obrany šli dva útočící hráči Jablonce na jediného obránce Viktorie. Užuž se zdálo, že Vaněk situaci nevyřešil ideálně, když přihrál na Čížka. Tomu však střela sedla parádně a balón zapadl přesně k tyči.

Letošnímu účastníkovi Evropské ligy se však v nemastném neslaném prvním poločase podařilo ještě vyrovnat. Daridova nepovedená střela doputovala ke Kolářovi, který z prostoru penaltového puntíku zakončil pod břevno. Plzni se podařilo ve druhé půli zápas otočit. Hosté zpřesnili svou rozehrávku a ovoce to přineslo už po šesti minutách hry. Po rohovém kopu napálil Rajtoral pouze brankáře Špita, míč se však odrazil k Procházkovi, který procedil přes padajícího Čížka míč za brankovou čáru.

Trenér Vrba poslal na hřiště v 66. minutě Bakoše, jehož tentokrát v základní sestavě nahradil Tecl. Slovenský útočník se však i tak dokázal prosadit a získat klid do plzeňských řad. Po rychlém brejku obstřelil brankáře Špita. Nastřelil sice jen tyč, ale balón si dokázal sám doběhnout a poslat ho do brány. Plzeň tak získala na špici tabulky dvoubodový náskok před pražskou Spartou.

Příbram udělala skok k záchraně

Příbram stále bojuje o záchranu nejvyšší soutěže i pro příští rok. A tak pro Středočechy byl domácí duel se Slavií velmi důležitý. Těšit je mohla domácí neporazitelnost, která trvá už osm zápasů. A Příbram tuto sérii protáhla o další duel. Ten byl prestižní pro trenéra domácích Františka Straku, který na lavičce sešívaných ještě nedávno působil.

O výsledku zápasu rozhodla akce již z 15. minuty. Míč se po centru z rohového kopu odrazil k Pilíkovi, který vypálil. Střelu tečoval Wágner a míč skončil za zády Čontofalského. Stejný střelec přidal druhý gól v poslední minutě, když využil asistenci Šlapáka. Příbram má po výhře 2:0 již 27 bodů, Středočeši se zbavili bezprostřední hrozby sestupu.

Budějovice proti Slovácku neuspěly

Velmi důležitý souboj z hlediska sestupu se odehrál v Uherském Hradišti, kde domácí Slovácko přivítalo České Budějovice. A důležité tři body zůstaly na Moravě. Skoro po hodině hry si na centr naskočil Došek, který uspěl ve vzdušném souboji s brankářem Křížkem. Pojistkový gól vstřelil v 73. minutě Haša, jemuž centroval Kerbr. Slovácko má podobně jako Příbram 27 bodů, Budějovice zůstávají poslední.