Rubriky:

1. liga

Baník nemá licenci pro další ligový ročník, ale může se odvolat

6. května 2013 21:49 - Praha

Fotbalový klub Baník Ostrava kvůli přetrvávajícím ekonomickým potížím zatím nedostal licenci, bez níž není možné hrát v dalším ročníku domácí nejvyšší soutěže. Dnes o tom na svém zasedání rozhodla Licenční komise FAČR. Slezané se ale mohou do 21. května odvolat k Licenčnímu tribunálu, který vzápětí jako druhoinstanční orgán definitivně rozhodne o tom, zda Baník licenci nutnou pro start v první lize obdrží.

 

Vlastimil Vacek, Právo

Ostravský klub takto situaci řešil i před rokem, kdy mu licence připadla také až v odvolacím řízení. Dalších 15 ligových klubů, které v této sezoně hrají elitní soutěž, dnes licenci získalo bez výhrad. Informovaly o tom webové stránky FAČR.

Baník licenci nemá, protože podle licenční komise nesplnil několik základních ekonomických podmínek. "Závazky po lhůtě splatnosti vůči fotbalovým klubům, závazky po lhůtě splatnosti vůči zaměstnancům, daňovým orgánům a orgánům sociálního zabezpečení a (Baník) nedodržel schopnost pokračovat v činnosti jako zavedený podnik," stojí v tiskovém prohlášení asociace.

Ostravané ale ještě mají nějaký čas na to, aby klíčové problémy vyřešili. "Teď je na Baníku, aby v rámci odvolání prokázal, že nastaly nové skutečnosti, které mohou změnit stávající rozhodnutí," uvedl licenční manažer FAČR Stanislav Rýznar.

Vedení ostravského klubu hledá pomoc také u tamního magistrátu. Ostravští zastupitelé měli o podpoře Baníku jednat 24. dubna, ale nakonec věc odložili o další tři týdny. I to byl jeden z důvodů, proč klub nyní zatím o licenci žádal neúspěšně.

Ve hře je i totální bankrot organizace

Jedním ze scénářů je i vyhlášení insolvence. Pokud by město klubu nepodalo pomocnou ruku, oslovil by Baník věřitele s nabídkou odpisu 70 procent dluhů, ale v případě jejich negativního stanoviska by sám sebe patrně poslal do insolvenčního řízení, které by mohlo skončit bankrotem celé organizace.

Zastupitelé měli vybírat mezi dvěma variantami. Jednou byl odkup 100 procent akcií společnosti Bazaly za 119,7 miliónu korun. Druhou pak byla levnější verze odkoupení nemovitostí, které jsou součástí fotbalového areálu na Bazalech, a to za 111,5 miliónu korun.

Kapitálový vstup města do společnosti, tedy odkup akcií, je podle odborníků výhodnější například kvůli rychlosti a jednoduchosti transakce, ale i z daňových hledisek. Vedení města se situací Baníku zabývalo už několikrát, zatím však nedospělo ke shodě.

Baník je v rukou současných majitelů od loňského února. Společnost Baník Invest klub koupila od Tomáše Petery balík 95 procent akcií za 800 korun s tím, že kupní smlouva zahrnovala převzetí dluhů do výše 100 miliónů korun. Z auditu však vyšlo najevo, že závazky jsou mnohem vyšší. Statutární orgány minulého vedení proto čelí žalobě.

ČTK

Zrušit


Časová osa: 1. liga

Filtr článků - 1. liga


Podsekce:

       
  • Souhrn
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Tabulky

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..