Brno - Ostrava 2:1Brno po velkém obratu v závěru porazilo v záchranářské bitvě Baník

37. Stožický 0 : 1
82. Zavadil 1 : 1
88. Škoda 2 : 1

Brno

Velký obrat předvedli fotbalisté Brna na svém stadiónu v závěrečné desetiminutovce záchranářské bitvy proti Baníku Ostrava. Zbrojovka v dohrávce 25. kola Gambrinus ligy dlouho prohrávala po Stožického gólu 0:1, ale v závěru dvěma slepenými góly Zavadila a Škody otočila na 2:1. V tabulce tak Brno s 28 body poskočilo na desáté místo. Baník klesl na třináctou příčku s dvoubodovým odstupem na sestupové příčky.

Útočník Baníku Milan Baroš (uprostřed) a záložník Zbrojovky Daniel Přerovský (vpravo) v dohrávce 25. kola Gambrinus ligy.

Z brněnské sestavy na poslední chvíli vypadl zraněný stoper Brabec. Trenér Baníku Pulpit vytáhl do středové řady obránce Stožického, který svou aktivitou oživil ofenzivní sílu.

Brňané měli zhruba dvacet minut neplodnou územní převahu a nedostali se ani do jedné slibnější šance. Jejich kombinační souhra vázla na nepřesnostech, podobně si po zisku míče vedli také ostravští fotbalisté. Baník pak ale postupně převzal taktovku a na hrotu útoku o sobě dával vědět Baroš. Ve 26. minutě stačil špičkou trefit míč, střela ale postrádala razanci i přesnost. O minutu později Baroš po úniku a souboji s domácím obráncem Buchtou upadl a dožadoval se marně penalty.

Hru Brňanů v závěru poločasu provázely častější chyby. Na sérii zaváhání doplatili domácí ve 37. minutě gólem. Baroš ze středu hřiště poslal centr na pravou stranu Stožickému, jeho střela se odrazila od stopera Pernici a brankář Doležal už na změnu směru nestačil zareagovat.

Se Švancarou přišel tlak

Kouč Brňanů Grmela ve snaze oživit výkon mužstva sáhl v poločase ke dvěma střídáním. Místo Přerovského s Markovičem zařadil do hry Traorého a Švancaru a hned v úvodu měla Zbrojovka tři vyložené příležitosti. Nejprve Traoré po zaváhání ostravských zadáků nabídl vyrovnání Švancarovi, který ale netrefil cíl. Vzápětí po Švancarově úniku z levé strany měl vychýlená mířidla Kroupa a třetí příležitost promarnil ránou nad branku Frejlach.

Baník se dostal pod tlak, ale dlouho mu odolával. S výjimkou Baroše se všichni další hráči věnovali defenzivě a mnohdy pouze odkopávali míče. Teprve v 70. minutě se ostravský tým zmohl na kloudný protiútok, Barošovu hlavičku však brankář Doležal kryl.

Patnáct minut před koncem nasadil kouč Grmela do hry i třetího útočníka Škodu a ofenzivní taktika pomohla Brňanům k bodům. V 82. minutě Zavadil překonal brankáře Bártu tvrdou střelou z trestného kopu a k vítěznému obratu zavelel Švancara. Po úniku z pravé strany nacentroval přesně na hlavu Škody.

Gambrinus liga, dohrávka 25. kola:
Brno - Ostrava 2:1 (0:1)
Branka: 82. Zavadil, 88. Škoda - 37. Stožický. Rozhodčí: Proske - Jiřík, Kotík. ŽK: Švancara, Traoré, Škoda - Hable, Droppa, Frydrych. Diváci: 5293
Brno: Doležal - Buchta, Sus, Pernica, Hyčka - Přerovský (46. Traoré), Frejlach, Zavadil, Lutonský (75. Škoda) - Kroupa, Markovič (46. Švancara). Trenér: Grmela.
Ostrava: Bárta - Velner, Frydrych, Vomáčka, Stronati (89. Lukeš) - Stožický (64. Staško), Hable, Droppa, Kukec - Soukup (74. Milosavljev), Baroš. Trenér: Pulpit.